Státu v IT chybí kompetence. Musí spolupracovat se soukromým sektorem i školami, říká Holub z IBM

O digitalizaci Česka se mluví dlouho, rozvoj ale tak rychlý není. Podle Jakuba Holuba z IBM Consulting je nutná aktivní spolupráce tří stran.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

holub

Foto: IBM / CzechCrunch

Jakub Holub, viceprezident pro veřejný sektor NCEE IBM Consulting

Stát, komerční sektor a akademická sféra. To jsou tři strany, jejichž vzájemná spolupráce může významně posunout digitalizaci a zmodernizovat celou Českou republiku. Na důležitost těchto vztahů a jejich dynamiky upozorňuje světoznámý ekonom a profesor z Harvardské univerzity Dani Rodrik v rámci svého trilematu a řídí se podle něj také v IBM. „Jako reprezentanti komerčního sektoru jsme si vědomi, že je naší společenskou povinností provést stát novými technologiemi, aby jejich implementace přinesla Česku významný ekonomický profit,“ říká Jakub Holub z IBM Consulting.

Americký kolos patří k největším technologickým firmám na světě. Často je strategickým partnerem různých vlád od Spojených států až po Austrálii. Právě u protinožců například IBM řešilo celkovou strategii digitalizace veřejného sektoru a na řadě klíčových projektů spolupracuje také v Česku. Nejvýznamnějším počinem je dosud vytvoření daňového informačního systému pro Generální finanční ředitelství.

V poslední době nasazuje také řadu virtuálních asistentů postavených na umělé inteligenci IBM, které využívají například Česká spořitelna, Komerční banka, Air Bank nebo Škoda Auto. Nejen u nás, ale i ve světě tedy IBM vidí do nitra větších i menších firem a také státních správ. Platí, že všichni a všude se snaží digitalizovat a nasazovat moderní technologie, ale ne vždy to jde snadno a rychle. To platí zejména o veřejném sektoru, přičemž digitalizace je dlouhodobě velkým tématem také v Česku.

Klíč je i ve vzdělávání

Mezi nejviditelnější počiny z poslední doby patří takzvané eDoklady, které od příštího roku přinesou digitální občanku v mobilu, nebo inovovaný Portál občana, co má fungovat jako e-shop nebo e-mail. Průběžná vylepšení dostává také portál Moje daně, jehož prostřednictvím lze elektronicky podat daně z příjmu nebo si nechat předvyplnit daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Jsou to především dílčí kroky, při komplexnějším pohledu se zatím Česká republika tak rychle neposouvá.

„Evropská unie pravidelně zveřejňuje Digital Economy and Society Index (DESI), podle kterého jsme na tom sice nejlépe ze zemí Visegrádská čtyřky, ale za zeměmi jako Dánsko nebo Nizozemsko na 19. místě z 27 daleko zaostáváme. Digitalizace však není pouze o poskytování digitálních služeb, ale také o aktivním rozvíjení digitální gramotnosti lidí, kteří tyto služby budou využívat. To jde ruku v ruce se vzděláváním,“ připomíná Jakub Holub, viceprezident pro veřejný sektor NCEE IBM Consulting, kde se angažují i právě v šíření digitální gramotnosti a vzdělávání veřejnosti a podporují organizaci Czechitas.

Ve vzdělávání v oblasti IT pomáhá soukromý sektor různými způsoby dlouhodobě a je v některých oblastech vhodným a efektivním doplňkem akademických institucí a státu. Všechny tyto tři strany by měly podle Jakuba Holuba spolupracovat ještě intenzivněji. „Státu v oblasti IT chybí příslušné kompetence a zkušenosti a je logické, že ty by měly přinášet soukromé firmy a akademická oblast. Zároveň je jasné, že u sebe stát nemusí nutně držet všechny kompetence, ale může se obrátit na komerční sektor,“ říká Holub z IBM.

Tam, kde stát selhává, mu má sekundovat soukromý sektor.

Připomíná zmíněné Rodrikovo trilema, které uvádí, že efektivita je dosažitelná jenom prostřednictvím aktivní spolupráce mezi všemi stranami navzájem. „Tam, kde stát selhává, mu má sekundovat soukromý sektor. Jednak je to rychlostí a flexibilitou, s jakou komerční sektor dokáže absorbovat nejnovější technologie a trendy, ale je to také dáno vysokou specializací,“ dodává viceprezident pro veřejný sektor NCEE IBM Consulting.

Soukromý sektor prý navíc může díky svému mezinárodnímu přesahu a globální působnosti přinést inspirativní myšlenky ze zahraničí – ani v digitalizaci se zkrátka vždy nemusí vše vymýšlet znovu. „Uzavření se světu pod zástěrkou protekcionismu v dlouhodobém horizontu jenom ublíží jak ekonomice, tak dalším aspektům občanského i běžného života,“ míní Holub.

Pro úspěšný dlouhodobý rozvoj vstříc moderní zemi je klíčové již zmíněné vzdělávání. Česká republika má tradici v kvalitním vysokoškolském vzdělání v technických oborech a je nutné, aby se nejen vysoké školy, ale také firmy přizpůsobovaly rychlému rozvoji a specializovaly se na dovednosti, které budou důležité pro stát a samotný trh v blízké i vzdálené budoucnosti.

„Mezi takové oblasti jednoznačně patří kybernetická bezpečnost a bezpečnost modelů. Důležité jsou také data governance a data science, zpracování a interpretace dat jsou klíčovými znalostmi, které v tomto případě státním organizacím bohužel chybí,“ vypočítává Jakub Holub.

CC Native

Partnerem článku je IBM

Deal s vůní české historie. Pistolníci Colt kupují nábojaře Sellier & Bellot v transakci za 13 miliard

Světové značky s výraznou českou stopou se spojují – skupina Colt kupuje vlašimského výrobce nábojů Sellier & Bellot. Historie obou sahá do 19. století.

Luboš KrečLuboš Kreč

Skupina Colt CZ Group se rozrůstá o dalšího významného hráče

0Zobrazit komentáře

Česká zbrojovka se světovým jménem Colt zůstává při chuti. Do svého portfolia nyní přidá další globální značku, která pochází z Česka – výrobce nábojů Sellier & Bellot, za kterého zaplatí nadnárodní skupině CBC stovky milionů dolarů a přidá i vlastní akcie.

Historie České zbrojovky, jejíž výrobní základna je v Uherském Brodě, sahá do 30. let minulého století. Tehdy se začaly zbraně vyrábět na Moravě proto, že to bylo dost daleko od hranic s nacistickým Německem. Je to tedy firma s dlouhou historií.

Ještě mnohem delší dějiny má americká značka Colt, kterou vládci České zbrojovky René Holeček a Vladimír Kovařík koupili v roce 2021 a následně po ní přejmenovali celou skupinu. Samuel Colt, jehož jméno se stalo synonymem ručních zbraní, ji založil v roce 1855.

Jenže ani Colt, natož původní Česká zbrojovka nemají, co se minulosti týče, na Sellier & Bellot. Výrobce nábojů mnoha druhů totiž vznikl v roce 1825, když jej v českých zemích založil německo-francouzský obchodník Louis Sellier, jehož rodina utekla pod ochranu tehdejšího rakouského císařství před Velkou francouzskou revolucí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Později se k Sellierovi přidal i Nicolaus Bellot, francouzský expert na výbušniny a trhaviny, a firma Sellier & Bellot byla na světě. Mimochodem ve stejném roce, kdy vznikla v Uherském Brodě Česká zbrojovka, se továrna Sellier & Bellot, nepochybně ze stejných strategických důvodů, přesunula z Prahy do Vlašimi.

A ve Vlašimi sídlí společnost i dnes, kdy skupina Colt CZ Group oznámila, že ji plně ovládne. Nadnárodnímu holdingu CBC Global Ammunition Group za ni zaplatí 350 milionů dolarů (tedy 7,8 miliardy korun), a navíc přidá vlastní akcie, takže CBC se stane výrazným podílníkem ambiciózní české zbrojní skupiny.

Podíl CBC v Coltu, s jehož akciemi se obchoduje i na pražské burze, se bude pohybovat v rozmezí 27 a 28 procent. Tržní kapitalizace skupiny Colt nyní dosahuje více než 18 miliard korun, takže souhrnná cena spojení se Sellier & Bellot dosahuje zhruba 13 miliard korun.

strnad2

Přečtěte si takéRekordní rok Czechoslovak Group. V čistém vydělala 3,4 miliardyRekordní rok Czechoslovak Group zbrojaře Michala Strnada. V čistém vydělala 3,4 miliardy korun

„Akvizice Sellier & Bellot zapadá do naší dlouhodobé strategie expandovat nejen v našem klíčovém segmentu ručních palných zbraní, ale i v souvisejících odvětvích, kdy je střelivo přirozeným doplňkem našich produktů,“ uvedl Jan Drahota, předseda představenstva Coltu.

„Úspěšný vstup jedné z vlajkových lodí CBC Global Ammunition Group do skupiny Colt CZ výměnou za významný akciový podíl představuje začátek důležité strategické spolupráce. Jsme přesvědčeni o dlouhodobé vizi vedení Colt CZ a věříme, že transakce povede k tvorbě významné hodnoty mezi segmenty munice a střelných zbraní,“ dodal finanční ředitel CBC Fabio Mazzaro.

the-chainsmokers

Přečtěte si takéJedni z nejlépe placených DJů mají i miliardový startupový fondPřes den byznys, v noci hudba. Jedni z nejlépe placených DJů světa mají i miliardový startupový fond

Zbrojařům se v neklidných časech, které svět aktuálně prožívá, daří velmi dobře. Za poslední kvartál skupina Colt reportovala tržby bezmála čtyři miliardy korun a čistý zisk půl miliardy. Co se Sellier & Bellot týče, tak vlašimská firma v roce 2021 utržila 6,3 miliardy korun a vydělala před zdaněním miliardu korun.

Mimochodem, Sellier & Bellot byl podobně jako uherskobrodská zbrojovka za komunismu znárodněn, ale své zahraničně znějící jméno si svým způsobem uchoval – v 50. letech se z ní staly Blanické strojírny, které používaly značku SB.