Stálice Apple, propadák Tesla. Tržní hodnota nejcennějších firem byla vloni nejnižší od roku 2009

Tržní hodnota největších firem světa minulý rok vzrostla pouze v Evropě. Tesla Elona Muska ztratila 41 procent.

Jiří BlatnýJiří Blatný

apple_1

Foto: Apple

Tim Cook, výkonný ředitel společnosti Apple

0Zobrazit komentáře

Když se naposledy hodnota největších světových byznysů propadla hlouběji, psal se rok 2009 a pád souvisel s finančními otřesy z předchozího roku. Hodnota stovky nejcennějších firem tehdy klesla o 38 procent. Podle zprávy poradenské skupiny PwC se vloni propadla o 11 procent, což je sice výrazně méně, ale pořád nejvíce od té doby. Byznysoví obři, kterým podle žebříčku stále vévodí Apple, loni rostli jen v Evropě, Tesla celkově ztratila přes 40 procent.

Ke konci letošního března měla stovka největších firem světa hodnotu 3,84 bilionu dolarů, což je o 11 procent méně než rok předtím, vyplývá z aktuální studie PwC Global 100 Companies. Podle poradenské společnosti to je první pokles od roku 2016 a největší propad od finanční krize v roce 2009, kdy tržní kapitalizace zahrnutých společností klesla o 38 procent. Nejméně se podle PwC globálně dařilo finančnímu sektoru.

„Za poklesem je především loňské výrazné snížení důvěry investorů a utahování fiskální politiky v řadě zemí. Slušný růst v letošním prvním čtvrtletí tyto předchozí ztráty nedokázal zvrátit,“ uvádí ředitel strategického poradenství české pobočky PwC Jan Hadrava. Nejstrmější pokles mezi top stovkou firem zaznamenala Tesla Elona Muska, jejíž tržní kapitalizace vloni klesla o 41 procent. Její výsledky za poslední kvartál roku 2022 přitom byly rekordní. Globálně nejhodnotnějším firmám stále vévodí Apple. V top pětce následuje Microsoft, ropná společnost Saudi Aramco, Alphabet a Amazon.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jediným regionem, kde minulý rok kapitalizace největších společností rostla, byla i přes nejisté podmínky v souvislosti s válkou na Ukrajině Evropa. Byznysy si tu v tomto ohledu připsaly v meziročním srovnání 9,5 procenta a jejich tržní kapitalizace se tak celkem dostala na hodnotu 341 miliard dolarů. Nejsilnější oblastí jsou nicméně navzdory poklesu o 12 procent stále Spojené státy americké, uvádí PwC.

Poprvé v posledních deseti letech se propadu nevyhnul ani technologický sektor, byť letošek podle PwC zahájil silným růstem. „Lze tak očekávat, že u technologických firem došlo spíše ke krátkodobému vybírání zisků, dlouhodobě technologické firmy nadále porostou,“ dodává Hadrava.

Leo Express loni utržil půl miliardy, letos se zaměří na rozvoj nové linky na Slovensku

Vlakový a autobusový dopravce loni navýšil své tržby, sto milionů korun chce v tomto roce proinvestovat kromě Česka i v dalších zemích.

Peter BrejčákPeter Brejčák

leo-express

Foto: Leo Express

Vlak Leo Expressu

0Zobrazit komentáře

Český dopravce Leo Express hlásí výsledky za loňský rok, kdy celkem přepravil 1,5 milionu cestujících a utržil přes půl miliardy korun, což je meziroční nárůst o patnáct procent. O deset procent navýšil také svou ziskovost – takzvanou EBITDAR, tedy zisk před zdaněním, úroky, odpisy, amortizací a náklady na restrukturalizaci nebo nájmy, která tak přesáhla sto milionů.

Po pandemických letech jde o otočku. Ještě v roce 2019 zažil Leo Express svůj rekordní rok, když utržil přes miliardu korun a zisk skupiny dosáhl 150 milionů. Od té doby ale dopravce své hospodářské výsledky neprozrazoval a uváděl jen, že byl v letech 2020 a 2021 ve ztrátě. Díky dosažení černých čísel chce nyní investovat do podpory svého byznysu.

„Leo Express plánuje v Česku a okolních zemích další rozvoj, do kterého jen letos investuje přes 100 milionů korun z kapitálových rezerv. Otevíráme také nová pracovní místa v Česku a na Slovensku,“ komentuje Emil Sedlařík mluvčí Leo Expressu. Ten před dvěma lety částečně změnil majitele. Poloviční podíl ve firmě získaly španělské státní dráhy Renfe, pětiprocentní podíl drží švédská firma EuroMaint. Další část připadá zakladateli a podnikateli Leoši Novotnému. Loni navíc přepravce změnil i ředitele, kterým se po několika letech stal opět Peter Köhler.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Leo Express v minulém roce převezl téměř 1,5 milionu cestujících, z toho bylo 938 tisíc na komerčních spojích mezí Prahou a Starým Městem u Uherského Hradiště či Ostravskem a dále na Slovensko a do Polska. Na regionálních spojích na Orlicku to bylo přes půl milionu lidí. Návaznými autobusovými spoji na Ukrajinu a zpět pak společnost přepravila na 19 tisíc cestujících.

Letos se plánuje soustředit zejména na rozjezd nové vlakové linky mezi Bratislavou a Komárnem, kde bude provozovat obdobné vlaky, které si mohou cestující již nyní vyzkoušet v závazkové dopravě na Orlicku. Na Slovensku přitom loni převezl 142 tisíc cestujících. Další prioritou letošního roku je pro Leo Express nový korporátní program pro firemní zákazníky.