Škoda Auto testuje nový bezpečnostní systém. Řidiče upozorní na vlak blížící se k přejezdu

Vše funguje na základě odesílání dat o poloze vlaku do cloudu, ze kterého jsou informace o pohybu vlaku odesílány do vozidel v jeho okolí.

skoda-vystrazny-system4

Foto: Škoda Auto

Nový systém řidiče upozorní na blíží se vlak díky cloudovému systému

Koncem loňského prosince došlo na železničním přejezdu v Hostouni nedaleko Prahy k dopravní nehodě, během které vlak srazil osobní automobil. Aby k podobným nehodám docházelo co nejméně, vyvíjí Škoda Auto ve spolupráci s dopravcem Leo Express inovativní systém varování řidiče před blížícím se vlakem k železničnímu přejezdu, a to přímo v infotainmentu vozu.

Prosincová nehoda v Hostouni, při které vyhasnul jeden lidský život, je potvrzením smutné statistiky za minulý rok, kdy došlo k více než stovce nehod osobních vozidel s vlakem. Tyto nehody mají často kritické následky, jak pro CzechCrunch potvrdila i vrchní komisařka odboru komunikace a vnějších vztahů Prezidia České republiky Irena Pilařová.

„Při střetu vozidla s vlakem může dojít k těm nejhorším, nejfatálnějším následkům. Řidiči by již při samotném příjezdu k jakémukoliv železničnímu přejezdu měli dbát zvýšené opatrnosti a důkladně se podívat nejen na výstražná světla, ale také na kolejiště,“ upozorňuje Pilařová.

„V loňském roce došlo ke střetu vozidla s vlakem na železničním přejezdu v celkem 134 případech, více než deset osob pak během těchto nehod přišlo o život. Pro porovnání: v roce 2021 došlo ke 144 takovým střetům, přičemž v roce 2020 ke 123 případům,“ doplňuje statistiky policie.

Byť se v celoevropském průměru počet podobných neštěstí snižuje, stále každý rok tímto způsobem umírají stovky neopatrných řidičů a jejich spolujezdců. To je také důvod, proč Škoda Auto vyvíjí pro své vozy novou softwarovou funkci, díky které bude řidič upozorněn na vlak blížící se k železničnímu přejezdu ještě předtím, než uvidí závory a výstražnou signalizaci.

skoda

Foto: Škoda Auto

Schéma fungování nového systému

Škodovka novinku vyvíjí s dopravcem Leo Express, kdy celý systém funguje na principu získávání polohových údajů, které se z vlakové soupravy pohybující se na kolejích ukládají do cloudu. Z něj se informace přenášejí do vozidel Škoda vybavených aplikací Traffication a nacházejících se v blízkosti železničního přejezdu, ke kterému se vlak blíží.

V kabině řidiče se v ten moment rozezní hlasová výstraha a varování o blížím se vlaku se objeví také ve formě vyskakující zprávy na displeji infotainmentu. Novinka je již nyní k dispozici běžným řidičům v rámci aktualizace aplikace Traffication. K její instalaci stačí potvrdit aktualizaci v notifikačním přehledu palubního infotainmentu či obchodě s aplikacemi.

Aplikaci si mohou stáhnout všichni majitelé vozů Škoda vybavených systémem Modular Infotainment Matrix ve své vrcholné generaci. Celý varovný systém běží během jízdy na pozadí a řidič tak nemusí nic aktivovat. Mimo Leo Express chce mladoboleslavská automobilka do systému v budoucnu integrovat i další evropské železniční dopravce z Česka i celé Evropy.

Varování před blížícím se vlakem je však jen jednou z bezpečnostních funkcí, které Traffication do vozu přináší. Aplikace pracuje s informacemi od poskytovatelů dopravního zpravodajství i daty, které získá z jiných vozů značky Škoda. Řidičům tak nabízí obsáhlý informační systém, který je může upozornit na zhoršené povětrnostní podmínky, špatně sjízdné silnice nebo dopravní nehody.

Mimo to dokáže varovat řidiče v extrémně nebezpečných momentech, například při chybném najetí do protisměru, jak se tomu často děje na dálnicích. Stejně tak dokáže varovat ostatní řidiče, kteří se k potenciálně nebezpečnému úseku blíží. Aplikace je v současné době dostupná v modelech Škoda nabízených v třiceti dvou zemích světa.