Bitcoin po slabším létě vyrostl na tříměsíční maximum. Překonal 50 tisíc dolarů

Jiří SvobodaJiří Svoboda

bitcoin-coin

Foto: Karolina Grabowska/Pexels

Fiktivní mince kryptoměny bitcoin

0Zobrazit komentáře

V dubnu dosáhl kryptoměnový trh svého historického maxima a zlaté časy zažívala i nejznámější kryptoměna bitcoin. Po růstu až k 64 tisícům dolarů (1,4 milionu korun) ale přišlo období korekcí, kdy se dostal na méně než polovinu původní hodnoty. Teď je ale znovu vše jinak. V noci na pondělí se začal prodávat nad hranicí 50 tisíc dolarů.

Na bitcoinu, který díky růstu pokořil úroveň jednoho milionu korun, bylo možné v posledních třiceti dnech velmi slušně vydělat. Začal stoupat na hodnotě opět zhruba před měsícem a vyjma krátkodobých poklesů od konce července vyrostl o téměř sedmdesát procent.

Na rapidním poklesu v polovině roku měly lví podíl zásahy regulátorů v Číně. Ti výrazně zasáhli proti „těžařům“ nejznámější kryptoměny, čímž přidusili tamní bitcoinový byznys a kromě toho ještě zásadně snížili i výpočetní výkonnost celé bitcoinové sítě.

Od té doby jsou ale zprávy o bitcoinu vesměs pozitivní, a tak mají investoři důvod k optimismu. Kladně se k němu vyjádřil i Elon Musk, otevřela se mu německá legislativa a své dobré finanční výsledky založené na kryptoměnách představily i investiční platformy Coinbase a Robinhood.

Podíl na růstu může mít i nizozemský fotbalový klub PSV Eindhoven. Ten sjednal dohodu s platformou Anycoin Direct o „šíření povědomí o kryptoměnách” napříč Evropskou unií, přičemž platba, za kterou klub za své sponzorské partnerství obdrží, proběhne v bitcoinu.

Dnešní nárůst nad hranici 50 tisíc dolarů nicméně byl podle serveru CNBC způsobený hlavně zprávou známé platební služby PayPal. Ta ve Velké Británii spustila nový produkt zaměřený na kryptoměny, díky kterému je dovolí britským občanům držet, prodávat i kupovat. Tentýž produkt už od minulého roku funguje také v USA.

Trend, který platí pro bitcoin, již tradičně platí pro celý trh (alespoň v dlouhodobějších cyklech). Takřka ve stejnou dobu, kdy začala stoupat jeho hodnota, začaly posilovat i ostatní kryptoměny. Druhá nejpoužívanější, ethereum, vyrostla za poslední měsíc o 90 procent, ripple o více než 120 procent, a cardano dokonce o 150 procent.

Celková aktuální hodnota kryptoměnového trhu je podle serveru CoinMarketCap 2,1 bilionu dolarů (46 bilionů korun), přičemž bitcoin samotný z tohoto objemu tvoří zhruba 900 miliard dolarů (19,6 bilionu korun). V době psaní článku se hodnota nejpopulárnější digitální měny současnosti pohybuje na úrovni 50 110 dolarů.