Spí na sedacím vaku a chce rozdat vše, co vydělá. Zakladatel burzy FTX je dalším podivínem ze světa kryptomiliardářů

Luboš KrečLuboš Kreč

ftxStory

Reprofoto: Nas Daily/YouTube

Sam Bankman-Fried, zakladatel kryptoměnové burzy FTX

0Zobrazit komentáře

Když chodil Sam Bankman-Fried do osmé třídy, matka ho přistihla, jak ve svém pokoji pláče. „Já se tak nudím, že asi umřu,“ vzlykal. Čím ho rodiče vyléčili z deprese? Intenzivními lekcemi algebry a letním kurzem matematiky pro pokročilé. Dnes patří mezi nejbohatší lidi světa, dva roky nazpět ho přitom nikdo neznal. Kdo je zakladatel kryptoburzy FTX, kterou investoři před pár dny ocenili na 32 miliard dolarů?

Devětadvacetiletému podnikateli, který sebe i svůj tým o více než sto lidech kvůli příznivější kryptolegislativě v září přestěhoval z Hongkongu na Bahamy, nejde o bitcoin. Nejde mu ani o peníze. Všechno, co vydělá, chce totiž rozdat. Nebo to alespoň tvrdí – je zaníceným přívržencem utilitarismu, filosofického směru, který všechno konání poměřuje tím, kolik dobra přinese. V případě Bankman-Frieda je to efektivní utilitarismus, který staví na datové analýze.

„Můj hlavní cíl je jasný, a to rozdat tolik, kolik jen půjde. Naprostá většina věcí, které dnes dělám, směřuje k tomu, abych vydělal maximum peněz a mohl jich co nejvíce darovat,“ řekl magazínu Recode. Že jsou mu „pozemské statky“ tak nějak cizí, dokládá i tím, že žije a pracuje ve sdíleném apartmánu s kolegy, je vegan (kvůli utrpení zvířat), spí na sedacím vaku a procento tržeb dává na charitu.

Nikdy nechtěl na míru šité obleky

S kryptem ještě nedávno neměl nic společného. Syn dvou profesorů práva ze Stanfordovy univerzity se narodil v roce 1992 a titul z fyziky získal na prestižní bostonské MIT. Vždycky byl mimořádně schopný přes čísla a přestože netoužil po nablýskaných kancelářích a na míru šitých oblecích, nastoupil po škole do investiční firmy Jane Street.

Její výhodou bylo, že spravuje prostředky své, nikoli klientů. „Jejich neformální atmosféra mě zaujala,“ svěřil se portálu Yahoo Finance. A jeho matka Barbara Fried tamtéž dodala: „Koeficient pitomostí tam byl opravdu nízký. To bylo pro Sama klíčové. Mohl chodit do práce klidně celý rok v trenkách a sandálech a nikomu to nevadilo.“ Ve společnosti dostal na starost obchody s ETF a vydržel v ní tři roky.

V roce 2017 se ovšem rozhodl osamostatnit, zaujal ho kryptosvět. Moc toho o něm nevěděl, ale všiml si, že je tam prostor na profit – bitcoin se ve Spojených a Japonsku nebo Koreji obchodoval za různé ceny a na rozdílech se dalo celkem snadno vydělat. Tato zlatá žíla ovšem začala vysychat, a tak Bankman-Fried svůj podnik, který pojmenoval Alameda Research, přeměnil na obchodníka s virtuálními měnami.

ftx1

Reprofoto: Nas Daily/YouTube

Sam Bankman-Fried, zakladatel kryptoměnové burzy FTX

Při nákupech a prodejích ho ovšem unavovala nespolehlivost kryptoburz. Řešení? Přece rozjet vlastní. V roce 2019 proto vznikla FTX. Sídlila na Hongkongu a celkem rychle do ní přes 70 milionů dolarů investoval zakladatel Binance Changpeng Zhao, které jsme ho také blíže představili ve velkém profilu. Ten jakoby tušil, že mu pod okny roste sice konkurenční, ale zajímavý projekt. A nemýlil se.

Dnes je FTX čtvrtá největší kryptoburza světa, denně vypořádá transakce za deset miliard dolarů. A investoři do ní před pár dny poslali 400 milionů dolarů při celkové valuaci 32 miliard dolarů. Tím z Bankman-Frieda udělali ve 29 letech nejbohatšího nováčka v žebříčku časopisu Forbes – v přehledu nejmajetnějších Američanů pro rok 2021 se objevil rovnou na pozici číslo 32, u jeho jména aktuálně svítí číslovka 24,5 miliardy dolarů. Jenom zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg dokázal být v nižším věku bohatší.

Veganský miliardář, který jako většina kryptomagnátů má naprostou většinu majetku ve své firmě, případně v jejích tokenech (což je v případě FTX token se značkou FTT), zaujal svět i jinak. V americké prezidentské kampani v roce 2020 se stal po Michaelu Bloombergovi největším individuálním sponzorem, když Joe Bidenovi poslal pět milionů dolarů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak ale upozornil deník The Wall Street Journal, ačkoli byl zásadním donátorem, s Joe Bidenem se nikdy nepotkal. Na dotaz, zda by o to vůbec stál, odpověděl: „Velmi rád bych s ním promluvil o regulaci kryptoměn. Jenže si myslím, že jemu to je fuk.“ Regulace jsou totiž téma, kterému se Bankman-Fried poslední dobou věnuje opravdu hodně.

Vystupuje v médiích, pozvali ho do Kongresu, účastní se konferencí. V Americe aktuálně působí nikoli burza FTX, ale její dceřiná firma FTX US (podobně to má zařízené i Binance). Jelikož je zaoceánská regulace finančních trhů velmi striktní, Američané mohou přes tamní FTX oficiálně provádět jen základní transakce, podobně jako to je u Coinbase.

Nemají tak přístup k riskantním a inovativním nástrojům, které Bankman-Fried a spol. nabízí za hranicemi – třeba investice do speciálních tokenů navázaných na ceny vybraných akcií a jiné finanční deriváty.

Jeho mozek musí být neustále zaměstnáván

Že mu na americkém trhu záleží, ale dokládá majitel FTX investicemi do marketingu. Za 135 milionů dolarů si koupil přejmenování basketbalové haly v Miami nebo podepsal lukrativní reklamní partnerství s legendou amerického fotbalu Tomem Bradym, který před pár dny oznámil ukončení kariéry a začne se více soustředit mimo jiné na krypto.

Za loňský rok FTX utržila z transakčních poplatků tři čtvrtě miliardy dolarů, z čehož vykázala zisk přes 300 milionů dolarů. Alameda Research, která i nadále pokračuje ve spekulacích a obchodech s kryptem (a spadá pod FTX), přidala miliardu dolarů zisku. Právě propojení burzy FTX s tímto výrazným obchodníkem, který navíc drží podstatnou část firmou vydaných tokenů FTT, bývá zdrojem kritiky. Sam Bankman-Fried to ale odmítá: „Jsou to dvě oddělené entity. Alameda nemá u FTX žádné výhody.“

ftx

Foto: FTX

Rozhraní kryptoměnové burzy FTX

Kolegové o Samovi říkají, že neustále potřebuje zaměstnávat mozek, takže je běžné, že si při rozhovorech s nimi ještě třeba hraje počítačové hry. Jeho kolega a spoluzakladatel FTX Gary Wang říká, že kdyby hrál závodně šachy, určitě by hrál na čas, protože mu vyhovuje, když je pod tlakem a musí hledat řešení rychle. V tom mu nepochybně vyhovuje i svět kryptoměn, jejichž hodnota se neustále vyvíjí (což by mimochodem rád přenesl i do světa akcií, aby se s nimi dalo obchodovat neustále, i mimo oficiální burzovní časy).

Aktuálně se krypto vyvíjí hlavně směrem dolů, Bankman-Frieda to ale nijak neznepokojuje – a nejde o to, že bitcoin a další měny jsou pro něj jen prostředkem, ne cílem snažení. Je přesvědčen, že ta nejhorší fáze výplachu už je pryč a další mohutné oslabování už nepřijde. Protože kdyby ano, pro FTX by to samozřejmě byla špatná zpráva, neboť s klesajícími obchody padají i příjmy. A to by se vzdaloval cíl, který si pro ni dost možná vysnili právě externí investoři – umístit rodinu FTX na některou z akciových burz v New Yorku, jako to udělal Coinbase a jak o tom uvažovali v Binance s americkou divizí.

Takže, je to na pořadu dne? „Nejsem si jistý, že do toho půjdeme. Možná to uděláme, možná to neuděláme. Není to nic, co bychom nutně potřebovali,“ nechal se Sam Bankman-Fried slyšet pro stanici CNBC. Jakou jinou odpověď ale čekat od někoho, kdo říká, že cokoliv, co udělá, musí přinést štěstí co nejvíce lidem?

Vyhrál vše, co se dalo. Po neskutečné kariéře teď legenda NFL Tom Brady končí a zkusí štěstí v kryptu i módě

Filip HouskaFilip Houska

Tom Brady v dresu New England Patriots

0Zobrazit komentáře

Na střední škole byl skvělým baseballovým chytačem a nad jeho silou v levé ruce se rozplývali i zkušení hráči. Stejně tak ale vynikal v americkém fotbalu, a to kvůli své přesnosti při hodu. Rozhodování to bylo složité, nakonec si ale tehdy osmnáctiletý Tom Brady vybral hru s hnědým šišatým míčem. A stal se v ní jedním z nejlepších v celé Americe. Teď – po dvaadvaceti sezónách – oznámila ikona americké NFL a držitel těch nejprestižnějších trofejí ve věku 44 let konec kariéry. Naplno se vrhne do módy, krypta a pomoci se zdravějším životním stylem.

To, co Lionel Messi nebo Cristiano Ronaldo znamená pro „evropský“ fotbal, znamená Tom Brady pro ten americký. Pro početný zástup fanoušků nejsledovanějšího sportu ve Spojených státech je právě on tím důvodem, proč platí za vstupenky na zápas a zapínají televizi vždy, když se utkání tvrdých hochů v helmách blíží. Nejen, že platí za výborného quarterbacka, ale také vždy překypoval loajalitou ke svému týmu.

Jako tomu u jiných úspěšných amerických sportovců bývá, i kariéra Toma Bradyho se začala psát v jeho vysokoškolských letech. Ačkoliv měl dobré předpoklady stát se profesionálním baseballovým chytačem, na univerzitě v Michiganu v roce 1995 přičichl spíš k americkému fotbalu. Pět následujících sezón reprezentoval barvy své alma mater. „Jo, v tom chlapci něco je,“ říkali si tehdy trenéři i veřejnost.

Během univerzitního hraní zaznamenal úspěchy, díky kterým si Bradyho všimli skauti týmů z nejvyšší ligy amerického fotbalu NFL. V roce 2000 ho v draftu získal tým New England Patriots, kde se začal více soustředit na roli takzvaného quarterbacka, tedy hráče, který rozehrává hru a je stěžejním elementem celého mančaftu. Rychle se ukázal jeho obrovský přínos – a započal tam novou éru týmu.

Tandem s cejchem vítězství

Když do New England Patriots nastupoval, šel tam z pozice 199. draftovaného hráče v šestém kole, což mohlo indikovat, že skauti a trenéři od něj neměli nějaká zvýšená očekávání. Jak se ale ukázalo o několik let později, jednalo se o jeden z nejpodceňovanějších draftů v novodobé historii NFL. Tom Brady se ihned stal velmi důležitým hráčem, který Patriots dopomohl k zisku cenných vítězství.

Tom Brady v dresu New England Patriots

Svůj tým dovedl v rámci dvaceti sezón, kdy byl jeho součástí, k sedmnácti divizním titulům a devíti účastem na finálových zápasech play-off známých jako Super Bowl. Z nich New Englands Patriots v době Bradyho éry vyhráli šest trofejí, což přepsalo knihy rekordů. Brady se navíc stal rekordmanem v počtu přihrávek, kompletních přihrávek, touchdownů i započatých zápasů.

Jeho vliv byl natolik výrazný, že se o něm dokonce začalo mluvit jako o strůjci nové „klubové dynastie“ Brady–Belichick. Úspěch týmu totiž nezávisel jen na Bradym (a ostatních hráčích), ale také na trenérovi Billu Belichickovi, jenž je považován za jednoho z nejlepších hlavních koučů v historii NFL. Spolu tak tvořili doslova milníkový tandem.

Bradyho angažmá v New England Patriots skončilo po dvaceti loajálních letech, kdy odešel do Tampy Bay Buccaneers. Obrovský přestup si vysloužil velkou mediální pozornost a zcela pochopitelně velká očekávání, která byla… naplněna. Tehdy třiačtyřicetiletý Brady s novým chlebodárcem vyhrál předloňský Super Bowl, čímž rozšířil svou sbírku prstenů, které hráči vítězného týmu dostávají, na sedm kousků.

Brady tak v profesionální hráčské kariéře dosáhl snad všeho, čeho mohl. Vedle toho, že přepsal klubové i osobní tabulky rekordů, potvrdil, že i po čtyřicítce se dá hrát americký fotbal na té nejvyšší úrovni. Právem si vysloužil označení GOAT, což je zkratka ze slovního spojení Greatest Of All Time (v překladu nejlepší všech dob). Vše ale jednou končí.

Před několika dny se napříč sportovními médii začalo spekulovat o tom, že Tom Brady po dvaadvaceti sezónách ukončí profesionální kariéru v NFL. Poté skutečně přišlo i potvrzení, které zveřejnil na svém Instagramu. Jeden z nejslavnějších amerických fotbalistů všech dob pověsí svou helmu na hřebík a nechá klubový make-up, se kterým si maloval černé pruhy pod oči, navždy v šatně.

„Vždycky jsem věřil, že se do sportu musí jít takříkajíc all-in. Pokud nemáte stoprocentní soutěžní nasazení, neuspějete. A úspěch je to, co na naší hře tolik miluji. Každý den je pro mě fyzickou, mentální a emocionální výzvou, která mi umožnila maximálně využít můj potenciál. A já jsem se těch posledních dvacet dva let snažil ze všech sil,“ napsal Brady ve svém vyjádření.

Čas na byznys

Rázem se rozjela lavina děkovných vzkazů od týmů, hráčů, fanoušků, sportovních expertů a médií. Takové rozhodnutí je totiž ve světě sportu velkou věcí, protože neexistuje mnoho hráčů, kteří by byli tak slavní jako on. Minimálně v Americe, ale také v Evropě, kde americký fotbal tak zvučné renomé nemá. Zkrátka končí jedna obří éra, na kterou se bude ještě dlouho vzpomínat.

Brady se ovšem rozhodně neschová ve stínu. Naopak. Ačkoliv zmínil, že se v profesním důchodu chce více věnovat rodině a soukromému životu, lidé ho budou stále potkávat. Nikoliv na hřišti coby profesionálního hráče, ale jako podnikatele. Stejně jako řada jiných sportovců i Brady má několik byznysů. A jedním z nich je i tržiště pro prodej NFT.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Trend takzvaných nezaměnitelných tokenů, které vyjadřují právo vlastnit digitální předmět na blockchainu (jakési účetní knize pro kryptoměnové transakce), se totiž dostává i mezi celebrity. Proto na něj Brady spolu se svým byznysovým partnerem Richardem Rosenblattem minulý rok naskočil a založil NFT platformu Autograph.

Ta funguje obdobně jako OpenSea, největší tržiště s NFT na světě, jen se soustředí na digitální sběratelské předměty se sportovní tematikou. Už se na ní objevily exkluzivní kousky ve spolupráci s legendárním skejťákem Tonym Hawkem nebo golfovou ikonou Tigerem Woodsem. Za úspěch lze považovat i navázání partnerství s americkou sázkovou kanceláří DraftKings.

Byznysové vizi Bradyho a Rosenblatta věří i investoři, jmenovitě pak renomované venture kapitálové firmy Andreessen Horowitz a Kleiner Perkins. Ty se minulý měsíc podílely na investici ve výši 170 milionů dolarů, dohromady už Autograph na investicích nasbíral 205 milionů dolarů. Vedle NFT pak legenda NFL nedávno vstoupila i do módy, a to přes vlastní brand.

tom-brady1

Foto: Brady

Tom Brady v „civilu“

Na založení vlastní značky sportovního oblečení ostatně není nic překvapivého. Je totiž řada známých sportovců, která svůj módní brand má. Od fotbalového Cristiana Ronalda až po Stephena Curryho z NBA. Brady ji nicméně spustil ve velkém stylu rovnou s člověkem, který pomohl vybudovat módní impéria pro celebrity typu Kim a Khloe Kardashianových, Jensem Gredem.

„O založení oděvní značky jsem přemýšlel mnoho let a chtěli jsme, aby byla dokonalá. Chtěli jsme mít jistotu, že to opravdu zvládneme a že to bude správně. Blížím se ke konci své fotbalové kariéry, ale zároveň chci pořád dělat věci, které jsou zábavné,“ řekl začátkem ledna Brady v rozhovoru pro WWD. V sortimentu jsou trička, šortky nebo třeba bundy.

V návaznosti na sportovní odvětví má Brady i tréninkovou společnost TB12 Sports, přes kterou chce lidi motivovat ke zdravému pohybu a vytvořit jim zdravé životní návyky, jež vychází z Bradyho zkušeností. Klienti tak mají dostat cenné informace o výživě, hydrataci i duševní kondici. O tom ostatně Brady napsal i knihu. Sedminásobný vítěz Super Bowlu tak rozhodně má co na práci.