Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak: Jak Bitcoin a blockchain mohou změnit svět
Legendární počítačový inženýr Steve Wozniak, přezdívaný “Woz”, který se na přelomu 60. a 70. let začal po svých studiích naplno věnovat vývoji vlastních počítačů, prožil za několik posledních desítek let vskutku pozoruhodný život. Po navržení a výrobě prvního primitivního počítače s názvem Cream Soda a práci pro giganta Hewlett-Packard, se Wozniak tak trochu náhodou potkal s novým kamarádem, se kterým měl sdílet nadšení do nových technologií.
Oním kamarádem, který mu byl představen kolegou, s nímž vytvořil Wozniak první počítač, nebyl v roce 1971 nikdo jiný, než Steve Jobs. Ten v té době působil na letní stáži v Hewlett-Packard, kde spolu posléze pracovali na několika menších projektech. O dva roky později se duo potkalo znovu při práci pro herní společnost Atari a v roce 1975 už Wozniak pracoval na prvním prototypu počítače a systému, který měl dlouhou dobu v hlavě.
V červnu 1975 Wozniak dokončil svůj první funkční, přesto stále relativně primitivní prototyp počítače, respektive zařízení, které bylo vůbec poprvé v historii schopno na televizní obrazovce zobrazit zadávané klávesy a přehrávat jednoduché programy. Tehdejší základ počítače Apple I Wozniak společně s Jobsem představili v lokálním kalifornském klubu nadšenců do podobných technologií a na základě zpětné vazby dále vylepšovali.
O rok později už byl první počítač Apple I, pro který Wozniak vytvořil kompletní hardware i operační systém a navrhl obvodovou desku, představen oficiálně a začátkem dubna 1976 vznikla společnost Apple Computer (dnes Apple Inc.), jež se rozhodla prodávat navržené řešení dalším lidem. Prvotní skepse Wozniaka, který ještě předtím stejnou technologii nabídl právě Hewlett-Packard, která ji odmítla, ale postupně vedla až k budoucímu úspěchu a další historie už se psala sama.
Od kritiky k podpoře
V osmdesátých letech, kdy Wozniak z Applu odešel, jelikož už v něm necítil tak volnou kulturu jako v jeho počátcích, založil svoji vlastní společnost CL 9, která dala za vznik prvnímu univerzálnímu ovládání pro konzumní elektroniku. Na to navázalo ještě několik menších společností, a v průběhu také mnohokrát kritizoval nejen kroky Applu, ale i samotného Steva Jobse, který dle něj nepostupoval vždy tak, jak by si Wozniak sám představoval a ohrožoval tím společnost.
Dnes je ovšem Wozniak opět podporovatelem značky Apple jako takové, často mluví na akcích a v nejrůznějších rozhovorech a dokonce za to pobírá “menší” odměnu v podobě zhruba 120 tisíc dolarů ročně. Mimo to také učí na univerzitě a vystupuje na různých konferencích – v posledních letech se také aktivně věnuje technologii blockchainu a kryptoměnám a doufá, že se především Bitcoin stane běžně přijímaným alternativním platidlem. Poprvé si koupil Bitcoin při ceně 700 dolarů za kus, a následně prodal všechnu kryptoměnu mimo jednoho bitcoinu při ceně zhruba 20 tisíc dolarů za kus.
Opatrnost a srovnání s dotcom bubble
Wozniak je ale přeci jen k samotnému blockchainu, tedy decentralizované databázi, která má být stejnou revolucí, jako v minulosti internet, značně skeptický. Ne z pohledu toho, že by technologie jako taková nefungovala, ale především upozorňuje na fakt, že bychom měli být s adopcí této novinky opatrní a vyvarovat se počátečnímu hypu, který kolem blockchainu panuje v souvislosti s kryptoměnami a jejich značnou nestabilitou, jež může znamenat rychlý zisk, ale i ztrátu.
Jakmile totiž počáteční hype opadne a na blockchainu budou opravdu vznikat především smysluplné projekty, které využijí jeho potenciál, může jít o stejnou revoluci, jako byl kdysi příchod internetu. To ale může trvat klidně celou dekádu. Wozniak vidí technologii, na které je postaven bitcoin, jako zlato, které tu bude vždy a bude si držet svoji jedinečnost a hodnotu. Slibné pro něj je i Ethereum, které umožňuje vývojářům na decentralizované síti budovat reálné aplikace.
ChainXChange v Las Vegas a budoucnost blockchainu
Podrobnější názory na tuto tématiku má Steve Wozniak v nejbližší době prezentovat na konferenci ChainXChange v Las Vegas, která se koná v průběhu příštího týdne. V rámci akce, kde se mezi řečníky objeví například Cory Johnson, stratég pro globální trhy startupu Ripple, vlastnící největší množství stejnojmenné kryptoměny, šéfka startupu Paragon Coin, Jessica Versteeg, jež se soustředí na byznys s marihuanou a na rozvoj získala kolem 50 milionů dolarů, či herec, hudebník a producent Common – ten bude mluvit o strojovém učení, diverzitě a moderních technologiích.
Většina řečníků se v pozdější fázi akce spojí právě se Stevem Wozniakem k diskuzi ohledně toho, jak může blockchain a nové související technologie měnit svět k lepšímu. Jak se můžeme od pochybných projektů, které vybírají peníze na nesmyslné představy, posunout až do fáze, kdy technologii opravdu využijeme k užitku. Z celé akce a především ze závěrečné diskuze následně přineseme podrobný report.
Foto: ChainXChange Press