Španělé vytvořili elektrický segway, který vychází z designu legendárního skútru Vespa

Filip HouskaFilip Houska

090718_ZSCOOTER_MP
0Zobrazit komentáře

Vespa je bezpochyby jeden z nejoblíbenějších skútru na světě. Retro design spolu s křivkami vycházejícími ze 40. let minulého století, kdy Piaggio svůj nyní kultovní skútr poprvé představilo, se stále těší velké oblibě u veřejnosti. Vespa však zároveň slouží jako ideální inspirace pro různá designová studia po celém světě, která její vzhled částečně kopírují pro své produkty. Jedním z nich je i Bel & Bel.

Toto španělské designové studio, které v roce 2005 založilo duo absolventů barcelonské univerzity Carles Bel–Jesus Bel, navrhlo hybrid mezi Vespou a segwayem, takzvaný Z-Scooter. A nutno uznat, že na první pohled je od Vespy po stránce vzhledu přední karoserie takřka nerozeznatelný. Disponuje totiž jak stejným stylem loga, tak i typickým předním světlem či velmi podobnou „palubovkou“ s digitálním displejem.

Vzhledem k trendu dnešní doby, která přináší například i elektrické kolečkové brusle, i Z-Scooter je poháněn pouze elektřinou. Po kompletním nabití, jež má dle tvůrců trvat okolo 3 až 4 hodin, by měl schopen ujet až 35 kilometrů při maximální rychlosti okolo 20 km/h.

090718_ZSCOOTER_6

Důležitým prvkem u každého segwaye jsou samobalancující technologie. Bel & Bel svou netradiční obdobu Vespy vybavilo poměrně klasickými systémy, které by díky svým vyvažujícím schopnostem měly poskytovat vyšší bezpečnost pro řidiče stejně tak jako lepší manévrování. Co se týče jízdy jako takové, Z-Scooter se ovládá nakláněním dopředu (jízda vpřed) a dozadu (jízda vzad), přičemž k zatáčení slouží řídítka.

netflixmm

Přečtěte si takéNetflix testuje v Evropě nový dražší plán, který nabízí 4K rozlišení a rozsah HDRNetflix testuje v Evropě nový dražší plán, který nabízí 4K rozlišení a rozsah HDR

Bel & Bel prodává tento přepravní prostředek za 5 950 eur, což je v přepočtu přibližně 154 tisíc korun. Rozhodně se tedy nejedná o žádnou levnou záležitost (vzhledem k tomu, kolik levnějších alternativ na trhu je), nicméně pro zaryté fanoušky legendární Vespy, kteří si chtějí pořídit podobně vypadající městský segway, nebude cena pravděpodobně hrát tak velkou roli. Navíc s ohledem na to, že Z-Scooter přichází v široké paletě různých barev včetně červené, modré, stříbrné nebo černé.

090718_ZSCOOTER_1
090718_ZSCOOTER_4
090718_ZSCOOTER_3
090718_ZSCOOTER_5
090718_ZSCOOTER_2

U vozítek to nekončí

Studio Bel & Bel vedle hybridních přepravních prostředků Z-Scooter také vyrábí a prodává „retro“ nábytek na míru. Například do prvního hotelu Virgin Hotel britského miliardáře Richarda Bransona navrhovalo speciální židle, opět s důrazem na křivky Vespy, a vytváří i pohovky v podobě starých aut.

belybel-Scooter-Chair-Virgin-Hotel-Chicago-Suite1

Foto: Bel & Bel

Rubriku Tech podporujítrask-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym