SpaceX vynese do vesmíru další lidskou posádku. Použije k tomu zbrusu novou loď

Čtvrtý operační let SpaceX pro NASA vynese na ISS jednu Italku a tři Američany. Falcon se opět pokusí o přistání na plošině v oceánu.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

jsc2022e003337-min

Foto: NASA

Posádka mise SpaceX Crew-4

0Zobrazit komentáře

Co bylo ještě před několika málo lety nevídanou událostí, je dnes téměř rutinou. I tak se ale zatím posádkové lety vesmírné společnosti SpaceX dají počítat v jednotkách. Další z nich je v plánu již na zítřek, tedy středu 27. dubna. Čtyřčlennou posádku, která poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), tentokrát uvidíme v novém kusu vesmírné lodě Dragon.

Z Kennedyho vesmírného střediska má raketa Falcon 9 od firmy pod taktovkou nejbohatšího muže planety Elona Muska vystartovat v 9.52 středoevropského letního času. Svůj klasický živý přenos, který bude obsahovat i všechny přípravy a předletový program, by ale SpaceX mělo spustit minimálně tři hodiny předem.

První minuty mise, která se jmenuje Crew-4, budou probíhat stejně, jak jsme již u letů SpaceX zvyklí – pár minut poté, co se raketa odlepí od povrchu, se oddělí její první stupeň a zamíří zpět k zemi, kde se pokusí o přistání na plošině v Atlantiku. Tento komplikovaný mechanismus se v poslední době daří SpaceX na jedničku, celkově už se bude jednat o 127. podobný pokus. Konkrétně tento první stupeň rakety poletí již po čtvrté. Dříve ho využila posádka mise Crew-3.

Naopak zcela nová bude loď Crew Dragon, která je už připravená na odpalovací rampě a připevněná na raketě Falcon 9. Ponese jméno Freedom, v překladu Svoboda. Jméno odkazuje mimo jiné i na loď Freedom 7, ve které v roce 1961 vyletěl do vesmíru Alan Shepard, první americký astronaut. Po Endurance, Resilience a Endeavour se jedná už o čtvrtou posádkovou kapsli Dragon.

Jak už název Crew-4 napovídá, jedná se o čtvrtou operační misi z kontraktu mezi SpaceX a americkou vesmírnou agenturou NASA o dopravě osob na ISS. I tentokrát usedne na palubu čtveřice astronautů. Velitel mise bude Američan Kjell Lindgren, který již jednou na Mezinárodní vesmírnou stanici letěl, a to v roce 2015.

Zkušenost z pobytu ve vesmíru má i Italka Samantha Cristoforettiová, pro kterou půjde taktéž o druhou misi na ISS. Naopak vesmírnými nováčky budou další dva Američané – Robert Hines a Jessica Watkinsová. Poslední jmenovaná se mimo jiné stane první černošskou ženou, která na ISS pobyde na dlouhodobější misi.

Posádka mise Crew-4 měla původně vystartovat k Mezinárodní vesmírné stanici už 15. dubna, kvůli povětrnostním podmínkám se však start opakovaně odkládal. Ve vesmíru stráví přibližně půl roku a naváže na ni mise Crew-5, která odstartuje letos na podzim.

Je to ostatně jen pár dní, co se z ISS vrátila jiná vesmírná posádka, která taktéž odletěla na vesmírné lodi Dragon. Mise Axiom-1, úspěšně zakončená v pondělí přistáním v oceánu, byla vůbec první plně soukromou turistickou misí na ISS. Oproti původnímu plánu na desetidenní pobyt se nakonec trojice turistů a jeden profesionální astronaut zdrželi na ISS sedmnáct dní.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym