Slovenský startup, který podpořili Credo, Baudiš i Kučera, kupují Američané za více než 1,5 miliardy

Od prodaného startupu Photoneo se také odtrhne sesterský Brightpick, který využívají například online supermarket Rohlík či lékárny Dr. Max.

Peter BrejčákPeter Brejčák

Brightpick Photoneo foundersInsider

Foto: Photoneo

Zakladatelé startupu Photoneo Tomáš Kovačovský, Michal Malý, Ján Žižka a Branislav Puliš

0Zobrazit komentáře

Startup Photoneo, který zjednodušeně řečeno dává robotům oči, směřuje do amerických rukou. Společnost Zebra Technologies, s jejímiž akciemi se obchoduje na burze Nasdaq a jejíž valuace přesahuje 20 miliard dolarů, oznámila záměr o jeho odkoupení. Do startupu v průběhu let investovali kromě jiných i čeští investoři včetně fondů Credo Ventures a RSJ či zakladatelé Avastu Pavel Baudiš a Eduard Kučera.

Firmy očekávají, že transakce bude dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku. Jaká byla cena, ani jedna ze stran nekomentuje. Podle zdrojů CzechCrunche obeznámených se situací ale měla dosáhnout více než 1,5 miliardy korun.

Photoneo zakládala čtveřice Ján Žižka, Tomáš Kovačovský, Michal Malý a Branislav Puliš, na trhu se řadí mezi přední dodavatele senzorů pro robotický zrak a inteligentního softwaru. Díky vlastním patentovaným technologiím firma podle svých slov vyvinula 3D kameru s nejvyšším rozlišením a přesností na světě.

„Společnost Zebra je ideálním partnerem, díky kterému se bude Photoneo moci dále rozvíjet,“ komentuje Ján Žižka z pozice ředitele firmy. Zebra Technologies působí v oblasti podnikových technologií specializujících se na automatizaci pracovních procesů, datovou analytiku a hardware.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pod hlavičkou Photonea vznikl v roce 2021 jako takzvaný spin-off další startup Brightpick, který nabízí AI roboty pro sklady, kde automatizují všechny kroky procesu plnění objednávek. Jako jediný mobilní robot na světě prý dokáže autonomně nachystat a konsolidovat objednávky přímo v uličkách skladu – stejně, jako by to udělal živý pracovník s vozíkem. Tato firma aktuálně spolupracuje například s online supermarketem Rohlík či lékárnami Dr. Max.

Později se obě společnosti spojily do jedné skupiny nazvané Photoneo Brightpick Group, aktuální transakce se ale týká jenom společnosti Photoneo a došlo také na částečné vyplacení zmiňovaných investorů. Samotná skupina se teď přejmenuje na Brightpick a na společnosti Zebra bude pokračovat nezávisle, vlastnická struktura v ní se nemění – a zůstávají tak v ní i Češi.

Kromě částečného vyplacení investorů chce Brightpick využít získané prostředky i na další expanzi ve Spojených státech a v Evropě. Samotný startup již v investicích získal asi 47 milionů dolarů (přes 1,1 miliardy korun). Půl miliardy získal ještě v roce 2021 i od Credo Ventures, začátkem loňska pak dalších 400 milionů a naposledy šlo o bezmála 300 milionů korun v letošním listopadu.

„Tato transakce představuje významný příliv kapitálu, který bude využit jak na návrat hodnoty akcionářům, tak na strategické investice do dalšího rozvoje Brightpick,“ doplňuje Žižka, podle kterého startup zaznamenává osminásobný meziroční růst tržeb a má téměř plně obsazené výrobní kapacity na rok 2025.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina