Statisíce tun textilu končí v Česku na skládkách. Na změnu máme tři roky, varuje odborník na udržitelnost
Konzultant INCEN Stepan Vashkevich
Oblečení si Stepan Vashkevich z Běloruska vždy nesmírně vážil. Plný šatník u něj neexistoval a spokojit se musel většinou s tím, co podědil. Když se přestěhoval v osmnácti do Česka a vyrazil poprvé na nákupy, ovládlo ho nadšení. Toto je ten pravý západ, letělo mu hlavou. Přesně za měsíc se však levně koupené boty rozpadly a on si uvědomil, jak moc rychlá je „rychlá móda“.
Dnes působí Vashkevich jako konzultant v Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN) a přednáší na akcích zabývajících se udržitelností v módním průmyslu. Letos jste ho mohli slyšet i na konferenci TEDx Národní nebo na největší výměně věcí v Evropě nazvané Týdenní swap, ze které účastníci odcházeli s plnými taškami a nic přitom neutratili.
Sedmadvacetiletý Vashkevich v rozhovoru pro CzechCrunch popisuje, jakým směrem by se měli ubírat výrobci a spotřebitelé textilu, aby jednali v souladu s cirkulární ekonomikou, a také to, co dělat s nevyužitým oblečením.
Co tě přivedlo k cirkulární ekonomice?
K cirkulární ekonomice mě přivedla přímo stáž v INCIEN. Vztah k environmentalistice jsem měl odjakživa, nejvíc mě ale nejspíš ovlivnila letní škola ekologického aktivismu. Velkou roli hrála určitě i rodina, konkrétně babička. Sám vnímám, a studie to potvrzují, že mladší generace si z hlediska environmentálních otázek rozumí víc s prarodiči než rodiči. Je tam velký hodnotový průnik ve vztahu k přírodě a zdrojům. Generace prarodičů se potýkala s nedostatkem a hospodařila lépe se zdroji. Naše generace si zase uvědomuje hrozby, které jsou před námi.
Proč sis zvolil studium v Česku?
Byla to čirá náhoda. Studoval jsem v Bělorusku technologický obor. Miloval jsem chemii, ale matika a fyzika mi moc nešly, takže jsem hledal něco jiného. Kamarád mi poslal český stipendijní program pro země, kam spadalo i Bělorusko. Moc jsem tomu nevěřil, myslel jsem, že to bude pro privilegovanou vrstvu, ale opak byl pravdou.
Čím tě zaujalo téma udržitelnosti v textilu?
Studoval jsem udržitelný rozvoj na Univerzitě Palackého, kde jsme založili studijní spolek Udržitelný Palacký. Měli jsme za cíl vytvořit z univerzity více environmentálně udržitelné místo. Jeden z našich projektů byl freeshop, kam lidé nosili nepotřebné věci a zdarma si odnášeli jiné. Tam jsem se poprvé setkal s množstvím oblečení, kterého se jako společnost zbavujeme.
Nedávno jsi měl přednášku na týdenním swapovém marketu v Pražské tržnici. O co šlo a kolik oblečení se tam protočilo?
Organizátorky to označují za první udržitelný obchoďák, pravděpodobně šlo i o největší evropskou swapovací akci, na kterou lidé přinesli šestnáct tun oblečení během sedmi dnů. Většina se rozebrala, zbylých patnáct procent věnovali organizátoři charitativní organizaci Potex. Za symbolické vstupné si účastníci mohli odnést cokoliv zdarma. Swapovaly se však také služby. Někdo umí stříhat vlasy, někdo matematiku.
Obchoďák byl ve dvoupatrové hale krásně uspořádaný. O třídění a umisťování věcí na věšáky a do regálů se staraly desítky dobrovolníků. Celkově byl o akci velký zájem. Moje přednáška nesla název Z globálního světa mody až do našich skříní, tedy jakási perspektiva globálního rámce negativních externalit spojených s textilním průmyslem.
Celosvětově se řadí textilní průmysl mezi největší znečišťovatele životního prostředí. Čím to je?
Z hlediska spotřeby surovin je textilní průmysl v Evropě na pátém místě. Textil se nicméně převážně dováží. Velkou environmentální zátěž představuje znečištění vody – na jedny džíny se spotřebuje až deset tisíc litrů. Samozřejmě obrovská spotřeba vody se týká i biobavlny. Kromě vody se pak posuzují další faktory, jako je uhlíková stopa, znečištění dalšími toxickými látkami, ale i to, jak se s textilem nakládá na konci životního cyklu, tedy kolik vzniká odpadu.
Jak lze kromě recyklace aplikovat cirkulární ekonomiku do textilního průmyslu?
Recyklace je až úplně poslední krok. Na špičce hierarchie stojí prevence vzniku odpadu, tedy znovuvyužití a prodloužení životního cyklu jednotlivých kusů. Oblečení by mělo sloužit co nejdéle, být vyrobeno z kvalitních materiálů za férových podmínek z udržitelných, ideálně obnovitelných zdrojů. Dekarbonizace Evropy, která by měla být dokončena do roku 2050, se vztahuje i na textil. Bio-based řešení je potřeba pečlivě zvažovat a snažit se je v maximálně možné míře vracet do oběhu.
V té souvislosti se mluví také o vracení materiálu do půdy. Skončí tak v budoucnu obnošené oblečení místo na skládce na poli?
To uvidíme, avšak pokud budeme využívat půdu jako dnes, přestane se sama obnovovat. Návrat živin do půdy lze nicméně pouze u stoprocentně organického oblečení, které je po malé mechanické úpravě perfektně kompostovatelné a rozložitelné. Často však bereme zdroje odjinud a nedokážeme je vracet zpět do původní půdy.
Obnovitelná regenerativní móda je možná na lokálním měřítku. Města jsou však obrovský vysavač všeho odjinud. Kompostovatelné šaty se nevyplatí vracet zpět do Indie, kde byla vypěstovaná bavlna.