Studenti stanovili nový rekord hyperloopu, kapsle dosáhla rychlosti 467 km/h

Jiří SvobodaJiří Svoboda

hyperloop-m
0Zobrazit komentáře

Zatímco dvě největší společnosti v oblasti komerčního využití konceptu hyperloopu, Virgin Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies, se aktivně snaží o dohody o stavbě tohoto futuristického přepravního systému, inovace probíhají i v mnohem menším měřítku u studentských vývojářských týmů. Ty se i letos sešly v ústředí společnosti SpaceX, kde se konala soutěž Hyperloop Pod Competition, které přihlížel sám Elon Musk.

V ní se již potřetí soutěžilo o nejrychlejší stroj, který se dokáže v kilometr a čtvrt dlouhé vakuové komoře pohybovat. Do Kalifornie se proto sjelo více než 40 týmů z 20 zemí světa, které v prvotním testování musely prokázat funkčnost a bezpečnost v testovacím tubusu, který je 150 metrů dlouhý. Vítěz však mohl být jen jeden a stejně jako minulý rok se jím i tentokrát stal mnichovský tým Warr Hyperloop.

Kapsle, kterou Warr Hyperloop sestrojili, byla schopna dosáhnout rychlosti 467 km/h, čímž předčila svůj předchozí rekord o téměř 50 %. Zároveň je však výrazně rychlejší, než kapsle firmy Virgin Hyperloop One, která minulý rok v prosinci, která překonala 386 km/h. Pro srovnání, vítězný stroj prvního ročníku akce (který také patřil Warr Hyperloop) zvládl cestovat rychlostí pouze 93 kilometrů v hodině.

Jedná se tak o velké pokroky, přičemž majorita firem angažujících se v této oblasti doufá, že časem bude docíleno rychlosti až 1000 km/h. Ještě minulý rok navíc soutěžící mohli na pomoc využít k větší akceleraci zařízení, které zkonstruovalo SpaceX – takzvaný „pusher“. Letos však již musely všechny stroje být poháněny samy.

Hyperloop je koncept, který jako první navrhl v roce 2013 Elon Musk. Sám však žádné konkrétní stroj nezačal tvořit, místo toho dal šedesátistránkový dokument veřejně k dispozici a nechal komunitu, ať předvede vlastní verze tohoto zařízení. Zůstal však aktivním zájemcem o tento způsob přepravy a právě prostřednictvím soutěže podporuje nové projekty.

42693519545_d2fffa813f_k

Vítězný tým Warr Hyperloop

Foto: SpaceX Hyperloop / Flickr

Diskuze (0)

Novinka

Anonym