Slovenský startup Sensoneo pomáhá chytře nakládat s odpady už v 60 zemích. Od investorů získává desítky milionů

Peter BrejčákPeter Brejčák

martin_basila_sensoneo_ceo

Foto: Sensoneo

Martin Basila, ředitel a spoluzakladatel startupu Sensoneo

0Zobrazit komentáře

Odpadu v České republice dlouhodobě přibývá. Zatímco v roce 2009 u nás jeden člověk v průměru vyprodukoval 316 kilogramů ročně, o deset let později to bylo už 500 kilogramů na osobu za rok. Ani situace v jiných zemích na světě není nijak lepší. Na vlně rostoucího zájmu o řešení tohoto problému se tak veze slovenský startup Sensoneo, který nabírá od investorů desítky milionů korun.

Sensoneo vyvíjí a poskytuje řešení pro inteligentní správu odpadů a aktuálně se podílí na projektech ve více než 60 zemích světa. Od svého založení v roce 2017 získalo investice v celkové výši 2,8 milionu eur, přibližně 70 milionů korun, například od českých Credo Ventures, Y Soft Ventures nebo investiční platformy Crowdberry.

K nim se nyní přidává Fond Evropské rady pro inovace a fond Venture to Future, který je společnou iniciativou Evropské investiční banky a slovenského ministerstva financí. Do startupu, který svými technologiemi pomáhá učinit odpadové hospodářství efektivnější a udržitelnější, vložily dva miliony eur, v přepočtu přes 50 milionů korun.

„V Sensoneu vyvíjíme a poskytujeme snadno nasaditelné inovace, které města a podniky připravují na řízení odpadu budoucnosti. Velmi nás těší, že díky této investici budeme moci naši misi ještě výrazněji podpořit,“ říká Martin Basila, ředitel a spoluzakladatel Sensonea, které oficiálně sídlí v Bratislavě a v letošním březnu otevřelo pobočku v americké Arizoně.

Startup se tak rychle etabluje jako jeden z lídrů globálního trhu chytrých odpadových řešení. Pomocí své technologie, v níž kombinuje vlastní senzory monitorující odpad v reálném čase s monitorovacími zařízeními a softwarem, svým klientům umožňuje digitalizovat odpadní infrastrukturu a řídit nakládání s odpadem na základě dat.

Konkrétně umožňuje sledovat odpadové toky, optimalizovat svozovou logistiku a zavádět automatizované systémy pro poplatky na základě skutečné produkce. V tuzemsku je nejznámějším projektem, na němž se Sensoneo podílí, monitorování pražských podzemních kontejnerů pro účely optimalizace jejich svozů. Podle posledních dostupných dat za loňský rok přitom utržilo téměř 750 tisíc eur, bezmála dvacet milionů korun, s přibližně 75% meziročním růstem.

„Sensoneo považujeme za jednu z nejinovativnějších společností v regionu střední a východní Evropy. Jejich technologicky propracované řešení je ukázkovým příkladem toho, jak digitální technologie dokážou transformovat i tak komplexní a konzervativní odvětví, jakým je odpadové hospodářství. Věříme, že s pomocí naší investice se společnosti podaří ještě výrazněji pokročit a posouvat města k větší transparentnosti a udržitelnosti v nakládání s odpady,“ dodává Miriama Kováčová, členka představenstva Venture to Future.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym