Sledujte živě start očekávané vesmírné mise Inspiration4. Na palubě jsou poprvé v historii pouze turisté

Jiří SvobodaJiří Svoboda

inspiration4_crew_photo-min

Foto: SpaceX

Posádka mise Inspiration4

0Zobrazit komentáře

Už jen několik hodin dělí lidstvo od dalšího historického milníku ve vesmírném bádání. Vůbec poprvé totiž na oběžnou dráhu Země v noci odstartuje let s posádkou, kterou budou tvořit pouze neprofesionální astronauti. Misi s názvem Inspiration4 velí a zároveň platí americký miliardář Jared Isaacman a na palubu k sobě přibral tři zástupce veřejnosti.

Roli pilotky zaujme profesorka geologie (a dvojnásobná uchazečka o pozici astronautky v NASA) Sian Proctorová, přidá se i veterán amerického letectva Christopher Sembroski a Hayley Arceneauxová. Ta je asistentkou lékaře v nemocnici v Memphisu, kde se léčila s rakovinou a s níž Isaacman svou misi spojil pro dobročinné účely.

Posádka poletí v lodi Crew Dragon Resilience společnosti SpaceX, která již za sebou má jeden let do vesmíru. Plán na nynější let je v zásadě jednoduchý: odstartovat, tři dny kroužit kolem Země a poté přistát u pobřeží Floridy. Pokud vše půjde podle plánu, raketa Falcon 9 odstartuje ve čtvrtek přesně v 2.02 středoevropského letního času z Kennedyho vesmírného střediska.

Následovat start bude sekvence, která se v zásadě neliší od jiných letů SpaceX. Po zhruba třech minutách se oddělí první stupeň rakety, který následně přistane na mořské plošině. Loď samotná se mezitím za pomoci druhého stupně vydá na oběžnou dráhu ve výšce zhruba 575 kilometrů. Pro srovnání, Mezinárodní vesmírná stanice obíhá zhruba ve výšce 420 kilometrů.

Zajímavý moment je pak naplánován už na třináctou minutu letu. Začne se totiž otevírat čelní plášť Dragonu, který v sobě ukrývá průhlednou kopuli. Díky ní bude mít čtyřčlenná posádka po celou dobu zcela unikátní výhled na matičku Zemi i vesmírné hlubiny.

Stejně jako u jiných misí SpaceX bude možné sledovat start i průběh Inspiration4 živě na youtubovém kanálu SpaceX. Přímý přenos začne zhruba čtyři hodiny před plánovaným startem, diváci tak budou mít možnost sledovat kompletní přípravy včetně usazení posádky.

Průběh historické události sleduje také dokumentární štáb z Netflixu. Téměř v reálném čase vydává seriál pod názvem Odpočítávání: Vesmírná mise Inspiration4Už nyní jsou na videoplatformě dostupné čtyři díly série a do konce měsíce vyjde závěrečný díl.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym