Startup vědců v covidu vydělal skoro miliardu a teď řeší cestu dál. Misí je i boj s rakovinou, hlásí

Firma Diana Biotechnologies vznikla na ústavu organické chemie, který proslavily patenty Antonína Holého. I ona přišla v pandemii na to, jak vydělat.

Luboš KrečLuboš Kreč

dianaStory

Foto: Diana Biotechnologies

Václav Navrátil a Martin Dienstbier, zakladatelé Diana Biotechnologies

0Zobrazit komentáře

Vestec a Dolní Břežany, dvě městečka na jižním okraji Prahy, jsou s trochou nadsázky takovým středočeským Silicon Valley. Sídlí tam totiž několik elitních akademických ústavů a center jako laserové ELI nebo biotechnologický Biocev. A právě za ním si teď ve dvou nových budovách vybudovala své nové sídlo a výzkumné centrum firma Diana Biotechnologies.

„Je to pořád ještě work-in-progress. Podívejte,“ ukazuje rukou ke stropu, kde ještě chybí výplně a trčí z něj kabel, spoluzakladatel firmy a její provozní ředitel Martin Dienstbier. Z jaké je společnosti, se pozná už podle modré fleecové mikiny, kterou má na sobě – a kterou zdobí nápis Diana Biotechnologies a logo se symbolickou šroubovicí, která odkazuje k molekulárnímu výzkumu, z nějž vzešla.

Kořeny firmy sahají do roku 2017, kdy se vydělil jako jeden z prvních tuzemských vědeckých spin-offů z Ústavu organické chemie a biochemie, tedy z pracoviště proslaveného patenty profesora Antonína Holého. Název Diana přitom nemá nic společného se jménem někdejší britské princezny ani s řeckou bohyní lovu.

Jde o zkratku názvu technologie DNA-linked Inhibitor Antibody Assay, která dala firmě vzniknout a za níž stojí druhý ze spoluzakladatelů a CEO Václav Navrátil. Metoda umožňuje extrémně citlivou detekci různých onemocnění. Dokáže zacílit patogen a nechat výrazně narůst množství důkazů o jeho přítomnosti v organismu v laboratorním vzorku. Stopy chorob jsou běžně obsažené třeba v krvi nebo slinách, ale hlavně na začátku nemocí je jich tak málo, že jsou neviditelné jak pro lidi, tak pro přístroje. Navrátilova metoda je ale zároveň dobře využitelná ve výzkumu, a to např. při vývoji nových léčiv.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

A právě to, že dokáží kvalitně pracovat se vzorky a umí z nich zjistit to, co skrývají, se jim hodilo v pandemii. Rychle vyvinuli vlastní PCR testy, které díky komplexní automatizaci zvládli efektivně vyhodnocovat a opakovaně se včas připravit na podzimní skoková zesílení koronaviru v letech 2020 a 2021. V Česku se díky tomu stali klíčovým hráčem v testování na nemoc, která paralyzovala ekonomiku velké části světa.

Co to znamená v řeči čísel? Jestliže v roce 2019 byla Diana Biotechnologies klasickým biotech startupem, který ještě nemá výrazné tržby a primárně investuje do vývoje technologií (tržby z prodeje služeb byly jen 875 tisíc korun a firma skončila v osmimilionovém mínusu), o rok později už utržila 213 milionů a v čistém vydělala 104 milionů. To ale ještě nebylo nic v porovnání s roky 2021 a 2022 – tam se obrat vyšplhal na 950, resp. 464 milionů a čistý profit dosáhl 573, resp. 106 milionů.

Suma sumárum v koronavirových letech podnik vydělal téměř 800 milionů korun. Kdyby se to převedlo do startupové hantýrky, byla by Diana Biotechnologies jedním z nejlépe zainvestovaných českých startupů. „Někdo má investory, my měli covid,“ krčí trochu omluvně rameny Václav Navrátil.

db

Foto: Diana Biotechnologies

Nové sídlo společnosti Diana Biotechnologies

Ne že by se o Diana Biotechnologies mezi investory nevědělo, ostatně v roce 2017 do firmy vstoupili skrze svůj venture kapitálový fond BPD Ventures miliardáři Vasil Bobela, Petr Pudil a Jan Dobrovský, tedy bývalý vlastníci Mostecké uhelné, jíž v roce 2010 prodali Pavlu Tykačovi. Někdejší uhlobaroni později svůj podíl navýšili poté, co vykoupili startupový inkubátor i&i Prague, který vznikl právě při biochemickém ústavu, z nějž Navrátil s Dienstbierem přišli.

Nyní, když je největší covidové riziko zažehnáno, se i v Diana Biotechnologies vrací k tomu, s čím původně vznikli. A prostředky, které v pandemii nashromáždili, mají jako pověstnou runway. „Umožnilo nám to zejména investovat do rozvoje nových produktů a unikátních technologií, které uvedeme na trh v budoucnu. Mohli jsme si také dovolit uzavřít dlouholeté pronájmy a vybavit nové budovy a sestěhovat se všichni na jedno místo. Dosud jsme byli roztahaní po více lokacích,“ říká Martin Dientsbier.

Je nás tu kolem stovky a lákáme další, vybudovali jsme tady vynikající laboratorní zázemí a chceme přitáhnout opravdu špičkové odborníky i ze světa,“ dodává s tím, že v roce 2023, kdy už hlavní proticovidová opatření z velké části odezněla, se společnost vrátila do fáze, kdy investice do vývoje převyšují aktuální tržby firmy. Obrat činil zhruba 50 milionů korun a hospodaření skončilo v mírné ztrátě.

Byznysově se firma od svých počátků i od covidového období výrazně rozrostla: nyní tým Diana Biotechnologies rozvíjí hned čtyři různé segmenty. I nadále vyvíjí a vyrábí PCR testy, a to nejen na covid, ale i na jiná virová onemocnění. Součástí jejich dlouhodobější strategie je stát se průkopníky v technologiích zaměřených právě na klinické testování. „Například pracujeme na testu pro zjišťování sepse, lidově nazývané otrava krve. U toho, co se nyní používá, trvá vyhodnocení až 24 hodin, my bychom se chtěli dostat na jednu až dvě hodiny,“ říká Václav Navrátil a dodává, že velmi perspektivní jsou i inovativní způsoby testování sexuálních chorob nebo trombofilie.

Mohli jsme si také dovolit uzavřít dlouholeté pronájmy a vybavit nové budovy a sestěhovat se všichni na jedno místo.

S diagnostikou souvisí i to, co třiačtyřicetiletý Dienstbier nazývá jednou z misí celé firmy – včasné odhalování rakoviny. „Je to samozřejmě hodně rané, ale tohle je něco, co extrémně zajímá celý medicínský svět. Koukáme se na genetickou informaci, která se dostává z nádoru do krve. Děláme tzv. tekutou biopsii, při které jsme díky naší nové technologii schopni odhalit v krvi menší množství nádorové DNA než jiné metody, a upozornit tak na rozvoj rakoviny v raném stádiu, kdy může být ještě dobře léčitelná,“ naznačuje provozní šéf Diana Biotechnologies.

Další oblastí, na níž se Navrátil a spol. zaměřují, je urychlování vývoje léčiv pro jiné farmaceutické společnosti. Třeba prostřednictvím nástroje na měření kináz, což jsou speciální enzymy, které se v těle zapojují do různých signálních drah a to včetně těch způsobujících buněčné dělení. Když nefungují správně, buňky se začínají nekontrolovatelně dělit a vzniká nádorové bujení.

I další segmenty, na kterých chtějí ve firmě stavět, jsou blízko farmacie a diagnostiky. Společnost vyvíjí a vyrábí enzymy a sady pro různé laboratorní aplikace, zejména založené na metodě PCR, které jsou využívané napříč biologickým a medicínským výzkumem v akademických i průmyslových laboratořích.

dbb

Práce v laboratoři Diana Biotechnologies

Vedle toho firma nově vyvíjí i tzv. monoklonální protilátky. Tyto molekuly se hojně využívají v diagnostice a jsou základem velké části nejmodernějších léčebných postupů. „Rádi bychom v tomto směru měli vše pod jednou střechou, abychom zákazníkům mohli dodat přesně to, co potřebují,“ upozorňuje Navrátil.

Jako všechno v medicínském byznysu i to, na čem pracují v Diana Biotechnologies, podléhá poměrně striktní regulaci a čas nutný na dotažení věcí do konce se nepočítá v měsících, ale v letech. Takže říct, kdy se na trh dostane třeba funkční rychlý test na sepsi nebo kdy bude hotová technologie pro včasnou diagnostiku rakoviny, nelze ještě přesně určit. Navrátil s Dienstbierem, kteří ve své firmě drží dohromady zhruba 47 procentní podíl, každopádně doufají, že již v horizontu dvou nebo tří let se počet jejich produktů uvedených na trh výrazně rozšíří.

„Právě proto, že v našem oboru vývoje léčiv i diagnostik všechno tak dlouho trvá, stojí tolik peněz a je to spojeno s určitým rizikem, není biotech sektor tak populární mezi investory. A to i přesto, že v případě úspěchu je možné dosáhnout velkých zhodnocení i obecné prospěšnosti. Minimálně v Česku to tak je. My jsme měli štěstí, že prvních komerčních úspěchů jsme dosáhli velice záhy a o finance teď máme na nějakou dobu postaráno,“ říká devětatřicetiletý Navrátil.

vedci

Přečtěte si takéMilionový trh. Čeští vědci vyvíjí látky na obezitu i AlzheimeraJako když si Indiáni dají koku. Čeští vědci jsou blízko léku na obezitu, lidé by po něm neměli hlad

Jedním dechem ale doplňuje, že pro dotažení nejambicióznějších projektů budou nejspíš v horizontu několika let potřebovat další funding nebo příchod strategického investora, neboť například vývoj diagnostiky rakoviny může ve finále spořádat i miliardy korun

Když se oba vědci-podnikatelé mají ohlédnout za tím, čím si s firmou prošli v posledních pěti letech a co z toho pro ně plyne do budoucna, moc dlouho nepřemýšlí. Diana Biotechnologies prý museli už třikrát budovat v podstatě odznova a pokaždé se jim podařilo ji dále rozvinout a zvětšit: poprvé na úplném začátku po roce 2017, podruhé při rozjezdu covidu, kdy ucítili šanci s PCR testy a stali se vedle výzkumného podniku i výrobním, a potřetí po odeznění pandemie, kdy se stali široce rozkročenou biotechnologickou firmou s globálními ambicemi.

„V každém kroku jsme si museli definovat, co bude dál, jak se posuneme a jak naložíme s tím, co jsme získali,“ vysvětluje Dienstbier. A Navrátil dodává: „Víme přesně, kam jdeme. Jen to nepokazit.“

Řídila růst Kiwi, pomáhala otáčet Groupon. Teď Lucie Brešová směřuje do startupového fondu Presto

Do Presto Tech Horizons Brešová nastoupí jako partnerka. Fond od spojení se skupinou CSG Michala Strnada zároveň oznámil první tři investice.

Peter BrejčákPeter Brejčák

lucie-bresova2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Lucie Brešová doplní jako partnerka fond Presto Tech Horizons

0Zobrazit komentáře

Nedávno vzniklý fond Presto Tech Horizons hlásí zásadní posilu – Lucii Brešovou, která je ve startupových kruzích známou osobností. V různých rolích pomohla letenkovému Kiwi.com vyrůst z deseti na dva tisíce zaměstnanců a z nuly na obrat přesahující dvacet miliard korun ročně. V posledních letech pak přijala výzvu pomoci českým investorům pod vedením Dušana Šenkypla transformovat byznys ztrátového amerického slevového portálu Groupon, s jehož akciemi se obchoduje na newyorkské burze Nasdaq.

„Původně jsem plánovala působit na tomto projektu jeden rok, ale rozhodla jsem se pokračovat, dokud jsme s týmem nedosáhli klíčových milníků, které mi umožnily předat štafetu dál,“ komentuje Brešová, která si po ukončení této štace v letošním červnu dopřála čtyřměsíční sabatikl. Teď se již pouští do další kariérní kapitoly jako partnerka Presto Tech Horizons, kde se má podílet na nastavení fungování fondu i na práci se startupy.

„Těším se na spolupráci s našimi portfolio společnostmi. Být zakladatelem s dobrým nápadem automaticky neznamená být připraven na roli lídra při škálování firmy. Mým cílem je pomoci zakladatelům v této transformaci,“ přibližuje Brešová. Zaměřit se přitom chce na pomoc ve zvládání výzev spojených s růstem startupů.

V Presto Tech Horizons doplní stávající tým dvou partnerů – Přemysla Rubeše a Vojtu Ročka. Ti se v něm před prázdninami spojili se zbrojařskou skupinou Czechoslovak Group (CSG) majitele Michala Strnada. Společně chtějí investovat celkem 150 milionů eur (asi 3,8 miliardy korun) zejména do startupů v oblasti obranných a bezpečnostních technologií ze zemí NATO a jejich spojenců.

pth_partnership-signing_klepek-kuba-chour-rocek-rubes

Foto: Presto Tech Horizons

Zástupci CSG a Presto Ventures

Právě tyto oblasti podle Presta totiž nabírají na stále větší důležitosti. „Bezpečnostní studie naznačují, že v příštích pěti letech můžeme být rádi, pokud se aktivní ozbrojený konflikt nerozšíří na naše území. Chtít mír neznamená zavírat oči před realitou, ale aktivně se podílet na přípravě a prevenci. Stejně jako dnes využíváme jadernou fúzi (zatím) pro tvorbu energie, a ne pro destrukci, věřím, že naše portfolio přispěje k tomu, abychom náš svět udrželi bezpečný,“ doplňuje Brešová.

„Podpora talentovaných technologických podnikatelů je nejlepší způsob, jak dlouhodobě zajistit bezpečnost západního světa. Již první měsíce našeho partnerství s Prestem a první portfoliové firmy společného fondu potvrzují, že jdeme správnou cestou,“ pochvaluje si místopředseda představenstva a provozní ředitel skupiny CSG David Chour.

vedci

Přečtěte si takéMilionový trh. Čeští vědci vyvíjí látky na obezitu i AlzheimeraJako když si Indiáni dají koku. Čeští vědci jsou blízko léku na obezitu, lidé by po něm neměli hlad

Podle vlastního vyjádření v Prestu od jara ohodnotili přes 1 200 startupů z patnácti zemí a potkali se se stovkami podnikatelů. „Dvacet pět nejlepších příležitostí jsme si vybrali pro hlubší analýzu a první z nich teď investujeme,“ říká Rubeš. Presto Tech Horizons již podpořilo tři startupy:

  • Bavovna: Americko-ukrajinský tým vyvinul hybridní navigační systém řízený umělou inteligencí, který bezpilotním letounům umožňuje autonomní pohyb i v prostředí, kde je dálková navigace znemožněna. Jedná se například o řízení dronů v oblastech, kde je narušen GPS signál, do budoucna může jít například o takzvané last-mile doručení pomocí dronů.
  • Vidar Systems: Společnost zaměřená na přenosné akustické lokalizátory s umělou inteligencí. Technologii lze využít jak na frontě k detekci nepřátelských útoků, tak i pro zvýšenou ochranu strategických cílů a civilních objektů. Už nyní jejich produkty s úspěchem používá ukrajinská armáda na obranu proti ostřelování děly.
  • Tur.ai: Nizozemský startup, který vyvíjí robotické automatizace podnikových procesů (tzv. RPA) nové generace. Jejich AI nástroje umí automatizovat nejen interní firemní operace, ale také úkony směrem k zákazníkům a partnerům v reálném čase. To je užitečné například pro finanční instituce, telekomunikační operátory či logistické firmy.

Další investice fond připravuje, má jít například o využití univerzální umělé inteligence pro průmyslové roboty nebo systém pro zabezpečení železniční dopravy. V nejužším výběru pro další investice je také startup, který programuje kvantové algoritmy pro řešení nejsložitějších výpočetních úloh v kryptografii, logistice a vývoji léků.