Šílenství jménem WeWork aneb Čím byl výstřední jeho zakladatel Adam Neumann
Zelený dým v letadle, tequily během vyhazovů, nedotažené projekty, nesmrtelnost. Vzestup a pád otce WeWorku má několik úrovní.
WeWork byl ukázkou dokonalého startupu s hodnotou dosahující téměř padesáti miliard dolarů. Byl ale také důkazem toho, že zdaleka není všechno zlato, co se třpytí. Po letech slávy totiž přišel strmý pád dolů, který teď kvůli vysokým dluhům končí neslavně. Známý poskytovatel sdílených pracovišť, který má po světě téměř osm set míst včetně Prahy, požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu. Jakou roli v tom měl jeho spoluzakladatel Adam Neumann?
Čtyřiačtyřicetiletý izraelsko-americký podnikatel Adam Neumann je poměrně výstřední byznysovou postavou. A byť to byl právě on, kdo WeWork dostal na výsluní, byl to také on, díky němuž se firma začala pomalu rozkládat. Vznikla o něm kniha nebo seriál i nespočet novinových článků – a téměř ve všech se zmiňuje jeho excentrický život.
Obří investice ze zadní sedačky auta
WeWork se stal startupovou ikonou nejen pro svůj podnikatelský plán postavený na myšlence sdílených kanceláří, ale také pro investice, které na něj dokázal získat. Ono to šlo ostatně ruku v ruce. Naprosto klíčovou roli hrál v růstu firmy nejbohatší Japonec a zakladatel konglomerátu SoftBank Masajoši Son, kterému se idea WeWorku líbila natolik, že do něj neváhal investovat miliardy dolarů.
V roce 2016 se s ním Adam Neumann setkal – a měl připravenou výživnou prezentaci o tom, jak je WeWork skvělý a proč by se do něj vyplatí investovat. Son na schůzku přišel na poslední chvíli a věděl, že dvě hodiny, které byly původně domluvené, na Neumanna mít nebude. Po dvanácti minutách mu tak nabídl, ať ho ještě doprovodí, že to proberou v autě během jízdy městem.
View this post on Instagram
Na jejím konci vystupoval Neumann s příslibem třímiliardové investice, kterou oba podepsali na iPadu. Neumann se pro Forbes vyjádřil, že má ještě dnes z této rychlé akce husí kůži. Dohromady získal WeWork od SoftBank investice ve výši 18,5 miliardy dolarů. Jak ale později Son přiznal, „byli hloupí“.
Kvůli marihuaně nasazovali piloti masky
Adam Neumann si zjevně uměl užívat života – a jedním z příkladů jeho excentričnosti je tryskáč za 60 milionů dolarů, který využíval především pro soukromé účely. A také pro kouření marihuany. Podle výpovědí mnoha Neumannových kolegů si s touto rostlinou velmi dobře rozuměl a nebál se ji konzumovat i na palubě.
Jak stojí v knize The Cult of We, která WeWork mapuje, Neumann a jeho přátelé jednou dokázali produkovat tak hustý dým, že si členové posádky museli nasadit kyslíkové masky. Nehledě na to, že často museli uklízet zvratky, které tam po přistání nacházeli, nebo řešit schované gramy marihuany v krabici od cereálií.
O tom informoval deník The Wall Street Journal, který napsal, že k tomuto incidentu došlo v létě roku 2019, kdy Neumann letěl do Izraele. Kvůli obavám z problémů v důsledku přeshraniční kontroly bylo letadlo odvoláno – a Neumann si musel zpět do New Yorku najít vlastní spoj.
Vyhazovy s chutí tequily
WeWork neměl být jen klasickou firmou, ale novým hnutím. Zkrátka mělo jít o místo, kde by se zaměstnanci cítili jako doma a nemuseli v něm řešit jen práci. I možná proto byl v kancelářích startupu pivní výčep. Alkohol se ale stával součástí i nepříjemných situací, jako když někdo dostával vyhazov.