Škodovce válka na Ukrajině omezuje výrobu. Na pomoc daruje přes 10 milionů korun, celý Volkswagen posílá milion eur

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

skoda-auto

Foto: Škoda Auto

Výroba vozů Škoda v Mladé Boleslavi

0Zobrazit komentáře

Ve Škodě Auto sledují vojenský útok na Ukrajinu s velkým znepokojením. Mladoboleslavská automobilka ve svém úterním prohlášení uvedla, že doufá v rychlé zastavení válečných aktivit a brzký návrat k diplomacii založené na mezinárodním právu. Zároveň oznámila, že ji ruská agrese nutí omezit výrobu, protože jí chybí součástky od ukrajinských dodavatelů. Sama Škodovka v rámci pomoci daruje přes 10 milionů korun, celý koncern Volkswagen včetně tuzemské značky pak 1 milion eur, tedy zhruba pětadvacet milionů korun.

„Máme obavy o obyvatele Ukrajiny, především pak o rodiny našich více než 600 ukrajinských kolegů v České republice a celý tým společnosti Eurocar v ukrajinském závodě v Solomonovu a v centrále v Kyjevě. V těchto těžkých dnech s nimi soucítíme. Zároveň myslíme na naše kolegy ze společnosti Volkswagen Group Rus, jejichž situace je rovněž vážná,“ stojí v prohlášení Škody Auto.

Zmíněná společnost Volkswagen Group Rus je dceřinkou koncernu Volkswagen a zároveň pod ní patří ruské divize Škoda či Audi. Její hlavní továrna se nachází v Kaluze, což je město vzdálené zhruba 170 kilometrů jihozápadně od Moskvy. V Kaluze se vozy značky Škoda vyrábějí od roku 2009, o tři roky později přibyl také druhý výrobní závod v Nižném Novgorodu. Právě v Rusku převzala mladoboleslavská automobilka odpovědnost za řízení trhu v rámci celého koncernu VW, i díky tomu, že na něm má silnou pozici.

Škodovka na ruském trhu dokázala získat podíl blížící se sedmi procentům a jak minulý týden informoval Deník.cz, lokální výrobu manažeři považovali za jeden ze stěžejních pilířů pro působení na něm. Teď však musí kvůli ruské invazi na Ukrajinu Škoda svou výrobu nejen v Rusku omezit, má totiž kritický nedostatek dílů od lokálních dodavatelů právě ze země, která je pod útokem pozemních vojsk i raket ruské armády vedené Vladimirem Putinem. Omezena musela být i výroba nejnovějšího elektrického modelu Enyaq iV.

Samotná Škoda Auto oznámila, že v tuto chvíli daruje částku 10 milionů korun české neziskové nevládní organizaci Člověk v tísni, která na Ukrajině pomáhá. Sbírku města Mladá Boleslav podpoří milionem korun škodovácké odbory a jeden milion pošle Škodovka na pokrytí dodatečných nákladů pro Mladou Boleslav a po půl milionu korun pro Rychnov na Kněžnou a pro Vrchlabí, kde má své výrobní závody a zmíněná města se připravují na přijetí ukrajinských uprchlíků.

Automobilka a odbory pak pošlou dva miliony korun také pro nemocnici v ukrajinském partnerském městě Tiačiv, pro kterou organizují sbírku. Pomoc plyne i z celého koncernu Volkswagen, jehož je Škodovka součástí. „Koncern Volkswagen včetně všech svých značek se rozhodl věnovat jeden milion eur Organizaci pro pomoc uprchlíkům při OSN. Na tomto daru se podílí i Škoda Auto,“ dodala mladoboleslavská automobilka.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym