Shaquille O’Neal se dočká pocty jako Jaromír Jágr. Po vzoru legend pověsí jeho dres na strop

Všemi milovaný, více než dvoumetrový Shaq se zároveň stane druhým hráčem ligy v dějinách, jehož hráčskému číslu daly sbohem tři týmy NBA.

Filip HouskaFilip Houska

jagr-shaq-1

Foto: Depositphotos / CzechCrunch

Jaromír Jágr a Shaquille O’Neal

0Zobrazit komentáře

Jako dítě rostl tak rychle, že tempu jeho těla nestačily kosti, a proto během hraní na střední škole nemotorně běhal a padal. Nakonec ale v sobě našel to, co v něm pěstoval jeho nevlastní a armádním režimem zformovaný otec: vytrvalost a disciplínu. Shaquille O’Neal z toho vytěžil maximum a zapsal se mezi velikány basketbalové NBA. I proto mu teď jeden z jeho týmů vystrojí ceremonii, na kterou může být právem hrdý. Něco podobného brzy čeká i Jaromíra Jágra.

Když hrál v barvách Los Angeles Lakers, vyhrál třikrát ligu. Když reprezentoval Miami Heat, získal také mistrovský prsten. Jinak tomu ale bylo v týmu Orlando Magic, za který hrál čtyři roky předtím, než se z něj stal jeden z nejznámějších hráčů americké NBA – a několikanásobný vítěz soutěže. Orlando Magic má však pro Shaquilla O’Neala mnohem důležitější význam.

Právě tým z centrální části Floridy ho v roce 1992 v prvním kole draftoval a prakticky ho přivedl do NBA. Vychoval ho, změnil mu život, ukázal krásy a strasti nejlepšího basketbalu na planetě. Od tohoto momentu letos uplyne 32 let, což je stejné číslo, jaké hvězdný Shaq nosil v Orlandu na dresu. A proto zřejmě přišel správný čas toto číslo jednou provždy vyřadit.

Stejně, jako to udělali Los Angeles Lakers v roce 2013 a Miami Heat o tři roky později, i Orlando Magic poctí O’Neala ceremonií, kdy slavnostně vyvěsí jeho dres na strop domácí haly, čímž formálně vyškrtne hráčské číslo 32 z nabídky. Tím pádem ho už žádný hráč Orlanda nebude nosit na svých zádech a navždycky bude spojené s 216centimetrovým O’Nealem.

„Když se někdo zeptá, kdo byl prvním hráčem, který oficiálně uvedl Orlando Magic na basketbalovou mapu, odpověď je jednoduchá: Shaquille O’Neal. Vynesl tento klub do nových výšin, a to jak na hřišti, tak mimo něj. Jeho odkaz je v naší organizaci cítit do dnešního dne,“ řekl šéf klubu Alex Martins k plánované ceremonii, která proběhne 13. února.

Vyřazování hráčských čísel není v amerických sportech ničím neobvyklým. Děje se tomu jak v NBA, kde už byly v různých týmech odstraněny desítky čísel, tak ve fotbalové NFL nebo baseballové MLB. Cizí to není ani NHL, kde se této pocty v minulosti dočkali i čeští hokejisté, jmenovitě Dominik Hašek, Milan Hejduk a Patrik Eliáš. A brzy přibude čtvrtý, neméně známý.

O pět dní později, než se na trámy orlandského Kia Center pověsí O’Nealův dres, proběhne podobná ceremonie také v Pittsburghu, kde bude ke stropu arény hokejových Penguins vytažen dres Jaromíra Jágra. Jeho „šedesát osmička“ bude viset vedle čísla 66, které oblékal Mario Lemieux.

Jako druhý v historii

Papírově nedosahuje Shaquille O’Neal takových kvalit jako Kareem Abdul-Jabbar, Bill Russell (jehož příběh poutavě odvyprávěl Netflix), Michael Jordan, Kobe Bryant nebo LeBron James, který mimochodem dosáhl titulu nejlepšího střelce v dějinách NBA. I tak ale nyní bude mít něco, co se dosud povedlo jen jednomu hráči v lize, Wiltu Chamberlainovi.

O’Neal se stane teprve druhým hráčem NBA v historii, jehož hráčské číslo vyřadily hned tři týmy, za které hrál. Před Orlandem to byli Los Angeles Lakers, kteří v roce 2013 vyškrtli číslo 34, pod nímž tam v letech 1996 až 2004 působil, a Miami Heat, kde prožil čtyři roky po angažmá v Lakers. Jeho vedení o vyřazení čísla 32 rozhodlo v roce 2016.

shaq-x1

Přečtěte si takéÚspěšný nejen pod košem. Jak ikona NBA Shaquille O’Neal vydělala velké peníze na GoogluÚspěšný nejen pod košem. Jak ikona NBA Shaquille O’Neal vydělala velké peníze na Googlu

Na konto týmu ze slunné metropole Floridy se nicméně O’Neal před pár dny nevybíravě vyjádřil. Vrátil se k situaci, k níž došlo už před dvaceti lety, k momentu, kdy právě tým Miami Heat vyřadil číslovku 23, se kterou hrával Michael Jordan. Akorát ne u nich…

Třiadvacítka definovala Jordanovu jízdu v Chicagu Bulls, se kterými v devadesátých letech válcoval jeden tým za druhým a vyhrál šest titulů během deseti sezón. Podle O’Nealových slov tak pouze Bulls mají mít právo vyřadit toto číslo, což také udělali. „Vadí mi, že věší dresy jiných lidí,“ řekl O’Neal ve svém podcastu The Big Podcast with Shaq. „To, co udělalo Miami, se mi nelíbí,“ dodal.

Až příliš dobrý pilot F1. Kimi Räikkönen jezdil tak skvěle, že málem zdecimoval vlastní stáj

Tým by měl mít z každého dobrého výsledku svého jezdce radost. Ovšem Lotusu zasazoval jeho Räikkönen každým získaným bodem hluboké finanční rány.

kimi-raikkonen1Story

Foto: CzechCrunch (vygenerováno v DALL-E)

S každým získaným bodem byl Räikkönen bohatší a Lotus ve větších problémech

0Zobrazit komentáře

Jméno někdejšího finského jezdce Kimiho Räikkönena si s formulí dovedou spojit i ti, kteří nepatří mezi zaryté fanoušky královny motorsportu. Znám je především pro svou schopnost zachovat klid i v těch nejvypjatějších situacích, což mu v roce 2007 vyneslo titul mistra světa získaný v barvách stáje Ferrari. O pár let později, když se do F1 vrátil po dvouleté pauze, dokázal na své špičkové výkony navázat i v barvách Lotusu, které v té době hájil. Jeho výsledky však byly natolik dobré, že jimi málem potopil celý britský tým ke dnu.

Mohlo by se zdát, že stáje formule 1 mají zájem na tom, aby jejich jezdci jezdily během velkých cen ty nejlepší časy a nad hlavu zdvihali co nejvíce pohárů. Když ale v sezóně 2012 v týmovém overalu se značkou Lotusu zajížděl své fenomenální výsledky Kimi Räikkönen, tehdejší šéf týmu Gérard Lopez měl spíše vrásky na čele. Důvodem byla smlouva, kterou stáj s jezdcem uzavřela a díky níž z ní Iceman, jak se Räikkönenovi přezdívalo, málem vysál duši, tedy tu finanční.

Cesta dnes 44letého rodáka z Finského Espoo vedla na traťové okruhy přes motokáry, na kterých jezdil od deseti let. V roce 1999 oslavil svůj první úspěch za volantem šampionátu Formule Super A, kdy skončil na druhém místě, a postupně se propracovával výš a výš. Příležitost testovat monoposty F1 přišla ze Sauberu v roce 2000. Na ni hned navázala nabídka profesionální smlouvy a Räikkönen se tím pádem poprvé ocitnul na startovacím roštu ostrého závodu F1.

Přestože byl v porovnání s jinými začínajícími jezdci v té době velmi nezkušený, svými výsledky dokázal velmi rychle umlčet všechny kritiky. Tehdy si také vysloužil svou přezdívku Iceman, pro schopnost chladnokrevné kalkulace a klidu i během těch nejvypjatějších momentů. Jeho výsledky byly navíc tak dobré, že si něj brzy začaly myslet stáje Ferrari a McLaren, kterému se nakonec také v sezóně 2002 upsal.

Kimi Räikkönen během sezóny 2012

Barvy McLarenu hájil následujících pět let, kdy se stal dvakrát vicemistrem světa, ovšem onen vytoužený mistrovský titul přišel až v roce 2007 v rudé barvě Ferrari. V něm vydržel do roku 2009, kdy se rozhodl F1 zcela opustit a své místo ve slavné stáji přenechat Fernandu Alonsovi.

Místo důchodového odpočinku si Räikkönen začal dopřávat dávky adrenalinu v rámci závodů World Rally Championship a zběsilých honiček v americkém NASCAR. Jak ovšem sám přiznal, právě NASCAR mu připomněl, jak moc mu chybí souboje na trati. Proto začal vyjednávat o svém návratu do F1, nejdříve s Williamsem, ale nakonec si pro sezónu 2012 plácnul s Lotusem.

Co bod, to milion

Lotus neměl od této sezóny příliš velká očekávání. Jedinou projevenou ambicí bylo 4. místo v poháru konstruktérů. Od jezdců se příliš velké výsledky neočekávaly. I druhý stájový pilot Lotusu, Romain Grosjean, se stejně jako Räikkönen vracel na tratě F1 po delší pauze.

Stáj proto neměla žádný problém podepsat s Räikkönenem smlouvu, která mimo jiné obsahovala i bod, na základě kterého měl jezdec za každý získaný bod dostat patřičnou finanční odměnu. Konkrétně se mělo jednat o částku 50 tisíc eur za každý bod. Podle dnešního kurzu to dělá v přepočtu 1,2 milionu korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Těžko říct, zda sám Räikkönen v době podpisu smlouvy tušil, v jaké formě je, nicméně tehdejší majitel stáje Lotus Gérard Lopez Räikkönena rozhodně podcenil. Icemanovo tehdejší sebevědomí a formu nejlépe vykresluje památná věta „Nechte mě na pokoji, já vím, co mám dělat“, kterou zahlásil stájovým kolegům do vysílačky během Velké ceny Abú Zabí. Stalo se tak v momentě, kdy Fin po poruše vozu Lewise Hamiltona převzal místo v čele závodu. Jeho inženýři jej pak neustále informovali o tempu a náskoku na dorážejícího Alonsa, což mu očividně nebylo příliš po chuti.

Räikkönen tehdy skutečně věděl, co dělá, a dojel si pro své devatenácté vítězství v kariéře, přičemž v barvách Lotusu skončil třináctkrát na stupních vítězů a dvakrát dokázal zcela vyhrát. Za dva roky tak u britské stáje vyjezdil 390 bodů, což mu díky oné klauzuli ve smlouvě mělo vynést 19,5 milionu eur, což je skoro půl miliardy korun. I díky tomu je označován za jezdce, který byl v F1 schopen dosáhnout po Alonsovi, Hamiltonovi a Schumacherovi nejvyšších výdělků.

Räikkönen v monopostu Lotusu během sezóny 2012

Pro Lotus však nebylo vůbec jednoduché peníze svému jezdci vyplácet. Nejednalo se o natolik velkou stáj, aby mohla finance takhle rozhazovat. Do problému se navíc dostala i poté, co se někteří sponzoři opozdili se svými platbami. Díky tomu se v jeden moment přiblížila situaci, kdy ji Räikkönen skutečně málem položil na lopatky a dovedl k bankrotu.

Nedostatek peněz ve stáji byl také důvod, proč Räikkönen v roce 2014 Lotus opustil. Požadoval konkurenceschopný vůz, který však v Lotusu nebyli schopni zaplatit. Vrátil se tak do Ferrari, kde vydržel až do roku 2019. Následně ještě zkusil své štěstí u Sauberu posléze přejmenovaném na Alfa Romeo Racing.

Definitivní konec kariéry jezdce formule 1 přišel v roce 2021. Räikkönen se během své sportovní dráhy bezesporu zařadil mezi ty největší velikány královny motorsportu, ve které dokázal být aktivní dalších 14 let poté, co vyhrál první šampionát. A to se do té doby povedlo jen Schumacherovi a Alonsovi.