Starých lidí je čím dál víc a žijí déle. Fond nabízí investice do domovů pro seniory s Alzheimerem
Developerská skupina RS Group pomáhala budovat řetězec domů pro seniory značky SeneCura, nyní se svým fondem PFFL začala stavět vlastní centra.
Za deset let bude v Česku o půl milionů víc lidí ve věku nad 65 let. A kromě toho, že se nyní znovu vymýšlí, jak přenastavit a upravit důchodový systém, aby stát nezbankrotoval, zoufale chybí (a chybět budou) i lůžka pro seniory. Jednou z firem, které v tom vidí byznysovou příležitost, je developerská skupina RS Group a na ni napojený investiční fond PFFL. Největší potenciál přitom vidí v alzheimer centrech. „Do deseti let chceme postavit na tři tisíce lůžek,“ říká šéf fondu Martin Fojtík.
Skupina RS Group, za kterou stojí Robert Sekera, se k projektům zaměřeným na důchodce dostala už před více než deseti lety, když spolu s rakouskou společností SeneCura založili českou filiálku a začali budovat síť domovů pro seniory. Ta má dnes v Česku ke dvěma desítkám center, RS Group už v řetězci sice majetkově nefiguruje, ale naučila se díky němu, jak takové „senior housy“ a alzheimer centra budovat a jak je koncipovat.
„Právě díky tomuto know-how jsme se v roce 2021 rozhodli, že rozjedeme fond, který se na investice do tohoto odvětví bude specializovat,“ říká Martin Fojtík z PFFL. A připomíná, že fond aktuálně jedno středisko pro lidi trpící Alzheimerovou nemocí vlastní, další dvě jsou ve výstavbě, jednu akvizici má před podepsáním a na několik projektů, které jsou k mání, se dívá.
Ačkoli Fojtík a spol. hovoří obecně o domovech pro seniory, z byznysového pohledu jsou prý zajímavější Alzheimer centra čili takzvané domovy se zvláštním režimem. Za jeho klienty totiž stát a zdravotní pojišťovny platí větší sumy, takže zároveň není nutné žádat po pacientech či jejich rodinách tak vysoké doplatky, aby celý byznys model dával ekonomický smysl. „Příspěvky bývají do deseti tisíc korun měsíčně, záleží samozřejmě na druhu centra, jeho lokalitě a službách,“ vysvětluje.