Stačí zapíchnout do země a generuje elektřinu. Španělský startup nabízí přírodní energii, Češi mu posílají miliony

Peter BrejčákPeter Brejčák

zleva-martin-drdul-a-roman-smola-z-tensor-ventures1-2

Foto: Tensor Ventures

Martin Drdúl a Roman Smola z Tensor Ventures

0Zobrazit komentáře

V půdě se nachází přírodní látky, které se během svého přirozeného životního cyklu rozkládají na molekuly, jimiž se živí různé bakterie. V průběhu tohoto procesu se uvolňují elektrony, které je možné využít jako palivový článek. Uvolněnou energii tedy lze proměňovat na elektrický proud. Na první pohled to zní možná jako sci-fi, právě takovou technologii ale vyvinul španělský startup Bioo, který nyní podpořili čeští investoři.

Startup Bioo zakládal v roce 2015 Španěl Pablo Vidarte, který díky technologickému pokroku přišel na způsob, jak získat elektrickou energii ze zeminy. „Díky této technologii bude možné zásadně snížit uhlíkovou stopu. Zároveň je to cesta, aby budoucí chytrá města mohla využívat čistou přírodní energii například k osvětlení domácností, ulic či parků,“ popisuje Vidarte.

Vizi mladého Španěla přitom věří i čeští investoři. Venture kapitálový fond Tensor Ventures zakladatelů Romana Smoly a Martina Drdúla do Bioo posílá půl milionu eur, v přepočtu přes 12 milionů korun. Podle dat portálu Crunchbase startup už před současným kolem získal investice v celkové výši 1,2 milionu dolarů, asi 26 milionů korun.

Technologie, která slova o udržitelnosti mění na činy

„Pablo má úžasný příběh, který ukazuje, že vědecké nadšení a poznatky velmi mladého člověka lze odpovídající péčí transformovat v reálně využitelnou technologii, jež může naplnit slova o trvalé udržitelnosti reálnými činy. Moc mu fandíme,“ komentuje Martin Drdúl s tím, že Tensor Ventures ve startupu patří mezi tři největší investory.

Tensor Ventures se zaměřuje na oblast takzvaných deep tech startupů, tedy firem postavených na nejnovějších vědeckých poznatcích. Kromě Bioo v poslední době podpořil například česko-slovenský Blockmate, tuzemský UltimateSuite nebo americký Neuronix. Do portfolia fondu spadají také startupy Tatum, Veracity Protocol nebo Superface.

Bioo se svou technologii cílí na využití zejména v zemědělském průmyslu a právě získaný kapitál mu poslouží na vývoj produktu. Senzor Bioo má být prvním udržitelným senzorem pro zemědělce, který bude poháněný samotnou půdou s cílem nahradit ekologicky nebezpečné chemické baterie, navíc za nižších nákladů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Ověřili jsme si, že půda nám může dodávat čistou elektřinu. Nyní jsme připraveni naše řešení nabídnout zemědělcům. Abychom ho ale byli schopni prosadit po celém světě, potřebujeme silnou obchodní a marketingovou podporu,“ zmiňuje Vidarte důvody pro investici.

Konkrétní využití své technologie Bioo vidí také například v systémech o velikosti dlaně, které budou napájet zemědělské senzory a odesílat data na kilometry daleko či zavlažovat plodiny. V budoucnu chce napájet i světla v parcích a zahradách. Ještě více atypická technologie, již Bio vyvíjí, by měla umožnit využití rostlin jako spínačů, aby v bytech či kancelářích mohly aktivovat hudbu nebo světla.

„Pomocí našeho systému může být dotek lidské ruky na rostlině přeměněn v napětí. Rostliny jsou vodivá tělesa, takže můžeme toto napětí zachytit a použít k aktivaci elektronických systémů, jako jsou světla nebo obrazovky,“ vysvětluje Pablo s tím, že tento proces generovaný dotykem člověka by měl fungovat bez ohledu na povětrnostní prostředí – déšť nebo vítr by ho neměl ovlivnit.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs