SpaceX vyneslo do vesmíru českou družici s Hurvínkem na palubě

Historicky první družice pražského planetária a hvězdáren bude sloužit ke vzdělávacím účelům.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

falcon9_1-min

Foto: SpaceX

Raketa Falcon 9 připravená ke startu

0Zobrazit komentáře

Planetum, platforma sdružující pražské hvězdárny a planetárium, mělo ve středu velký den. Do vesmíru totiž zamířila jeho první vlastní družice. Sloužit bude především ke vzdělávacím účelům, využít jejích funkcí budou moci především školáci. V rámci mise Transporter 5 se svezla na raketě společnosti SpaceX. Start bylo možné sledovat živě v půl deváté večer.

Zařízení o rozměrech 10 x 10 x 10 centimetrů nese název Planetum-1 a na jeho palubě se kromě několika kamer, vysouvacích antén a magnetometru nachází také malá skleněná podobizna slavné české postavičky – Hurvínka. Planetum tuto akci realizuje ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka, které taktéž naváže vlastním kulturním programem.

Start mise Transporter 5 proběhl ve 20:35 SELČ. Z floridského mysu Canaveral se v tento okamžik vznesla raketa Falcon 9.

Kromě pražské družice byla na palubě další čtyřicítka malých satelitů z celého světa, které, stejně jako Planetum-1, musely podstoupit například tlakové a vibrační testy.

Průběh startu mise byl podobný scénáři, který je už v případě SpaceX dobře známý. Po vzletu a vyčerpání paliva v prvním stupni rakety se tato část od zbytku oddělila a zamířila zpět Zemi. Druhý stupeň mezitím nesl veškerý náklad na určenou oběžnou dráhu.

Družice Planetum-1 se bude pohybovat přibližně 550 kilometrů nad povrchem Země a oběhne ji za 95 minut. Hurvínek tak bude cestovat rychlostí asi 28 tisíc kilometrů za hodinu. Při této rychlosti by urazil vzdálenost mezi Prahou a Brnem přibližně za 20 sekund.

planetum1

Foto: Planetum

Vizualizace rozebrané družice Planetum-1. Nahoře je vidět malá figurka Hurvínka.

Jde celkově o jedenáctou českou družici. K těm nejznámějším z posledních let patřily například přístroje VZLUSat-1 a 2, na kterých pracoval zejména Výzkumný a zkušební letecký ústav. Pražské České vysoké učení technické má zase na svědomí družici Lucky-7, která byla do vesmíru vypuštěna v roce 2019.

Řídicí centrum družice Planetum-1 v pražském planetáriu bude určeno pro školní exkurze a workshopy, během kterých se středoškolští studenti, ale i žáci posledních ročníků základních škol, seznámí s jednotlivými odvětvími kosmického průmyslu. Odnést si budou moci taky vlastní fotografii Země, kterou si prostřednictvím Planetum-1 pořídí.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.