Startuje agentura na digitalizaci Česka. Slibuje občanku v mobilu na přelomu roku, pak další doklady

V dubnu zahájí činnost agentura, od níž si vláda slibuje, že z Česka udělá digitální stát a z občanů lidi, kteří nepotřebují plastové kartičky.

Iva BrejlováIva Brejlová

obcanka

Foto: Státní tiskárna cenin

Občanský průkaz

0Zobrazit komentáře

Hodně se o něm mluví, vláda ho má v programovém prohlášení, ale kroky k němu jsou podle odborníků příliš pomalé. Digitální stát v Česku zkrátka pořád pokulhává. Že není Česko v tomto směru příliš silné, potvrzují i evropské žebříčky. Podle indexu DESI, který porovnává digitalizaci ekonomiky a společnosti, jsme na devatenácté pozici z 27 zemí EU. A co se týče digitálních veřejných služeb, umístili jsme se na 23. místě. Všechno to chce změnit nová Digitální a informační agentura, jejíž agenda právě startuje.

Prvním krokem má být přenesení občanky do mobilu, zástupci DIA věří, že se to podaří na přelomu roku. V ideálním případě tak, aby se lidé od 1. ledna 2024 prokazovali na úřadech nebo třeba u mobilních operátorů telefonem, tedy bez plastové kartičky.

Oficiálně se takový projekt jmenuje eDokladovka a kromě stejných informací, jako jsou v občanském průkazu, má jednou obsahovat i data z průkazu řidičského. V roce 2026 se pak má pilotní projekt aktualizovat do evropské digitální peněženky, která bude platná napříč státy Evropské unie. Ta už bude zahrnovat i další informace, jako je doklad o vzdělávání či zdravotní dokumentace.

DIA má však celkově převzít informační systémy napříč celou veřejnou správou. Jde o základní registry, Czech POINT či například Portál občana. Jednotlivým resortům má agentura pomoci s převodem všech klíčových oblastí do digitálu. A jednou zajistit, že portály státu budou přehledné a sjednocené. „Umíme ztotožňovat občana elektronickou identitou, služby mohou být velmi často vyřízeny z klidu domova. Já bych chtěl, aby to v další fázi bylo třeba i přes obrazovku mobilního telefonu,“ představuje si Ivan Bartoš, vicepremiér pro digitalizaci.

Prostě budou mít zájem

Na agendě se pracuje poslední rok, oficiálně DIA vznikla k 1. lednu. Do jejího čela se s únorem postavil Martin Mesršmíd, dříve mimo jiné vrcholový manažer Avastu (později přejmenovaného na Gen). Náklady na ni mají v tomto roce dosáhnout zhruba 150 milionů korun, v dalším období pak mají ještě o něco stoupnout. Přesto vláda věří, že takovou agenturou významně ušetří. Digitalizací chce stát zbavit papírové komunikace i ušetřit pracovní sílu.

mesrsmid2

Zdroj: Jakub Sůva / Úřad vlády

Ředitel státní Digitální a informační agentury Martin Mesršmíd s Ivanem Bartošem, vicepremiérem pro digitalizaci

Z očekávaných až 180 lidí, kteří mají pod DIA v nejbližších měsících pracovat, má naprostá většina přejít z ministerstva vnitra a dalších institucí, které už na digitalizaci pracovaly. K tomu je brzy mají obohatit další asi dvě desítky pracovníků, na něž si DIA dělá zálusk. Jde o experty, které chce státní úřad přesvědčit i na stát nezvyklými pracovními podmínkami. Třeba prací z domova. Postupně by měl vzniknout takzvaný pool odborníků, kteří s konkrétními digitálními projekty budou moct pomáhat.

Už teď Bartoš doplňuje, že digitalizace státu specialisty zaujala. Na diskusích o tom, jak by DIA měla fungovat, se podle něj podíleli dobrovolníci z Česko.Digital i specialisté z firem, jako je třeba Tomáš Havryluk, který dříve působil v Alze. U agendy nicméně nejde jen o technologie. Třeba právě úkol přesunout občanku do mobilu zahrnuje i změnu legislativy. „Musí se stanovit, že prokazování totožnosti se neděje jen tou plastovou kartičkou, ale i digitálně,“ doplňuje Petr Kuchař, dosud ředitel odboru hlavního architekta eGovernmentu na ministerstvu vnitra, nyní zástupce Mesršmída.

„My jsme se snažili čistit či upravovat zákony, aby odpovídaly potřebám 21. století,“ popisuje Bartoš. Uznává však, že ne všechno běží hladce. „Digitalizace v Česku samozřejmě nezačíná teď. Je tu od 90. let a udělala se celá řada skvělých projektů. Teď se jedná spíše o to, abychom se poučili z chyb, které se udály. Abychom získali nový směr,“ dodává Mesršmíd.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Manažer se zkušenostmi ze soukromého sektoru zdůrazňuje, že je to práce na mnoho let dopředu. „Dalo by se říct, že DIA je začátkem procesu, který je docela masivní a který bude vyžadovat obrovské napnutí práce a koncentraci na tyto cíle,“ doplňuje.

DIA má být zároveň orgánem, který bude dohlížet na to, jak se digitalizuje i u dalších institucí a úřadů, a který určí standard digitálních služeb. Jak se jí taková agenda podaří prosazovat a jaké možnosti k tomu bude mít, zatím není úplně zřejmé. Bartoš ale věří, že zájem z druhé strany prostě bude. „Bude to agentura, na níž bude funkční závislost. To znamená, že chcete-li se posunout v digitalizaci, evidentně budete čerpat některý ze zdrojů, které spravuje,“ vysvětluje.

Krok k běžným uživatelům. Nová 3D tiskárna od Prusa Research tiskne rychleji a je snazší na obsluhu

Další generace české 3D tiskárny nabízí rychlejší a přesnější tisk. Má zajistit i kvalitní první vrstvu tisku, která je klíčová.

Jiří BlatnýJiří Blatný

prusa_tiskarna_mk4

Foto: Prusa Research

MK4, nový model 3D tiskárny od Prusa Research

0Zobrazit komentáře

Minulý rok se musel český výrobce 3D tiskáren Prusa Research z pražských Holešovic vypořádávat s problémy s dodávkami zboží od subdodavatelů. I kvůli tomu oznámení nové generace tiskáren odkládal. Čekání je však nyní u konce. Spolumajitel Josef Průša ukázal nový model, který má být přesnější, rychlejší a snazší na obsluhu.

3D tiskárna MK4 je nástupkyní úspěšné MK3, které se za posledních pět let z pražské centrály po světě prodalo přes 350 tisíc kusů a několikrát získala ocenění roku v soutěži 3D Printing Industry Awards. Právě z předchozí verze ta nová přímo vychází. „Otevřená konstrukce tiskárny přináší celou řadu benefitů: všechno je snadno dostupné, díky čemuž si můžete tiskárnu jednoduše upravovat, připravovat pro ni nejrůznější modifikace,“ vysvětluje Průša.

Inspirace je tedy jasná, většina součástek nové generace MK4 ale nicméně podle Průši prošla větší nebo menší úpravou. Součástí mají být i bezpečnostní funkce. Mezi hlavní novinky MK4 patří 32bitová architektura, barevný LCD displej a možnost ovládání tiskárny přes internet. Nová tisková hlava umožňuje snadnou výměnu trysek.

MK4 má také speciální senzor, který má zajišťovat perfektní první vrstvu výtisku. „Ta je v 3D tisku zásadní, protože určuje, jak výtisk přilne na tiskové podložce,“ vysvětluje Martin Bach z Prusa Research a dodává, že oproti dosavadním modelům 3D tiskáren není u MK4 potřeba na tisk první vrstvy dohlížet.

mk4_prusa2

Foto: Prusa Research

Nový model 3D tiskárny od Prusa Research má být rychlejší a přesnější

„Je to další krok směrem k tomu, aby byl 3D tisk přístupnější i pro běžné uživatele, které tolik nebaví hrát si se samotnou tiskárnou, ale chtějí prostě tisknout,“ říká Josef Průša. MK4 je také podle jejích autorů rychlejší. Tisk, který by na modelu MK3 zabral 80 minut, na MK4 trvá necelých 20. Změnou totiž prošel firmware tiskárny, kde jsou nově zapojené technologie Input Shaper a Pressure Advance, které se o zrychlení starají.

Společně s MK4 oznámila firma Prusa Research i novou, v pořadí třetí, revizi své jednotky MMU, kterou je možné připojit k tiskárně a získat tak možnost tisku až z pěti materiálů najednou. A jak už jsou fanoušci 3D tiskáren Prusa zvyklí, oznámení se dočkaly i upgrady stávajících typů tiskáren.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Majitelé předchozího modelu MK3 si mohou vybrat ze tří různých variant, které za nižší cenu vylepší jejich tiskárnu buď o jednotlivé další vlastnosti nové tiskárny, nebo rovnou na samotnou MK4. Nová tiskárna se prodává za stejnou cenu jako dosavadní MK3, tedy za 20 990 korun za stavebnici a 27 990 korun za sestavený výrobek.

Minulý rok Prusa Research oproti předchozím letům neoznámil výrazný růst tržeb. Nikoli však proto, že by nestoupal zájem o produkty firmy, ale protože dlouhodobě vázla jejich výroba. „Problémy se zásobovacím řetězcem se přesunuly z roku 2021 do letoška a stále trvají,“ vysvětlil tehdy CzechCrunchi Josef Průša.

mk4prusa3

Foto: Prusa Research

Detail nového modelu MK4