Slovenský startup Fumbi umožňuje jednoduše investovat do kryptoměn. Na růst i expanzi nabírá 38 milionů

fumbi

Foto: Fumbi

Juraj Forgacs, zakladatel a ředitel startupu Fumbi Network

0Zobrazit komentáře

Globální šok způsobený pandemií koronaviru přinesl na pole investic jednu zásadní změnu – část investorů přestala koukat například po zlatu, které představuje konzervativní, ale velmi stabilní investici, a začala se zaměřovat na kryptoměny. Právě této změny se rozhodla využít celá řada startupů včetně slovenského Fumbi, kterému se teď povedlo pro další růst vybrat od investorů 1,5 milionu eur, tedy zhruba 38 milionů korun.

Fumbi funguje od roku 2018 a svým uživatelům umožňuje jednoduše investovat do celého portfolia různých kryptoměn. Ty jsou vybírány na základě sofistikovaného algoritmu, jehož autorem je zakladatel a ředitel Fumbi Network Juraj Forgács. Algoritmus optimalizuje portfolio všech investorů tím, že sleduje a analyzuje pohyby na kryptotrhu, v pravidelných intervalech přepočítává hodnoty kryptoměn a na základě vývoje hodnoty upravuje podíl konkrétních měn v portfoliu.

„Díky našemu algoritmu mohou investice ve Fumbi sledovat a kopírovat pohyb celého trhu, nikoli vývoj jednotlivých kryptoměn. Vytvořili jsme něco, co můžeme nazvat tržním indexem kryptoměn,“ popisuje pro CzechCrunch Juraj Forgács. Slovenský startup navíc do svého portfolia, jež aktuálně čítá 28 různých kryptoměn, zařazuje jen měny splňující stanovená bezpečnostní kritéria.

Aby mohla být kryptoměna součástí portfolia Fumbi, musí být obchodovatelná na jedné z hlavních burz a její tržní kapitalizace musí podle dat serveru CoinMarketCap patřit mezi padesát největších. Zároveň musí být možné je uložit v bezpečné infrastruktuře a je nutné, aby měla dostatečnou likviditu spojenou s denním globálním objemem obchodování alespoň pět milionů dolarů. Také nesmí dle interních pravidel Fumbi představovat etické riziko.

Jelikož investice lze přes Fumbi provádět už od 50 eur či 1 400 korun, získává tento bratislavský startup popularitu napříč trhem u malých, středních i velkých investorů. Se základnou aktuálně čítající přes 50 tisíc registrovaných uživatelů patří v této oblasti dle svých slov k největším kryptoměnovým startupům v Česku a na Slovensku a nyní se chystá expandovat také za hranice. V tom má pomoci i nová investice.

fumbi-app

Foto: Fumbi

Slovenský startup Fumbi Network umožňuje investovat do kryptoměn

Hlavním investorem nového kola financování se stala společnost BaseTech Ventures, která přispěla půl milionem eur (téměř 13 milionů korun). Připojilo si k ní také několik menších investorů s dalším milionem eur. Fumbi by v tomto kole rádo vybralo ještě 500 tisíc eur, přičemž nový kapitál by firma ráda použila na expanzi do dalších východoevropských zemí. Aktuálně Fumbi působí kromě domácího slovenského trhu také v Česku a Polsku.

„Obzvlášť mě těší, že se nám v uplynulém roce podařilo oslovit velké množství uživatelů, kteří během velkého růstu kryptoměn na začátku letošního roku mohli tímto způsobem výrazně zhodnotit své finanční úspory,“ říká zakladatel Fumbi Network Juraj Fogács s tím, že díky nové investici bude Fumbi moci rozšiřovat také nabídku svých produktů a zkvalitnit dosavadní služby.

„Fumbi se stalo jedničkou ve svém oboru a úspěšně expanduje i za hranice, z čehož mám velkou radost. Je tedy samozřejmé, že jsme se rozhodli v dosavadní spolupráci pokračovat a zvýšit podporu projektu, kterému se daří naplňovat jeho potenciál,“ uvedl k celé spolupráci Roland Tauchner, CEO BaseTech Ventures, švýcarského investičního family officu, který se specializuje na finančně-technologické a internetové startupy, zejména v německy mluvících zemích.

První uživatelé, kteří s Fumbi začali investovat ještě dávno před letošním růstem kryptoměn včetně bitcoinu k rekordním výšinám, dosáhli dle vyjádření startupu na zhodnocení ve výši až 900 procent, ale vzhledem k volatilitě kryptoměn vykazuje část investorů ztrátu. Té ale logicky dosáhnou pouze v případě, že si investici vyberou a z trhu se stáhnou, přičemž Juraj Forgács říká, že většina investorů zatím Fumbi vnímá spíše jako dlouhodobější investici a své kryptoměny drží.

Jelikož podobných investičních nástrojů do kryptoměn v tuzemsku zatím příliš mnoho nefunguje, plánují toho ve Fumbi Network náležitě využít a v blízké době rychle vyrůst. Loňské tržby se zastavily zhruba 100 tisících eur (2,5 milionu korun) a Juraj Forgács věří, že se je letos podaří zdesetinásobit. Pomoci by v růstu mohly i dvě spuštěné novinky. Jednou z nich je možnost investovat přes Fumbi také pro právnické osoby a firmy, druhá se jmenuje Fumbi Bitcoin a Zlato.

„Fumbi Bitcoin a Zlato je jedinečný produkt, který kombinuje to nejlepší ze dvou světů – potenciál rychle rostoucího odvětví kryptoměn a stabilitu skutečného zlata. Kromě bitcoinu investuje také do kryptoměny PAX Gold, která je kryta skutečným zlatem. V současné době jsme tento produkt spustili jako beta verzi pro slovenský trh,“ představuje novinku šéf Fumbi Network.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym