Skupina Partners získala bankovní licenci ČNB. Je to vstup do nové finanční ligy, říká Petr Borkovec

Jde o důležitý milník na cestě ke spuštění nové Partners Banky, která má služby veřejnosti začít nabízet začátkem příštího roku.

Peter BrejčákPeter Brejčák

borkovec

Foto: Partners

Petr Borkovec, spoluzakladatel a generální ředitel skupiny Partners

0Zobrazit komentáře

Finanční skupina Partners po dlouhé době příprav oficiálně získala bankovní licenci České národní banky. Původně přitom očekávala získání licence v září. Nová banka ponese název Partners Banka a její činnost skupina plánuje spustit v prvním čtvrtletí 2024. V pilotním provozu pro vedení, zaměstnance, poradce a jejich rodiny banka zahájí činnost koncem letošního roku.

„Spuštění banky vnímáme jako vstup do nové finanční ligy,“ uvedl ředitel finanční skupiny Partners Petr Borkovec. Partners Banka bude úzce spolupracovat s finančně poradenskou společností Partners, bude využívat její pobočkovou síť a její pobočky ponesou značku Partners Banky.

Aktuálně jich na trhu funguje přes 150, v dlouhodobém plánu je jich 250. Po spuštění banky budou mít Partners čtvrtou největší pobočkovou síť v Česku. Stejný osobní servis bude ale poskytovat všech 1 500 certifikovaných poradců Partners, kteří se splněním certifikace a zajištěním zásadních pravidel stanou bankéři Partners Banky.

Současně podle Borkovce platí, že na těchto místech si budou moci lidé i nadále sjednávat ostatní produkty a služby jiných finančních domů, které Partners zprostředkovávají. „Od ostatních bank se chceme lišit v mnoha parametrech. V první řadě připravujeme otevřený model nabízející produkty i od jiných poskytovatelů, než je naše finanční skupina. Klient si v bance obslouží všechny své produkty a dosáhne na poradenství. Banku tak zapojíme do poradenské sítě,“ doplnil ředitel Partners Banky Marek Ditz.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vlastní kapitál Partners Banky činí tři miliardy korun. Banka je stoprocentně v rukou českých vlastníků, kam patří zhruba tisíc poradců, manažerů, ředitelů a zaměstnanců skupiny Partners. Z externích subjektů do projektu investovaly společnosti Pale Fire Capital, Reflex Capital nebo Tomáš Čupr, kteří dohromady vlastní 18,5 procenta. Spoluzakladatelé firmy Radim Lukeš a Petr Borkovec a další lidé z Partners vlastní zbývajících 81,5 procenta.

Do finanční skupiny Partners patří projekty Partners investiční společnost, penzijní společnost Rentea, pojišťovna Simplea, nemovitostní fond Trigea a NextPage Media, která provozuje například weby Peníze.cz a Finmag.cz nebo časopis Heroine.

S využitím ČTK

Odpad z jatek zpracovává pro nábytek i auta. České Karo prodalo rekordní objem kůží

Od vstupu firmy na trh Start pražské burzy hodnota jejích akcií vyrostla o 340 procent. V dalších letech chystá přechod na hlavní parket.

Peter BrejčákPeter Brejčák

karo

Foto: Karo Invest

Pavel Klvaňa, zakladatel Karo Leather

0Zobrazit komentáře

Původně se společnost Karo Leathers věnovala obchodu s kůžemi pro nábytkářský průmysl, před osmi lety ke svému byznysu přidala také výrobu a nyní do ní ve velkém investuje. Během prvního pololetí přitom firma zaznamenala svůj rekord, když celkem prodala 634 tisíc metrů čtverečních kůží, což znamená meziroční růst o 64 procent. To skupině přineslo konsolidované tržby ve výši 192 milionů korun, meziročně o přibližně devadesát procent více.

Společnost přitom pracuje s odpadní kůží, čímž buduje i nový ekosystém cirkulární ekonomiky. „Žádná zvířata kvůli nám neumírají. Jsou to zbytky z jatek,“ upozornil již dříve finanční ředitel společnosti a její menšinový akcionář Jakub Hemerka. Ten společně se zakladatelem a generálním ředitelem Pavlem Klvaňou a investičním fondem Czegg Ventures z finanční skupiny Starteepo Františka Bostla drží podíl 79 procent, zbylých 21 procent akcií připadá na drobné investory.

Za celý loňský rok skupina prodala celkem 670 milionů čtverečních kůží a její tržby dosáhly 191 milionů korun s růstem o dvaatřicet procent. Letos Karo očekává navýšení tržeb o 77 procent na celkových 338 milionů korun. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) přitom loni firma vykázala ve výši 23 milionů, letos očekává 49 milionů. S růstem byznysu se firmě daří budovat i důvěru investorů.

S akciemi firmy se na parketu Start pražské burzy, který je určen spíše menším a středně velkým společnostem, začalo obchodovat v listopadu 2019 na ceně 40 korun za kus. Aktuální cena je 176 korun, což za celé období znamená nárůst o 340 procent. Od začátku letoška pak došlo k navýšení z úrovně 125 korun o bezmála čtyřicet procent.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vlastní výrobu Karo rozběhlo v roce 2015 v Boršově u Jihlavy, přičemž kromě navyšování tamních kapacit nyní investuje také na brownfieldu v Brtnici, kde roste druhý závod skupiny a jeho otevření se očekává v listopadu. „V boršovském závodu již produkční kapacity na sto tisíc metrů čtverečních měsíčně máme a po dokončení rozšíření závodu se výrobní kompetence ještě rozšíří. Očekáváme, že nejpozději v roce 2026 budeme stabilně měsíčně prodávat přes 120 tisíc metrů čtverečních. A díky projektu v Brtnici s mnohonásobně vyšší marží,“ hodnotí Pavel Klvaňa, zakladatel a ředitel Karo Leather.

„Cílem našich současných aktivit je vytvoření silné a unikátní výrobní skupiny, která bude schopna ve svém výrobním zázemí realizovat výkony přinášející zisk EBITDA 250 milionů korun ročně,“ doplňuje finanční ředitel Jakub Hemerka. Takový milník je pro firmu důležitý i z dalšího důvodu – skupina chce v dalších letech dosáhnout toho, aby se s jejími akciemi obchodovalo na hlavním parketu pražské burzy.

K tomu má dojít pod dohledem zmiňované skupiny a akcionáře Starteepo. „Pro přechod na hlavní trh pražské burzy jsou důležité dvě podmínky. Tou byznysovou je dosažení EBITDA sto milionů korun, aby přechod dával finanční smysl. A po stránce technické je to přechod na mezinárodní účetní standardy IFRS. Věřím, že brzy budeme připraveni,“ doplnil Bostl, který je zároveň i členem dozorčí rady společnosti.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb