Startup Investown dostal zelenou od ČNB. Licence mu otevírá cestu do George České spořitelny

Platforma pro investice do nemovitostí je první, která získala novou evropskou crowdfundingovou licenci. Umožní jí působit i v zahraničí.

Peter BrejčákPeter Brejčák

investown

Foto: Investown

Vedení startupu Investown

0Zobrazit komentáře

Po ročním odkladu se blíží začátek platnosti nové regulace, podle níž od listopadu musejí mít všichni poskytovatelé investičního crowdfundingu licenci od České národní banky. Jako první tuto licenci u nás ve svém oboru získal Investown, jenž umožňuje skupinové investování do nemovitostí, přičemž se přes něj profinancovaly již více než dvě miliardy korun. Startup již dříve finančně podpořila Česká spořitelna, která se jej teď chystá více začlenit do svých produktů.

„Licence nám umožní působit nejen v domovském Česku, ale i v dalších státech Evropské unie, čímž se nám otevírá řada zajímavých příležitostí po celé Evropě,“ komentuje zakladatel a ředitel Investownu Alan Pock. Dokument zároveň může otevřít cestu k dalšímu výraznému škálování v podobě hlubší integrace do České spořitelny, která zvažuje implementovat platformu do svého digitálního bankovnictví.

„Licence, kterou platforma od ČNB získala, je velkým milníkem nejen pro Investown. Vnímáme ji jako jasný signál pro prohlubování a posilování vzájemné spolupráce a rádi bychom crowdfundingové investování do nemovitostí zprostředkovali již v dohledné době vybraným klientům České spořitelny skrze digitální bankovnictví George,“ říká Jiří Skopový, lídr venture kapitálového programu Seed Starter České spořitelny.

Investown vznikl v roce 2019 a byl spuštěn v roce 2021. Na svůj rozvoj od investorů získal již vyšší desítky milionů korun. Seed Starter jej společně s fondem Lighthouse Ventures podpořil ještě v roce 2020, loni to pak byla společnost Chytrý Honza částkou třicet milionů korun. Letos získal další peníze v rámci překlenovacího kola od společnosti Finbus z oblasti realitního developmentu. Zároveň se firma prý překlopila do černých čísel a registruje osmdesát tisíc uživatelů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Investown lidem umožňuje podílet se na investování do úvěrů z nemovitostí. Lidé vloží peníze do úvěru pro developerské projekty a následně profitují z úrokového výnosu pohybujícího se na úrovni kolem deseti procent ročně. Novou licenci přitom startup od České národní banky získával více než rok. „Společnost musela nejen stvrdit požadované skutečnosti týkající se svého řízení, procesu schvalování projektů a nastavení vnitřních pravidel, ale též tyto skutečnosti řádně doložit a prokázat,“ vysvětluje Pock.

Proces byl přitom pro platformu přímo existenční otázkou. Poskytovatelé služeb skupinového financování totiž bez daného povolení nebudou moci po 10. listopadu zveřejňovat žádné nové nabídky skupinového financování, umožněna jim bude pouze správa stávajících smluv.

Další miliardový exit českého startupu. Datovou Mantu kupuje globální gigant IBM

Výši transakce ani jedna ze stran nekomentovala, podle indicií ale může jít o jeden z největších prodejů startupu českého zakladatele.

Peter BrejčákPeter Brejčák

kratky-manta

Foto: Manta

Tomáš Krátký, zakladatel a CEO startupu Manta

0Zobrazit komentáře

Český startup Manta působí v oblasti takzvané data lineage, pomáhá tedy firmám pochopit, kudy a jak jim proudí veškerá data. Na jednom místě je přehledně vizualizuje, umožňuje je spravovat a odstraňovat slepá místa. Pro běžné lidi možná nezajímavý obor, který ale v posledních letech získává na důležitosti, což si uvědomují také investoři. Ti startup zakladatele Tomáše Krátkého podpořili dohromady částkou více než 1,2 miliardy korun. Nyní otevírá novou kapitolu, firmu kupuje globální technologický gigant IBM.

Výši transakce oficiálně ani jedna ze stran nekomunikovala. S ohledem na celkovou částku, kterou Manta od investorů získala, ale můžeme očekávat vyšší sumu než 1,2 miliardy korun. Podle posledních dostupných dat CzechCrunche se valuace startupu pohybovala na úrovni osmi miliard korun, aktuální hodnota není známa. I takové ocenění ale bylo jedním z důvodů, proč jsme Mantu zařadili do výběru CC25 – tedy českých startupů, které se vyplatí sledovat.

Mezi miliardové exity startupů českých zakladatelů se letos zařadil prodej brněnského Smartlooku do rukou giganta Cisco. Loni byly miliardové exity dva – za startup Around zaplatilo americké Miro přes šest miliard a startup Alter (původně Facemoji) odkoupil Google za více než 2,5 miliardy. V roce 2021 se uskutečnil jeden, při němž australský Zip odkoupil fintech Twisto za více než dvě miliardy korun (a v mezičase jej opět prodal).

Kromě domácí Prahy, kde má hlavní sídlo, má Manta své pobočky v portugalském Lisabonu a irském Dublinu, ve Spojených státech pak v New Yorku a floridské Tampě. Celkem Manta zaměstnává více než 150 lidí po celém světě. Mezi její významné klienty patří například T-Mobile, BMO, J.B. Hunt a SCP Health. S IBM spolupracovala od června 2022, její řešení je tak již integrované do systémů nového majitele.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Posledně Mantu v rámci strategického partnerství podpořil americký obr Alteryx, s jehož akciemi se obchoduje na newyorské burze. Tato transakce přišla poměrně krátce po loňském květnovém oznámení velkého investičního kola, kdy český datový startup získal více než 800 milionů korun jak od svých investorů, ale třeba i od spoluzakladatele Avastu Eduarda Kučery.

Manta vznikla v roce 2008 jako interní nástroj pro mapování datových toků (takzvaný data lineage) ve společnosti Profinit, v roce 2015 pak začala fungovat jako samostatná firma. Klientům umožňuje získat kompletní přehled nad všemi systémy, které používají na zpracování dat. Jinými slovy – jednoduše pochopit svá data. Mezi její uživatele patří střední a velké společnosti a korporace zejména z finančního, telekomunikačního a zdravotního sektoru po celém světě.