Streamovací služby v Česku rostou a vévodí jim Netflix s HBO. Za rok se počet diváků zvýšil o více než 400 tisíc
Klasická lineární televize (snad s výjimkou zpravodajských nebo sportovních programů) dnes jako by už nebyla. Skoro všechny seriály, filmy nebo dokumenty, o kterých se na internetu mluví, jsou na streamovacích službách. A kdo je nesleduje, vypadává z velké části kulturního dění. Netflix, HBO a další ovšem stále mají obrovský prostor pro růst, i když pro ně pandemie také v Česku znamenala velké žně.
Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) dnes nějakou streamovací videoslužbu sleduje 1,34 milionu diváků, což odpovídá asi patnácti procentům lidí starších 16 let. Toto číslo se meziročně zvýšilo o přibližně 410 tisíc, tedy třicet procent. Na jednu stranu to představuje obrovský nárůst zájmu, na druhou ale jde o překvapivě střídmou statistiku.
Výrazným důvodem pro to je nejspíš starší část společnosti, která buď tolik neovládá digitální technologie, nebo si jednoduše vystačí s pozemním vysíláním. Zapomínat ovšem nesmíme ani na pirátství. Údaje ČSÚ navíc obsahují odhad počtu veškerých diváků, ne jen skutečných předplatitelů. Jak Netflix, tak HBO a další služby umožňují jeden placený účet používat na více zařízeních nezávisle na IP adrese, účtů oproti divákům tak bude nejspíš znatelně méně.
Největší publikum, čítající přes půl milionu sledujících, má v Česku Netflix. Streamovací služba spuštěná už v roce 2007 trend sledování filmového a televizního obsahu na internetu odstartovala a s celkem 222 miliony předplatitelů po celém světě tomuto segmentu stále dominuje. Jeho popularitu lze tak přisoudit samotné značce synonymní se streamováním, ale také velkému množství obsahu a kvalitními globálními hity jako Hra na oliheň, Zaklínač, Papírový dům a mnoho dalších.
Druhou nejoblíbenější platformou pro sledování filmů a seriálů online je mezi Čechy HBO (respektive HBO GO), které si podle ČSÚ předplácí kolem půl milionu uživatelů. Jeho streamovací služba má výhodu v tom, že je provázaná s prémiovou televizí, a tak se k ní dostanou i diváci, jež například Netflix nepoužijí. HBO si u nás získává mnoho pozornosti také českými seriály jako Pustina nebo Terapie.
Už včera se pak v Česku konečně spustila streamovací služba HBO Max, která prakticky nahrazuje HBO GO a přináší novou aplikaci, vyšší kvalitu u vybraných titulů a hlavně rozsáhlejší knihovnu než doposud. Velká část stávajících i nových zákazníků HBO přitom dostane nižší cenu předplatného.