Slovenské volby ovládl Smer Roberta Fica, vyrovnaný souboj s liberály se nekonal

Na Slovensku skončily ostře sledované volby a vítězství přinesly opět Robertu Ficovi. Co to bude pro zemi znamenat, se teprve ukáže.

Předseda slovenské strany Směr Robert Fico

0Zobrazit komentáře

Bývalý slovenský premiér Robert Fico zažívá triumfální návrat. Muž, který stál v čele země už třikrát a jehož poslední vládu ukončilo dění po vraždě novináře Jána Kuciaka, má po včerejších volbách šanci opět sestavovat vládu. Jeho strana Smer-sociálná demokracia, která v kampani mimo jiné slibovala konec dodávek zbraní Ukrajině, podle neoficiálních výsledků získala hlasy více než 23 procent voličů.

S výrazným odstupem druhé skončilo liberální proevropské hnutí Progresívne Slovensko (PS), které má přes 17 procent, předvolební průzkumy přitom ukazovaly, že tyto dvě strany svedou rovnocenný boj. Třetí je se zhruba 15 procenty strana Hlas-sociálná demokracia, jejíž šéf Peter Pellegrini gratuloval Ficovi a mluvil o možné povolební spolupráci, jeho postoj bude podle mnoha komentátorů nyní klíčový. Předseda PS Michal Šimečka naopak označil výsledek voleb za riziko pro zemi.

Do slovenského parlamentu se dostalo celkem sedm stran. Čtvrté místo patří koalici Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) expremiéra Igora Matoviče, která má devět procent hlasů. Konzervativní Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) se dostalo těsně pod sedm procent, liberální Sloboda a solidarita (SaS) Richarda Sulíka mírně nad šest procent. Jako poslední se do sněmovny dostane Slovenská národná strana (SNS), která se udržela nad potřebným pětiprocentním prahem.

Během nezvykle dlouhého nočního sčítání hlasů naopak limit pěti procent nepřekročila populistická Republika a strana Aliancia zastupující maďarskou menšinu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Slovenské volby provázela nebývale velká účast. K urnám přišlo přes 68 procent voličů, což je nejvíce od roku 2002.

Fico zatím výsledky voleb nekomentoval. Pellegrini mu již blahopřál a prohlásil, že by bylo logické, kdyby Smer oslovil jako prvního partnera při sestavování vlády právě Hla, neboť jde o ideově blízké strany. Zopakoval přitom, že si nedovede představit kabinet, v němž budou dva bývalí premiéři, tedy on a Fico. Možnou ochotu jednat s vítězem voleb dal najevo i šéf KDH Milan Majerský. Podle slovenských komentátorů by potenciálním koaličním partnerem mohla být pro Fica rovněž SNS. K většině křesel ve 150členné sněmovně potřebuje Smer nejméně dvě další strany.

Šimečka prohlásil, že by země měla mít stabilní proevropskou vládu dbalou právního státu a spolupráci s Ficem stejně jako dříve vyloučil. Vyjednávání příštích dnů podle něho ukážou, zda se naplní riziko vzešlé z výsledku voleb.

Země má za sebou také období vypjaté kampaně, kterou v rozhovoru pro CzechCrunch glosoval moderátor satirického podcastu o slovenské politice Piatoček, který vydává deník SME, Adam Blaško. A hovořil o tom, že se mu satira na toto téma dělá velice špatně, protože slovenští politici jsou podle něj satirou sami o sobě.

Výsledky slovenských voleb po sečtení 99,5 procenta hlasů:

  • Smer 23,29 %
  • PS 17,04 %
  • Hlas 14,96 %
  • OĽaNO 9,01 %
  • KDH 6,89 %
  • SaS 6,21 %
  • SNS 5,66 %
  • Republika 4,79 %
  • Aliance 4,47 %

S přispěním ČTK

Dostat sem lidi z ciziny je nemožné, úředníci jsou nastavení na Čechy Čechům, zlobí se Michopulos

Podle hostů CzechCrunch Podcastu Petrose Michopulose a Pavla Drobila je český pracovní trh v těžké situaci a nutně potřebuje otevřít.

Luboš KrečLuboš Kreč

drobil

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Petros Michopulos a Pavel Drobil

0Zobrazit komentáře

Nezaměstnanost byla v Česku na konci srpna 3,6 procenta, rok předtím to bylo 3,4 procenta a předloni stejně jako letos. V Evropské unii není mnoho dalších zemí, které by se mohly pochlubit podobně nízkými čísly – vlastně jsou jen dvě, a to Německo a Malta. Je to ale opravdu skvělá zpráva, jak často opakují politici? Ne tak docela. „Zlomí nám to ekonomicky vaz,“ prohlásil v posledním dílu CzechCrunch Podcastu podnikatel a spolutvůrce populárního podcastu Kecy & politika Petros Michopulos.

Za celou EU jsou zatím data jen za červenec, ale průměrná míra nezaměstnaných je v celé sedmadvacítce 5,9 procenta, v zemích, kde se platí eurem, ještě o trochu víc, a to 6,4 procenta. Protože Eurostat nezaměstnanost počítá trochu jinak než zdejší úřady, u České republiky tam dlouhodobě svítí hodnota oscilující kolem 2,5 procenta. Slovy hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka: „Nezaměstnanost je dnes prakticky dobrovolná.“

Zatímco ještě na přelomu milénia atakovala míra nezaměstnanosti desetiprocentní hodnotu, posledních pět let se stabilně pohybuje na faktické nule – ve společnosti je vždy určité množství lidí, kteří nemohou nebo nechtějí pracovat, přirozená míra nezaměstnanosti se odvíjí od stavu ekonomiky, její produktivity či výše inflace, obecně se ale její hodnota udává v rozmezí dvou až pěti procent. „To, co se děje u nás, je ale šílené,“ doplnil Michopulosova slova spolumajitel skupiny Anacot Capital a bývalý místopředseda ODS Pavel Drobil, který byl druhým hostem CzechCrunch Podcastu. Můžete si ho pustit na odkazu níže nebo na Spotify, Apple Podcastech, Google Podcastech a na YouTube.

Oba byznysmeni narážejí na to, že pracovní trh v Česku je dlouhodobě přehřátý – zkrátka na něm chybí lidé, což roztáčí spirálu neadekvátního růstu mezd, které ale následně neodpovídají produktivitě. Řešením, jak upozorňují podnikatelé a odborníci už mnoho let, je otevřít se víc lidem ze zahraničí a zjednodušit najímání cizinců. To je v Česku pořád byrokratické martyrium.

Michopulos to pak dal do souvislosti s plánem premiéra Petra Fialy, že se z Česka stane technologický hub Evropy: „Fialův plán je obsahově v pořádku, nemůžete ho ale dělat bez toho, aby tady žilo dost lidí. Snít o průmyslu 4.0 a umělé inteligenci je nesmysl, když to nebude mít kdo dělat. Když sem chcete přivézt někoho mimo EU, je to taková komplikace, že se vám spíš vyplatí přeplatit někoho, kdo tu už je.“

Pavel Drobil, který je zároveň členem širšího vedení ODS, připustil, že vláda si kritickou situaci na pracovním trhu uvědomuje a že by mohlo dojít k rozvolnění podmínek, po nichž byznys tak hlasitě volá. Ostatně sám moc dobře ví, jak velký problém to je. „Tlak na platy je obrovský. Byrokratická neprůchodnost systému je větší problém než blábolení Babiše s Okamurou,“ dodal v CzechCrunch Podcastu někdejší ministr životního prostředí. S Michopulosem si notoval právě v kritice úředníků, kteří jsou podle obou hlavní brzdou toho, aby se v tomto směru věci začaly hýbat. Jejich myšlenkové nastavení prý odpovídá heslům typu Čechy Čechům.

Podle obou hostů reálně hrozí, pokud by se nic neudělalo, že česká ekonomika začne výrazněji zaostávat za zeměmi, které se nebály jednak investovat dynamičtěji do infrastruktury, jednak mají otevřenější pracovní trh, takže přivézt do nich programátora z Indie trvá čtvrt až půl roku jako v Německu, nikoli rok a půl jako v Česku. „Odmítáme přijímat lidi, ale chceme mít německou ekonomiku a německou životní úroveň. Co udělají firmy, až uvidí příliv nových zakázek, ale ne šanci je kvůli nedostatku lidí zrealizovat? Půjdou tam, kde lidé budou,“ řekl Michopulos.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na jaká všechna témata v našem podcastu s Pavlem Drobilem a Petrosem Michopulosem došlo?

  • Nepřichází premiérova vize moc pozdě?
  • Proč se mezi podnikateli zvedla vlna nespokojenosti?
  • Jak se vydařila integrace Ukrajinců?
  • Jak zvládá Petr Fiala svou roli?
  • Lze vůbec ještě provádět reformy?

To vše a ještě mnoho dalšího se dozvíte v novém díle CzechCrunch Podcastu, který si můžete pustit ve vašich podcastových aplikacích včetně Spotify, Apple Podcastů, Google Podcastů a také na YouTube.