Stačí zapíchnout do země a generuje elektřinu. Španělský startup nabízí přírodní energii, Češi mu posílají miliony

Peter BrejčákPeter Brejčák

zleva-martin-drdul-a-roman-smola-z-tensor-ventures1-2

Foto: Tensor Ventures

Martin Drdúl a Roman Smola z Tensor Ventures

0Zobrazit komentáře

V půdě se nachází přírodní látky, které se během svého přirozeného životního cyklu rozkládají na molekuly, jimiž se živí různé bakterie. V průběhu tohoto procesu se uvolňují elektrony, které je možné využít jako palivový článek. Uvolněnou energii tedy lze proměňovat na elektrický proud. Na první pohled to zní možná jako sci-fi, právě takovou technologii ale vyvinul španělský startup Bioo, který nyní podpořili čeští investoři.

Startup Bioo zakládal v roce 2015 Španěl Pablo Vidarte, který díky technologickému pokroku přišel na způsob, jak získat elektrickou energii ze zeminy. „Díky této technologii bude možné zásadně snížit uhlíkovou stopu. Zároveň je to cesta, aby budoucí chytrá města mohla využívat čistou přírodní energii například k osvětlení domácností, ulic či parků,“ popisuje Vidarte.

Vizi mladého Španěla přitom věří i čeští investoři. Venture kapitálový fond Tensor Ventures zakladatelů Romana Smoly a Martina Drdúla do Bioo posílá půl milionu eur, v přepočtu přes 12 milionů korun. Podle dat portálu Crunchbase startup už před současným kolem získal investice v celkové výši 1,2 milionu dolarů, asi 26 milionů korun.

Technologie, která slova o udržitelnosti mění na činy

„Pablo má úžasný příběh, který ukazuje, že vědecké nadšení a poznatky velmi mladého člověka lze odpovídající péčí transformovat v reálně využitelnou technologii, jež může naplnit slova o trvalé udržitelnosti reálnými činy. Moc mu fandíme,“ komentuje Martin Drdúl s tím, že Tensor Ventures ve startupu patří mezi tři největší investory.

Tensor Ventures se zaměřuje na oblast takzvaných deep tech startupů, tedy firem postavených na nejnovějších vědeckých poznatcích. Kromě Bioo v poslední době podpořil například česko-slovenský Blockmate, tuzemský UltimateSuite nebo americký Neuronix. Do portfolia fondu spadají také startupy Tatum, Veracity Protocol nebo Superface.

Bioo se svou technologii cílí na využití zejména v zemědělském průmyslu a právě získaný kapitál mu poslouží na vývoj produktu. Senzor Bioo má být prvním udržitelným senzorem pro zemědělce, který bude poháněný samotnou půdou s cílem nahradit ekologicky nebezpečné chemické baterie, navíc za nižších nákladů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Ověřili jsme si, že půda nám může dodávat čistou elektřinu. Nyní jsme připraveni naše řešení nabídnout zemědělcům. Abychom ho ale byli schopni prosadit po celém světě, potřebujeme silnou obchodní a marketingovou podporu,“ zmiňuje Vidarte důvody pro investici.

Konkrétní využití své technologie Bioo vidí také například v systémech o velikosti dlaně, které budou napájet zemědělské senzory a odesílat data na kilometry daleko či zavlažovat plodiny. V budoucnu chce napájet i světla v parcích a zahradách. Ještě více atypická technologie, již Bio vyvíjí, by měla umožnit využití rostlin jako spínačů, aby v bytech či kancelářích mohly aktivovat hudbu nebo světla.

„Pomocí našeho systému může být dotek lidské ruky na rostlině přeměněn v napětí. Rostliny jsou vodivá tělesa, takže můžeme toto napětí zachytit a použít k aktivaci elektronických systémů, jako jsou světla nebo obrazovky,“ vysvětluje Pablo s tím, že tento proces generovaný dotykem člověka by měl fungovat bez ohledu na povětrnostní prostředí – déšť nebo vítr by ho neměl ovlivnit.

Únik na jachtu je stále oblíbenější dovolená. Česko-slovenský startup Boataround díky tomu rychle roste

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

boataround2

Foto: Boataround

Jana Escher a Pavel Přibiš, spoluzakladatelé startupu Boataround

0Zobrazit komentáře

Před necelými šesti lety se Jana Escher a Pavel Přibiš pustili do ambiciózního plánu. Opustili manažerské pozice v Booking.com, kde se starali o ubytování lidí po celém světě, a začali budovat startup, který měl se známým cestovatelským portálem leccos společného. Jen místo hotelů nabízel jachty. Z Boataround.com navíc chtěli vybudovat globální jedničku a zatím jsou dle svých slov na dobré cestě. Loni dokázali vyrůst opět o více než sto procent, od investorů přibrali několik dalších milionů a chystají se vyplout do dalších částí světa.

Turismus jako takový sice pandemie koronaviru zásadně ochromila, ale Boataround.com měl tak trochu štěstí v neštěstí. Jachty se totiž ukázaly jako skvělý únik nejen před civilizací, ale také právě před pandemií. Vyplout na širé moře a nic neřešit, to je stále častější záliba lidí po celém světě. „Na začátku loňského roku jsme ještě úplně nevěděli, co čekat, ale v dubnu najely první tisícovky dovolenkářů a už se to nezastavilo,“ usmívá se Pavel Přibiš, když hodnotí loňský rok.

V něm se jeho firmě, kterou opět podpořili investoři, podařilo naplnit cíle a ze čtvrtmiliardového obratu z roku 2020 dokázala vyrůst na zhruba 630 milionů korun. Výnosy očištěné o poplatky za pronájmy, které proudí k majitelům jachet, činily 66 milionů korun a Boataround by se již dokázal přetočit do zisku, avšak ten Pavel Přibiš s Janou Escher obratem poslali do dalšího růstu. „V Evropě je kolem milionu lodí, v Americe je to osminásobek. My jich nabízíme 20 tisíc, jsme pořád na začátku,“ říká Přibiš.

Vlastní jachta je ekonomická sebevražda

Letos chce Boataround počet lodí ve své nabídce minimálně zdvojnásobit. Mezi nejžádanější destinace patří Chorvatsko, Řecko, Itálie či Turecko, ale tuzemský startup působí de facto po celém světě. Vyjet díky němu můžete na jachtu na Bahamy nebo Seychely, prozkoumat kanály v Nizozemsku, podívat se do monackého knížectví nebo plout exotickými vodami v Nové Kaledonii či Belize. Letos chce Boataround více proniknout do Spojených států a brousí si zuby také na Afriku.

Vyrazit na jachtu místo do hotelu je stále vyhledávanější formou dovolené a podle Přibiše k tomu přispívá i fakt, že se také ve světě loďařů popularizují různé formy sdílení. Dřív bylo pro spoustu majitelů nepředstavitelné, že by na svou jachtu pustili někoho cizího, ale otevřenost vůči tomuto trendu je stále větší. Jednak to samozřejmě přináší ekonomické výhody, ale především existují služby jako právě Boataround, které dokáží majitelům zajistit kompletní servis, a tak s pronájmem své lodi nemají žádné starosti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Nejlepší den jachtaře je ten, kdy si jachtu koupí, a pak až ten, kdy ji prodá,“ směje se Pavel Přibiš. Koupit si jachtu je totiž jedna věc, drahý je pak ale i pronájem míst v přístavech a další náklady, které se s vlastněním lodi nesou. „Pro většinu lidí je to spíše ekonomická sebevražda, proto si lidé jachty stále více půjčují. Ve Švýcarsku se třeba čeká na to, až někdo umře a uvolní své místo v přístavu, na které je dlouhá čekací listina. Nic jiného než sdílená ekonomika pak nedává smysl,“ popisuje spoluzakladatel Boataround.com.

Dnes zhruba sedmdesátičlenný tým, který by se měl letos ztrojnásobit a působí na pobočkách od Bratislavy přes Berlín, Barcelonu, Athény a Split a nově až po Sydney, proto pracuje i třeba na pojištění a službách, jako je úklid či bezkontaktní check-in. „Funguje to podobně jako Booking nebo Airbnb, akorát pro jachty, lidé na to slyší,“ říká Přibiš. Jen v Evropě odhaduje velikost celého trhu na šest miliard korun, pořád je tedy před jeho startupem velký prostor k růstu.

Na otevření nových poboček, najmutí dalších zaměstnanců i posílení marketingu proto v posledních měsících Boataround vybral od stávajících investorů z investiční platformy Crowdberry i Mitonu a fondu CB Investment Management přes milionů eur. Celkově už získal 4,2 milionu eur, tedy přes 100 milionů korun, a pokud vše půjde podle plánu, chystá se na další velké investiční kolo, do něhož by rád získal strategického partnera ze zahraničí, s nímž by mohl svůj růst ještě více nakopnout.