Simona Kijonková dál investuje do startupů. Teď se zaměří na duševní zdraví generace Z

Úspěšná podnikatelka pokračuje ve své investiční jízdě. Teď posílá prostřednictvím skupiny JSK 10,5 milionu korun startupu Elin.ai.

jan-romportl-z-elin-ai-a-simona-kijonkova

Foto: JSK Investments

Jan Romportl z Elin.ai a Simona Kijonková

0Zobrazit komentáře

Simona Kijonková napsala jeden z největších ženských byznysových příběhů v Česku. Loni prodala v mnohamiliardovém dealu svou technologicko-logistickou společnost Zásilkovna, respektive její mateřskou Packetu. Letos se pak stáhla z vedení firmy – a kromě pomoci sociálně znevýhodněným dětem začala více investovat v rámci rodinné skupiny JSK.

Skrze ni se chce dlouhodobě zaměřovat na zdravotní péči, vzdělávání nebo digitální podporu firem. „Rozhodně nechceme investovat do zbraní, hazardu a dalších věcí, které můžou poškodit duševní vývoj dětí,“ řekla Kijonková na konferenci Money Maker, kterou CzechCrunch pořádal v listopadu.

A právě otázka duševního vývoje mladých lidí se teď promítla i do nejnovější investice JSK. Kijonková si vybrala český startup Elin.ai, který vyvíjí mobilní aplikaci na zlepšení psychického zdraví generace Z. Finanční injekce ve výši 420 tisíc eur (přes 10,5 milionu korun) uzavřela pre-seedové investiční kolo, v němž už do Elin.ai poslaly peníze například investiční společnosti Presto Ventures a BD Partners – konkrétně 600 tisíc eur (asi 15 milionů korun).

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle Kijonkové je stav duševního zdraví mladých lidí alarmující. „Až 40 procent teenagerů v Evropě trpí depresemi nebo úzkostmi způsobenými vlivem sociálních médií, což má devastující dopad na jejich psychiku a vývoj. Přitom možnosti terapeutické a psychiatrické péče jsou v mnoha zemích, včetně České republiky, velmi omezené,“ dodává. I proto se jí zalíbil právě projekt Elin.ai.

Ten funguje jako jakýsi kognitivní antivirus, který mladým lidem pomáhá zorientovat se v digitálním prostředí – a chrání je před negativními dopady komunikace na internetu. „Tato aplikace nabídne díky využití umělé inteligence opravdu dostupné řešení. Platforma zajišťuje nejen okamžitou personalizovanou pomoc, ale také prevenci a dlouhodobou podporu, na kterou nesmíme zapomínat,“ doplňuje Kijonková.

Podle Jana Romportla, který je jedním ze zakladatelů Elin.ai, poslouží peníze od JSK i na expanzi do zahraničí. „A také nám umožní posílit naše AI modely, které budou pokrývat stále více psychických problémů, jež trápí generaci Z. Jde například o poruchy příjmu potravy,“ uvádí. Elin.ai už za několik měsíců existence získal přes dva tisíce uživatelů, letošek chce uzavřít číslem 5 000.

Kijonková, respektive skupina JSK, už také podpořila například Týden inovací, společnost inTouch pomáhající seniorům nebo startup Kodu, který je jakýmsi „automatem na minidomky“.

Rubriku Zdraví podporujíeuc-logo

CzechCrunch Jobs