Velmi složitá obchodní anabáze, kterou rozehrál Michal Strnad ve Spojených státech, je u konce. Jeho Czechoslovak Group (CSG) se nakonec v rámci obří transakce skutečně podaří koupit divizi sportovního vybavení a zbraní Kinetic Group, kterou dosud vlastnila americká společnost Vista Outdoor. Její akcionáři na pondělní valné hromadě dali obchodu zelenou. Celá transakce by měla být za 2,2 miliardy dolarů, což je v přepočtu zhruba 53 miliard korun.
Skupina Kinetic vznikla závěrem roku 2023 vyčleněním divize Sporting Products společnosti Vista Outdoor do samostatného právního subjektu. CSG se dohodla s Vistou na převzetí divize před více než rokem, o Kinetic Group však projevily zájem i jiné podniky. Vista a CSG se proto opakovaně dohodly na zvýšení ceny a valná hromada, na které měli akcionáři Visty transakci schválit, byla několikrát odložena.
„CSG vítá rozhodnutí valné hromady Vista Outdoor, které otevírá cestu ke closingu transakce. Ten by měl proběhnout v následujících dnech a poté se CSG stane vlastníkem skupiny Kinetic a spolu s tím největším výrobcem malorážového střeliva v západním světě,“ uvedl mluvčí CSG Andrej Čírtek. „Do vypořádání transakce se k akvizici skupiny Kinetic nebude CSG více vyjadřovat,“ dodal. Podle prohlášení firmy Vista by transakce měla být dokončena 27. listopadu.
Transakce je součástí širší dohody, která má ukončit mnohaměsíční jednání o budoucnosti předního amerického výrobce munice a sportovního vybavení. Část firmy Vista zaměřenou na sportovní vybavení, která se přejmenuje na Revelyst, má podle tohoto plánu za 1,1 miliardy dolarů převzít investiční společnost Strategic Value Partners (SVP). CSG zároveň ustupuje od dřívější nabídky na nákup 7,5 procenta v podniku Revelyst.
Schválení akvizice se očekávalo, protože dvě přední nezávislé poradenské společnosti Institutional Shareholder Services a Glass Lewis tento měsíc doporučily akcionářům nabídku přijmout.
Akvizice skupiny Kinetic je součástí dlouhodobé strategie CSG vybudovat výrobu a obchod s malorážovým střelivem jako další důležitý pilíř jejího podnikání vedle obranného, leteckého, automobilového a železničního průmyslu. Zároveň podpoří i plán CSG expandovat na americký trh, na kterém se chce postupně prosadit i s dalšími produkty pro obranu i civilní sektor. Nedávno CSG koupilo také německou chemičku, která má posloužit i k výrobě munice.
CSG je globálně působící holding. Hlavní výrobní podniky má v Česku, na Slovensku, ve Španělsku, v Itálii, Indii, Británii a v USA. Zaměřuje se na strojírenství, automobilový, železniční, letecký a obranný průmysl. V podnicích holdingu CSG a propojených firmách pracuje více než deset tisíc lidí.
Jan Hicl měl v garáži elektroauto a na střeše soláry dávno předtím, než to bylo běžné. Se svými kolegy Davidem Brožíkem a Lukášem Benešem si dokonce dali za cíl, že by chtěli jednou rozjet byznys, který bude bojovat s klimatickou změnou. A tenhle svůj sen teď žijí – sice se jim nakonec přihodil tak trochu náhodou, ale v dramaticky se měnícím světě energetiky mají šanci slušně vydělat. A statisíce domácností s nimi. Stačí si zapamatovat dvě ne moc hezká slova: agregace flexibility.
„Mě to vlastně až děsí,“ krčí rameny devětatřicetiletý Hicl, když kouká z okna kanceláře v prvním patře Šporkovského paláce v centru Prahy. „Ve světě technologií startupů se pohybujeme už nějakou dobu a vím, že o místo na slunci musíte bojovat, že se musíte umět vnucovat. Ale tady to probíhá opačně, už jsme dostali na stůl několik nabídek na koupi celé firmy, aniž bychom zatím něco extra předvedli.“
Právě Zahradník nakonec loni Nano Energies od Rokůska s Janečkem odkoupil a celou skupinu rozdělil na několik částí, které následně odprodal spřízněným firmám a ponechal si v nich tak přímý nebo nepřímý majetkový podíl. „Petr má u nás desetinu,“ vysvětluje Hicl, který si s kolegy koupil bývalé Nano Green. Ostatně to, že si povídáme ve Šporkovském paláci, není náhoda, protože Delta Green sdílí kanceláře s Qminers a celá zrekonstruovaná budova, kde sídlí i vyhlášená restaurace Červený jelen, patří Zahradníkovu strýci, miliardáři Petru Němcovi.
Hicl s Brožíkem a Benešem v Delta Green drží majoritu a kromě Zahradníka mají mezi investory i fondy Credo Ventures, Tilia Impact a Purple Ventures. K byznysu s energetikou se dostali před několika lety právě prostřednictvím Petra Rokůska. Ostruhy získali ve startupu Socialbakers Jana Řežába, a když si v roce 2014 založili vlastní softwarové studio S9Y, stali se coby přesvědčení ekologové klienty Nano Energies. „Přišlo nám to logické a líbila se nám myšlenka, že odebíráme zelenou elektřinu,“ vypráví Hicl.
Pár let nazpátek je ale zaskočila informace, že jim Rokůskova firma poměrně výrazně zdraží dodávky, a tak mu napsali na LinkedInu, že s tím nesouhlasí a že by rádi, aby jim takový krok vysvětlil. Nakonec se z debaty o dopadu zdražování emisních povolenek zrodila byznysová spolupráce: „Petr si všiml, že to, co nás baví a co děláme ve volném čase, je něco, co baví i jeho a co má potenciál. A tak jsme postupně vzali část S9Y a začali vyvíjet přímo pro Nano.“
To, o čem Hicl hovoří, je systém chytrého řízení spotřeby v domácnosti. Není to ale tak, jak se někdy zkratkovitě objevuje, že by počítač ovládal, kdy pojede pračka a kdy lednička. Jde o řízené nabíjení a vybíjení domácí baterie, adaptabilní úpravu výkonu fotovoltaické elektrárny a zakomponování akumulátoru v elektroautě do domácího energetického ekosystému.
Foto: Delta Green
Jan Hicl, spolumajitel Delta Green
„A když s tím umíte pracovat v jednom domě, můžete s tím pracovat ve více domech. A ty pak můžete sdružit či agregovat a nabídnout je jako balík pro vyrovnávání výkyvů v elektrické síti,“ popisuje Hicl velmi zjednodušeně to, na čem v Delta Green pracují a proč se o ně zajímají velké energetické společnosti.
Jde o to, že poskytování takzvané flexibility je velké energetické téma i byznysová příležitost. S tím, jak přibyl podíl obnovitelných zdrojů včetně domácích elektráren na celkovém energetickém mixu, se zvýšila nestabilita sítě, protože soláry či větrníky vyrábějí na rozdíl od uhelných elektráren jen někdy. A tak provozovatel sítě – v Česku to je státní podnik ČEPS – a regulátoři potřebují, aby tu byl někdo, kdo může „na zavolání“ buď zvýšit, či snížit spotřebu.
A za takovou službu platí. „U větších zdrojů, jako jsou elektrárny, nebo větších odběrných míst, typicky firem, to funguje celkem dlouho a dobře. U domácností to je ale složité, protože je jednak musíte sdružit do jednoho balíku, jednak musíte umět v nich ovládat nabíjení, respektive vybíjení a práci solárů,“ vysvětluje Hicl a dodává: „My už ale víme, jak na to. Máme zapojených zhruba 900 domácností a další přibývají. Každé z nich vyděláme v průměru 400 korun měsíčně. Prostě se s nimi podělíme o platbu od provozovatele sítě za poskytování flexibility jako služby. My, kteří jednotlivá odběrná místa sdružujeme, jsme pak agregátorem flexibility.“
Na dovyvinutí systému získali na jaře přes 55 milionů korun od zmíněných fondů včetně Credo Ventures. A s tím, co nyní experimentálně nabízejí v Česku, chtějí Delta Green příští rok vyrazit do Německa a do Rakouska, kde ale pro expanzi musí zvolit odlišný modus operandi oproti českému trhu – tady se mohou opřít o kmen více než šesti tisíc domácností a menších firem, kterým historicky dodávají energie, neboť převzali klientskou základnu po Nano Green.
„To jsou většinou technologičtí nadšenci, kteří mají o takové novinky, jakou děláme my, zájem. Jenže v cizině to musíme dělat přes partnery. A to je i náš byznysový model. Vytváříme vlastně technologickou platformu. A z toho plyne i zájem velkých energetických firem,“ říká Jan Hicl, který má v Delta Green oficiálně funkci CPO, tedy chief product officer.
Jinými slovy Delta Green vytvoří celý systém, který dokáže podle potřeby a podle predikcí v domácnostech či malých firmách ovládat fotovoltaiku, tepelná čerpadla, nabíjení baterek a elektroauta. A velcí hráči s desítkami nebo stovkami tisíc odběrných míst, u nás typicky Innogy, ČEZ nebo Centropol, jej pak nabídnou svým klientům. „Je to pro ně nejen šance, jak vydělat, ale i jak využít malé solárníky, kteří jinak jejich sítím spíš způsobují starosti,“ usmívá se Hicl.
Foto: Tomáš Svoboda/CzechCrunch
Petr Zahradník z Qminers
Spojení s velkými dodavateli pak dává smysl i proto, že vybudovat si vlastní mnohatisícový kmen odběratelů je extrémně nákladné a právě v zahraničí by to z expanze činilo v podstatě finančně nerealizovatelný plán. „Například v Británii působí jeden z našich potenciálních konkurentů, startup Octopus Energy, který se touto cestou snaží jít. Jenže oni od investorů včetně největších energetických firem nabrali stovky milionů eur,“ popisuje absolvent Západočeské univerzity v Plzni a berlínské technické univerzity Hicl.
Pro koho je vlastně služba flexibility od Delta Green určená? Je nutné domácí elektrárnu opatřit speciální bezdrátovou krabičkou, která se přes wi-fi připojí ke střídači, jenž řídí jak domácí akumulátor, tak fotovoltaiku, případně elektroauto nebo tepelné čerpadlo. Pak už se není třeba o nic starat.
Aktuálně do projektu mohou naskočit jen klienti Delta Green, ale během prvního pololetí 2025 se podle Hicla služba otevře i zákazníkům některých jiných poskytovatelů, kteří s jeho týmem finalizují parametry spolupráce: „V Česku je momentálně 200 tisíc domácích fotovoltaik a drtivá většina z nich má i baterii. Značné části z nich se během příštího roku otevře možnost se do poskytování flexibility zapojit. Tohle je budoucnost.“
Máme zapojených zhruba 900 domácností a další přibývají. Každé z nich vyděláme v průměru 400 korun měsíčně.
O tom, že by s dalšími spolumajiteli Delta Green prodali, prý neuvažovali, i když měli nabídky na stole a zájem je zaskočil (či vyděsil, jak opakuje Hicl). Během příštího roku chtějí mít jen v Česku na své platformě aspoň čtyři tisíce domácností a doufají, že mezi ně, sebe a partnerské firmy rozdělí kolem 80 milionů korun.
„Jenže tohle celé je jen začátek. Energetika bude procházet ohromnými změnami. Nejde jen o poskytování flexibility a vyrovnání nerovnováhy v síti,“ zamýšlí se Jan Hicl a odkazuje se k dalším spřízněným firmám z okolí Petra Zahradníka, které s pomocí umělé inteligence a složitých matematických modelů obchodují s energiemi a vydělávají na drobných rozdílech v cenách na různých trzích a v různých situacích: „Tohle všechno, když se propojí s robustní sítí odběrných míst, u nichž dokážeme chytře a rychle řídit jejich spotřebu či výrobu, dává úplně nové možnosti, jak s elektřinou obchodovat a jak ji dodávat na trh.“
Pomocí cookies ukládáme vaše nastavení a preferencí, analýze návštěvnosti našich stránek, zprostředkování funkcí sociálních médií a k personalizaci obsahu … Číst dále
Pomocí cookies ukládáme vaše nastavení a preferencí, analýze návštěvnosti našich stránek, zprostředkování funkcí sociálních médií a k personalizaci obsahu. Informace o užívání našich stránek také dále sdílíme s našimi obchodními partnery z oblasti sociálních médií, reklamy a analytiky. Za tyto webové stránky a soubory cookies odpovídá CzechCrunch s.r.o. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
Nastavit preferované cookies
Vždy, když navštěvujete jakoukoliv webovou stránku, stránka může ukládat nebo získávat informace z vašeho prohlížeče, zejména formou souborů cookies. Tyto informace se mohou týkat vás, vašich preferencí nebo vašeho zařízení a jsou užívány převážně k zajištění vámi očekávaného chodu stránek. Takto získané informace vás obvykle přímo neidentifikují, ale mohou vám zprostředkovat personalizovanější zkušenost při užívání našich stránek. Protože respektujeme vaše právo na soukromí, můžete zakázat některé druhy cookies, které nejsou k využívání našich stránek nezbytné. Pokud se však rozhodnete některé cookies zakázat, může mít tento krok vliv na vaši uživatelskou zkušenost stránek a námi nabízené služby. Aktivací níže uvedených souborů cookies vyjadřujete souhlas s tím, že vaše osobní údaje mohou být převedeny do třetích zemí. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
Možnosti předvolby jednotlivých cookies
Naprosto nezbytné cookies
Nezbytné cookies zajišťují klíčové funkce webových stránek jako jsou zabezpečení, správa sítě, přístupnost a základní statistiky o návštěvnících, takže není možné je vypnout. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookie nebo o nich posílal upozornění (tato skutečnost však může mít vliv na fungování stránek).
Pokročilé analytické funkce
Nástroje třetích stran, které nám umožňují zlepšovat fungování webových stránek pomocí zasílání zpráv o tom, jaký způsobem stránky užíváte. Tyto cookies však shromažďují údaje způsobem, který nikoho přímo neidentifikuje. Pokud tyto cookies nepovolíte, nebudeme vědět, kdy jste navštívili naši stránku.
Funkce a preference
Funkční a preferenční cookies umožňují použití pokročilého webového obsahu a pokročilých funkcí a zároveň nám také umožňují ukládat vaše nastavení a preference.
Cílené soubory cookies
Díky těmto cookies vám můžeme zobrazovat personalizované nabídky, obsah, jakož i reklamní obsah, na základě vašich zájmů na našich webových stránkách, na stránkách třetích stran a na sociálních médiích. Neukládají ale vaše osobní informace přímo, nýbrž přes jedinečné identifikátory prohlížeče a internetového zařízení. Pokud je nepovolíte, bude se vám zobrazovat na stránkách méně cílená reklama.