Tesla minulý rok dodala přes milion aut. Poslední kvartál byl rekordní, přesto nenaplnil očekávání

Automobilka dodala v minulém roce o 40 % více vozidel a v posledním kvartálu dokonce pokořila rekordy. Výsledky ale mohly být lepší.

tesla

Foto: Tesla

Montáž Tesly Y v berlínské továrně

0Zobrazit komentáře

Tesla má za sebou rok, který se mimo jiné nesl ve znamení navyšování produkce, a to díky dvojici nových továren v Texasu a Německu. Poslední kvartál minulého roku proto automobilka Elona Muska uzavřela v rekordních číslech. Přesto výsledky nenaplnily očekávání analytiků.

Tesle se v posledním kvartálu roku 2022 podařilo v meziročním porovnání dodat o téměř 100 tisíc více vozidel a překonat tak veškerá dosavadní čísla. Počítadlo dodaných vozů za poslední kvartál se zastavilo na čísle 405 278 kusů automobilů, přičemž ve stejném období jich bylo vyrobeno bezmála 440 tisíc.

Rekordním číslům nahrálo spuštění provozu dvou nových výrobních závodů Tesly umístěných v texaském Austinu a také v německém Brandenburgu. I přes překonání rekordu však zveřejněná čísla nenaplnila očekávání analytiků, kteří odhadovali, že Tesla bude za poslední kvartál schopna dodat 427 tisíc vozidel. K naplnění těchto předpokladů se však postavilo Tesle do cesty několik překážek.

Mezi nejvýraznější patřila sílící vlna epidemie koronaviru v Číně, která způsobila nutnost dočasně snížit a následně i pozastavit produkci v šanghajském závodu Tesly. Dalším problémem byla slábnoucí kupní síla zákazníků, na což Tesla například v Číně reagovala snížením cen vozů a zavedením řady dalších pobídek i na amerických trzích. Na tyto události, stejně jako na Muskovu twitterovou eskapádu, zareagovaly také akcie Tesly, které si v posledním půlroce připsaly výrazný propad.

I proto se dá výsledný počet dodávek považovat za úspěch, a to i z důvodu stále sílícího konkurenčního tlaku. Stále více automobilek totiž přináší na trh své vlastní elektrifikované modely, jejichž cena je mnohdy podstatně nižší než cena modelů Tesly.

Tím vůbec nejdodávanějším se v posledním kvartálu stal nepřekvapivě nejdostupnější Model 3, kterého bylo spolu s o něco větším Modelem Y, jehož nejdostupnější verze letos přišla i k nám, dodáno 338 131 kusů. Zbylé dva modely X a S si pak pro sebe se 17 147 kusy ukrajují jen nepatrnou část z celého prodejního koláče.  Za celý rok se pak Tesle podařilo dodat přibližně 1,33 milionu kusů vozidel, což je meziroční růst o 40 %. A opět velmi dobrý výsledek, ke kterému můžeme přičíst také úspěch v podobě rozjetí výroby a prvních dodávek elektrického tahače Semi.

Čísla dodávek by měla podle dřívějších vyjádření Tesly navíc i nadále kontinuálně růst. Automobilka hovoří přibližně o 50% ročním růstu, nezapomněla však dodat, že toto tempo budou vždy ovlivňovat faktory, jako je kapacita jednotlivých výrobních zařízení, jejich provozuschopnost a provozní efektivita spolu s kapacitou a stabilitou dodavatelského řetězce.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym