Siri od Applu a Cortana od Microsoftu mají novou a vážnou konkurenci

Michal BenatzkyMichal Benatzky

hip
0Zobrazit komentáře

Naše smartphony zvládají spousty věcí. Google si však myslí, že právě toto může být problém. Představme si tento „problém“ na modelové situaci. Kamarád nám napíše zprávu, že by se o víkendu rád sešel v hospodě a abyste nezapomněli, pravděpodobně si v telefonu vytvoříte připomínku. Musíte tedy zavřít zprávy, otevřít mapy, ve kterých se podíváte, kde se hospoda nachází.

Poté opět zavřete mapy, abyste v připomínkách nebo kalendáři vytvořili událost. Otázka dvou až tří minut. Podle Googlu je však tento proces zbytečně zdlouhavý a komplikovaný, jelikož celá věc by podle něj měla zabrat 2 sekundy.

Jakub Havrlant – Praha – 17.6.2014

Přečtěte si takéPotvrzeno! České Rockaway za více než 5 miliard korun kupuje Mall a HeurekuPotvrzeno! České Rockaway za více než 5 miliard korun kupuje Mall a Heureku

Google Now je v androidových telefonech a internetovém prohlížeči Google Chrome dostupný už několik let. Výraznější popularity se ale na rozdíl od Siri ze stáje Applu tento osobní asistent nedočkal. Oba pomocníci navíc v několika ohledech odlišují. Nový prvek pro Google Now, který byl nazván Now on Tap by ale mohl uživatelům v reálném světě opravdu ulehčit život. Novinka má nabídnout dvě hlavní funkce.

Konkurence pro Siri a Cortanu

První půjde uplatnit v naší popsané situaci s kamarádem. Až budete mít na svém telefonu nainstalovaný Now on Tab, vytvoříte událost pouze jedním kliknutím domovského tlačítka. To aktivuje hlasového asistenta, kterému řeknete, samozřejmě anglicky, „OK Google, vytvoř mi na toto událost“. Software už podle údajů na obrazovce automaticky nastaví událost nebo připomínku.

Druhá funkce by se dala nazvat jako inteligentní zodpovídání otázek. Dejme tomu, že jste zabrousili na Wikipedii, protože vás zajímá, kdy natočil Robert de Niro svůj první film. Místo hledání stačí opět vyvolat Now a říct: Kdy natočil svůj první film? Opravdu stačí říct pouze toto, asistent podle zobrazované stránky pozná o koho se jedná i z věty se skrytým podmětem.

Celý projekt je však zatím pouze v začátcích.

„Zkoušíme přijít na způsob, jak porozumět kontextu zpráv a jak vám můžeme pomoci dostat žádané informace co nejrychleji.“ Říká o Now on Tap Aparna Chennapragada, projektová manažerka Google Now.

Now on Tap je dostupné v poslední uvolněné verzi Androidu s označením 6.0 Marshmallow. Zatím ale samozřejmě od funkce nelze čekat zázraky.

tab

Diskuze (0)

Novinka

Anonym