Srovnávač pojištění Rixo Jiřího Šmejce povede jeho spoluzakladatel. Stávající šéf jde do Livesportu

Home Credit a Emma Capital už do rozvoje srovnávače pojištění nainvestovaly stovky milionů korun. Další rozvoj bude řídit Martin Ždímal.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

zdimal2

Foto: Rixo

Martin Ždímal, generální ředitel srovnávače pojištění Rixo.cz

0Zobrazit komentáře

Martin Ždímal je jedním z duchovních otců a hlavních strůjců online pojišťovací služby Rixo, která patří do stáje miliardáře a současného šéfa PPF Jiřího Šmejce. Dosud působil čtyřicetiletý manažer se zkušenostmi z finančního i pojišťovacího světa na nižších manažerských pozicích, od listopadu ale stanul na pozici nejvyšší. Ve funkci generálního ředitele nahradil odcházejícího Pavla Krbce, který přestoupil do Livesportu. Jedním ze Ždímalových úkolů jistě bude udělat z pojišťovací služby výdělečný byznys.

Na Rixo.cz si uživatelé mohou srovnat řadu pojistných produktů od autopojištění přes pojištění nemovitostí až po životní pojistky nebo také ceny elektřiny a plynu. Od roku 2020 celá firma patří do skupiny Emma Capital, za níž stojí Jiří Šmejc. Ten Rixo odkoupil od Home Creditu, pod jehož křídly služba ještě pod názvem Dok vznikla. Sám Šmejc má díky spolupráci s PPF a Petrem Kellnerem historicky v Home Creditu vazbu, teď už se ale Rixo rozvíjí plně pod jeho dohledem.

Právě pod novým majitelem se Rixo vyprofilovalo v online srovnávač pojištění všeho druhu. Předchozí i stávající majitelé do jeho rozvoje poslali řádově stovky milionů korun. Část prostředků šla například na rozsáhlé marketingové kampaně v posledních dvou letech, kdy je Rixo vidět na billboardech i v televizi. Firma své hospodářské výsledky za poslední rok zatím nezveřejnila, ale v roce 2020 prodělala téměř čtvrt miliardy korun. V původním plánu bylo, že by mělo Rixo dosáhnout zisku v roce 2022. Zda se tento milník povede naplnit, zatím není jasné.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dohlížet už na to bude každopádně z pozice generálního ředitele Martin Ždímal, který stál společně s Pavlem Kuhnem u zrodu celého projektu. „Nabídky na působení ve funkci generálního ředitele si velmi vážím. Rixo je pro mě do značné míry srdeční záležitostí a jsem přesvědčený, že má slibnou perspektivu dalšího rozvoje,“ říká Ždímal, který dříve působil v Česká pojišťovně, Generali a PPF a v Rixu dosud zastával post šéfa produktového a technologického oddělení.

„Martin Ždímal je z našeho pohledu pro nejvyšší manažerskou funkci v Rixu ideálním člověkem. Službu zakládal, ví o ní první poslední a my jsme vždy počítali s tím, že jednoho dne celou společnost povede z pozice generálního ředitele,“ doplňuje k personální změně Tomáš Kočka, partner skupiny Emma Capital. Tu před deseti lety jako soukromý investiční holding založil Jiří Šmejc a investuje do finančních služeb, hazardu a gamingu, energetiky či e-commerce, zejména napříč Evropou. Od letošního roku také stojí v čele finanční skupiny PPF.

Předsudky haníme, ale jsou přirozené. Pokud o nich víme, tolik nás neovlivní, říká terapeutka

Psychoterapeutka Martina Mikesková v podcastu Od 9 do 5 vysvětluje, že za předsudky se není proč stydět. Naopak je třeba si je přiznat a pochopit je.

Jiří BlatnýJiří Blatný

clanek_2360x1180-59

Foto: CzechCrunch

Jak nás v práci ovlivňují předsudky? Jak s nimi pracovat? I o tom je další díl podcastu Od 9 do 5

0Zobrazit komentáře

Předsudky mají ve společnosti často pověst problému, kterého je třeba se zbavit. Ve firemním prostředí mohou ovlivnit nábor nových lidí a jsou také překážkou na cestě zaměstnanců k dosažení plného potenciálu. Terapeutka a lektorka Martina Mikesková však říká, že jsou přirozené. „Často je až haníme, přitom nejsou žádným selháním. Je třeba s nimi pracovat, ne se za ně stydět,“ vysvětluje v dalším díle podcastu Od 9 do 5.

Přirozenost předsudků má podle Mikeskové hluboké kořeny. „V historii naši předci museli dělat rychlá rozhodnutí, která byla často otázkou života a smrti. Utíkali před predátorem a podobně. A takto fungují předsudky. Rychle a na základě jednoho faktoru odsoudím, nebo naopak upřednostním nějakého člověka,“ vysvětluje v dalším díle podcastu Od 9 do 5 terapeutka. Poslechnout si ho můžete na Spotify, Apple Podcastech, Google Podcastech i YouTube.

Vedle mylné představy, že předsudky jsou něco nepřirozeného, kolem nich existuje ještě další mýtus. „Lidé si někdy také myslí, že sami vůbec žádné předsudky nemají. To je právě obranný mechanismus v praxi. Stydíme se a děláme, že to vůbec není součástí našeho života,“ vysvětluje Mikesková. Podle ní hraje velkou roli i strach: Když se bavím s někým, kdo se mi z nějakého důvodu nelíbí, podvědomě se aktivuje. A já se pak chovám, jako bych byla v nebezpečí.“

Téma předsudků je důležité zejména pro firmy, kde se podle Mikeskové projevuje dvojím způsobem. „Zaprvé může firma deklarovat své postoje vůči předsudkům ve svých hodnotách a pravidlech. Třeba je pro ni důležitá rovnost příležitostí a podobně. Ale druhá věc je, jak tyto hodnoty uplatňuje v praxi, jak je ukazují manažeři svým chováním,“ říká.

Problém s předsudky přichází už při náboru nových zaměstnanců. „Souvisejí například se vzděláním. O sobě třeba vím, že mám tendenci se dívat na to, jakou školu člověk vystudoval. Může to být ale i věk, pohlaví, životní styl nebo třeba jen nějaký výrok, který kandidát v průběhu pohovoru použije,“ říká Mikesková a dodává, že dalším předsudkem může být i povrchní sympatie či naopak nevole vůči kandidátovi nebo podřízenému. „Jako nadřízená bych měla být schopná tyto pocity zastavit a nenechat je ovlivnit moje rozhodování například o povýšení nebo rozvoji toho či onoho pracovníka,“ uvádí Mikesková.

Pokud naše předsudky chceme řešit, je podle Mikeskové nutné jít do hloubky. „Je třeba se konfrontovat s naším životním příběhem. Platí to třeba pro terapeuty nebo lidi z personálních oddělení, aby například nezamítli kandidáta právě na základě nějaké jedné charakteristiky. Je třeba nedělat rozhodnutí v emocích způsobených předsudky, ale nechat si víc času,“ uvádí terapeutka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

K tomu naštěstí není třeba absolvovat dlouhý psychoterapeutický výcvik. „Může to být třeba krátké školení pod vedením lektora, nebo to člověk může udělat i sám. Jen tak si napsat seznam věcí, které ho dokáží rozohnit. Když už mám takový seznam, vím, na co si mám dávat pozor,“ vysvětluje Mikesková.

Pátý díl podcastu Od 9 do 5 s Martinou Mikeskovou si můžete poslechnout na Spotify, Apple Podcastech, Google Podcastech i YouTube. V aktuálním díle se mimo jiné dozvíte:

  • Jak se vyvarovat vlivu předsudků při náboru?
  • Proč se vyplatí předsudky ve firmě řešit?
  • Jak může každý své vlastní předsudky pochopit?