Startupy se konečně dočkaly. Sněmovna schválila nový režim zaměstnaneckých akcií
Schválená úprava nyní poputuje do Senátu. Pokud bude vše postupovat dle předpokladů, měla by začít platit od 1. ledna příštího roku.
Po letech snah a prvním nepodařeném řešení se startupy napodruhé dočkaly – v pátek poslanecká sněmovna schválila nový režim pro zaměstnanecké akciové opční programy, tzv. ESOPy. Jak se shodují odborníci, pro zdejší startupové prostředí jde o zásadní milník. Doteď totiž byly české startupy při získávání a udržení talentovaných zaměstnanců v porovnání s okolními státy v nevýhodě, což se mění a nový režim podmínky srovná na úroveň zahraniční dobré praxe.
Nový právní režim, jak jej popsala Česká startupová asociace, přináší tři klíčové změny:
- ESOPy budou zdaněné pouze daní z příjmu, podobně jako běžné akcie, a nebudou tedy zatížené sociálními a zdravotními odvody. Tímto se co do výše celkového zdanění srovnáme s ostatními evropskými státy a české firmy i startupy tak budou moci lépe konkurovat zahraničním trhům práce.
- Platí princip „no tax before cash“ – tedy že zaměstnanci daní až ve chvíli, kdy na prodeji podílů či akcií skutečně vydělají, nikoliv předem.
- ESOPy jsou v zákoně konečně srozumitelně definované, což pro firmy i zaměstnance zvyšuje důvěryhodnost při sjednávání spolupráce. Režim je navíc dobrovolný – kdo jej chce využít, přihlásí se k němu na Finanční správu. To zvyšuje flexibilitu a respektuje různá stádia života firem.
Sněmovna nakonec ze dvou variant vybrala návrh poslance Michaela Kohajdy, který byl přijat v rámci schválení vládní novely zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele, ke kterému byl připojen jako pozměňovací návrh. Schválená úprava nyní poputuje do Senátu. Pokud bude vše postupovat dle předpokladů, měla by začít platit od 1. ledna 2026.
Proč jsou ESOPy důležité
Opční programy jsou v zahraničí běžnou součástí pracovních nabídek. Díky principu rozdělení zisku v případě úspěchu mezi širší tým – tedy nejen původní majitele – mají ESOP programy velký potenciál vytvářet příznivé podmínky pro další generaci zakladatelů firem a nové ekonomické příležitosti. Úspěšné příklady vidíme po celém světě, od USA a Izraele až po Španělsko, Velkou Británii, Švédsko nebo Estonsko. V Česku je příkladem Ondřej Vlček z Avastu, jenž díky opcím vydělal miliardy.
Dobrým příkladem je také tzv. skypová mafie – skupina dnes již velmi úspěšných technologických podnikatelů a investorů, kteří byli mezi několika stovkami původních zaměstnanců estonského Skypu. Po úspěšném prodeji firmy si díky ESOPu rozdělili přes 300 milionů dolarů a mnoho z nich následně rozjelo další startupy. Z Estonska pomohli udělat zemi s nejvyšší koncentrací startupů na obyvatele.
Rozhodně není hotovo. Jak změny komentují přední osobnosti
Martin Jiránek, předseda České startupové asociace: „Mám velkou radost, že jsme zúročili několik let usilovné práce. Funkční ESOPy jsou dalším klíčovým krokem pro zlepšení startupového a podnikatelského prostředí v Česku. Rozhodně ale není hotovo. Máme před sebou ještě hodně práce, abychom ten ujíždějící vlak inovativnějších států dohnali. Fakt, že pro novou úpravu zaměstnaneckých akcií dnes hlasovali politici napříč spektrem, je skvělým signálem. Pomůže nám to při práci na dalších důležitých změnách, před volbami i po nich. Děkuji všem partnerům v ekosystému, kteří se na úspěšném prosazení ESOPů podíleli, a také politikům za jejich podporu.“
Vojta Roček, Partner Presto Ventures: „Schválení ESOPu vnímám jenom jako první krok – byť dlouho odkládaný – k nutné podpoře mladých podnikatelů a jejich týmů. Potřebujeme zvýšit konkurenceschopnost Česka nejen v rámci EU, ale i na globální scéně. Naše země musí být atraktivní pro zahraniční kapitál i lokální inovátory. Martin Jiránek předvedl neskutečný výkon, a právě díky němu poprvé věřím, že jsme na správné cestě.“
Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy: „Nechceme již dále přicházet o firmy s potenciálem. Proto od začátku aktivně podporujeme atraktivnější nastavení zdanění zaměstnaneckých akcií v prostředí startupů. Po dlouhých jednáních ČR konečně ukazuje této sféře moderní ekonomiky vstřícnější tvář.“
Lukáš Konečný, junior partner Y Soft Ventures: „Dnes schválený rámec pro ESOPy je výsledkem dlouhých a poměrně komplikovaných diskuzí, jejichž cílem bylo zohlednit potřeby startupů, jejich zaměstnanců, zakladatelů a investorů, ale zároveň i státu. Možná nejde o dokonalé řešení, ale je to zásadní krok dopředu, který má potenciál posunout Česko mezi premianty, pokud jde o vstřícnost legislativního prostředí k startupovým zaměstnaneckým opčním programům. Toto je typ podpory podnikání, u kterého se jistě během pár let ukáže, že je výhrou pro všechny.“
Martin Švalbach a Václav Bílý, PRK Partners: „Schválení tohoto daňového režimu znamená zavedení daňového pohledu na zaměstnance, kterým startup poskytl zaměstnaneckou opci, jako na investora. Tento režim tak zatraktivní metodu odměňování klíčových lidí prostřednictvím zaměstnaneckých opcí. Zaměstnance startupů tvoří především mladí odborníci, které potřebujeme motivovat, aby pro startupy pracovali a rozvíjeli tak podnikatelské prostředí v Česku.“