Švýcarská pošta začala doručovat laboratorní vzorky pomocí bezpilotních dronů

Filip HouskaFilip Houska

swisspost_4

Technologie kompaktních bezpilotních letounů – dronů – je dobře využitelná v různých průmyslových odvětvích, avšak největší smysl dávají patrně pro transport. Tomu věří například společnost Ehang, která chystá drona pro přepravu lidí a nebo nově také švýcarská Swiss Post.

Ta totiž vidí skvělé využití v lékařství, a tak uzavřela partnerství se dvěma švýcarskými nemocnicemi v Luganu, na základě kterého testuje autonomní doručování laboratorních vzorků právě pomocí dronů. Do dnešního dne provedla na trase Ospedale Italiano-Ospedale Civico okolo 70 zkušebních letů a do příštího roku by se tato služba stát legitimním doplňkem pro luganské zdravotnictví.

newshepard_1

Přečtěte si takéTakto vypadá interiér kapsle Blue Origin, která má již příští rok dopravovat lidi do vesmíru

I když byl koncept využívání dronů pro účely medicíny již aplikován, a to konkrétně firmou Zipline v oblasti africké Rwandy, tak teď se jedná vůbec poprvé o komerční nasazení v městských oblastí. Ono ostatně není moc jednoduché létat s drony ve městech ze zákonného hlediska (šance zranění obyvatel), nicméně od začátku roku tuto situaci řeší Swiss Post se švýcarským úřadem pro civilní letectví (FOCA).

swisspost_1

Efektivní a nenáročná metoda přepravy

Pro rychlý autonomní transport laboratorních vzorků využívá Swiss Post kvadrokoptéry od amerického výrobce Matternet, které dokáží naráz naložit do spodní části až 2kg náklad, urazit 20 kilometrů a zrychlit až na 36 km/h. Nechybí jim ani infračervené senzory pro vzlet/přistání a pro hrozící nebezpečí i zabudovaný padák, pomocí kterého dron hladce přistane a nepoškodí připevněný balíček.

swisspost_2

O nakládku, která je ve své podstatě ideálním materiálem pro „dronovou dopravu“ (malá váha, kompaktní rozměry, rychlé doručení), se bude starat vyškolený nemocniční personál. Ten drona pomocí aplikace v telefonu „vypustí“ na cestu, na jejíž konci bude stát člen personálu druhé nemocnice, který náklad převezme.

swisspost_3

Swiss Post vidí v dronech slibnou budocnost

Švýcarský logistická firma tvrdí, že s drony určenými pro autonomní přepravu s komerčním využitím začala experimentovat jako jedna z prvních na světě, a vše nasvědčuje tomu, že bude tuto metodu nadále pilovat. Podle ní se totiž jedná o nevyhnutelný doplněk k tradičním způsobům převozu. Dodává však, že nikdy by nemělo dojít k celkovému nahrazení.

swissport_5

Foto: Swiss Post Media