Slovenský herní průmysl zažil po rekordu pokles. Za loňský rok hlásí tržby ve výši 1,8 miliardy
Videoherní byznys východních sousedů je v porovnání s Českem zhruba čtvrtinový. Před zpomalením růstu ale varují i zástupci českých vývojářů.
Slovenský herní průmysl se v minulém roce musel smířit s poklesem tržeb. Nikterak skvělou zprávu může alespoň trochu mírnit skutečnost, že propad je relativně mírný – a navíc přichází po předloňském rekordním úspěchu. Stagnuje ale i počet vývojářů, kteří loni pracovali na téměř třech stovkách her, především těch určených na PC.
V roce 2021 slavily slovenské videoherní firmy historické tržby ve výši 80 milionů eur. Ale právě zveřejněná data za rok 2022 ukazují propad na 77,1 milionu eur, v přepočtu zhruba 1,8 miliardy korun. Ani pro příští rok nehýří Slovenská asociace herních vývojářů (SGDA) optimismem, v aktuálním přehledu předpovídá další mírný pokles byznysu na 76,9 miliardy eur.
Za drtivou většinu obratu, přes 65 milionů, je podle dat SGDA zodpovědných deset procent největších studíí. Jedničkou zůstává na mobilní hry zaměřená Pixel Federation, mezi další velké firmy se řadí Superscale, PowerPlay, Qorpo a Nine Rocks Games. Ty působí v Bratislavě, kde se soustředí zhruba většina herních subjektů. Druhou baštou jsou Košice s dalšími členy top 10 firem Inlogic Software a Games Farm. Dohromady je na Slovensku šestašedesát profesionálních studií.
Spolu s poklesem tržeb slovenský gamedev nicméně zasáhlo i pozastavení personálního růstu. V současnosti v zemi působí 1 080 profesionálních vývojářů, jejich počet v roce 2022 nevzrostl. „Po pandemickém skokovém nárůstu je stagnace srovnatelná s trendem na globálním herním trhu,“ uvádí SGDA. Zhruba desetinu celkového počtu tvoří zahraniční zaměstnanci, především ti čeští.