Tak rychle tu ještě nikdo neletěl. Češi ovládli žebříček nejrychleji rostoucích firem ve střední Evropě

Iva BrejlováIva Brejlová

fast50-1

Foto: CzechCrunch

Michal Menšík (DoDo), Otakar Šuffner (FTMO) a Adam Szabó (Driveto)

0Zobrazit komentáře

Když svůj nápad na platformu pro obchodování na finančních trzích představovali dřív, málokdo jim věřil – kdysi dokonce na škole propadli v soutěži studentských projektů. Teď už Marek Vašíček s Otakarem Šuffnerem nebudou se svou firmou FTMO muset nic dokazovat. Její tržby za poslední tři roky rostly o těžko představitelných 39 432 procent a společnost tak ukázala záda všem konkurentům z aktuálního ročníku Deloitte CE Fast 50. A dokonce i ostatním společnostem z předchozích ročníků. Všech.

Tuzemské firmy přitom obsadily šest z deseti prvních míst a jejich zastoupení bylo zároveň i nejsilnější z celého regionu, když si zabraly 19 z celkových 50 pozic. Po FTMO se nejúspěšnější českou společností stalo Driveto, které nabízí flexibilní pronájem automobilů, a obsadilo celkově třetí příčku. Rostlo o 5 829 procent.

Logistická firma DoDo se umístila na čtvrtém místě s 3 668 procenty růstu, hned za ní ThreatMark s 2 854 procenty. Na osmé místo vystoupalo DataSentics s 1 995 procenty a desítku uzavírá BigHub a jeho 1 795 procent. Jediným projektem, který mezi prvními třemi není český, je litevské Kilo grupé. To obsadilo celkově druhé místo.

Odraz ve světovém žebříčku je jasný

Nebylo to poprvé, kdy tuzemské technologické společnosti nešlo ve známém žebříčku přehlédnout. Loni bylo z padesáti nejrychleji rostoucích firem těch českých rovnou jednadvacet, o rok dříve osmnáct. V obou případech to bylo zdaleka nejvíc ze všech sledovaných zemí.

Předchozí roky se podle všeho technologickým firmám nebývale dařilo. Letošní ročník totiž zaznamenal největší čísla růstu, když průměrně přihlášené firmy rostly o 2 278 procent. Přesto je odskok FTMO výrazný a jeho nárůst tržeb o víc než 39 tisíc největší za dvaadvacet let.

Josef Prusa_Prusa Research_001

Foto: Prusa Research

Josef Průša, zakladatel a CEO Prusa Research

„Před FTMO byla nejúspěšnějším účastníkem v roce 2005 polská firma Pro Futuro s růstem přes 22 tisíc procent. Z českých firem to byla společnost Prusa Research, která měla v roce 2018 růst více než 17 tisíc procent a tím se probojovala do EMEA Fast50, kde obsadila třetí místo. Je tedy jasné, že o FTMO bude bodovat i ve světovém měřítku,“ doplňuje Kateřina Novotná, lídr programu Technology Fast 50 pro Česko.

„Poslední dekáda je pro firmy v regionu střední Evropy opravu výjimečná. Ještě před deseti lety, v roce 2010, byla celková hodnota středoevropských firem okolo 10 miliard dolarů. Dnes je to 186 miliard, tedy téměř 20krát víc. Pro mě to vypovídá o nové důvěře a odhodlání, které pohání tah na branku a růst firem v našem regionu, z nichž mnohé atakují skutečně globální růst. A tento trend zrychluje,“ komentuje Nir Chinsky, ředitel Google Cloud pro oblast CEE & Africa, která je partnerem programu.

„Vidím v tom ještě další důležitou informaci, a to, že dnešní CE trh přitahuje kapitál z celého světa, nejen od místních venture kapitálových fondů. Což znamená, že středoevropský region má dnes potenciál stát se kolébkou nejhodnotnějších společností v rámci celé Evropy,“ myslí si Chinsky.

Vycházející hvězdy

Celkově se do středoevropského žebříčku přihlásilo 139 českých firem. V první padesátce se objevily ještě mimo jiné Apify, Windy.com nebo Knihobot. FTMO se v ocenění Deloitte objevovala i předchozí dva roky, i když tehdy se ještě kvůli krátké době na trhu nedostalo do hlavní soutěže.

V obou případech nicméně zvítězilo v kategorii Rising Stars. Letos v kategorii vycházejících hvězd, tentokrát pod názvem Growth Stars, uspěly z tuzemských projektů český startup Cyrkl zaměřený na environmentální technologie a Alis Tech, který vyvíjí antikolizní systémy pro průmyslové podniky. Celkem v této kategorii figuruje deset českých firem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V kategorii Impact Stars, firmy s unikátním a inovativním produktem nebo revoluční službou, uspěly startupy Carebot, Nafigate a Anthony App. Carebot vyvinul umělou inteligenci, která dokáže během pár sekund rozeznat onemocnění na základě rentgenu plic. Nafigate umí proměnit odpad z výroby jedlých olejů nebo kávový lógr na kosmetiku, snadno rozložitelné bioobaly a další užitečné věci. A Anthony App pomocí chytré aplikace řeší problematiku dopravy a parkování a v důsledku toho i snížení emisí v lokalitě.

Deloitte Technology Fast 50 CE porovnává růst přihlášených technologických firem za období předchozích čtyř let, letos šlo tedy o období 2017 až 2020. Kromě devatenácti českých společností se letos do žebříčku dostalo šestnáct polských, šest slovenských, čtyři chorvatské a dvě bulharské firmy. Jednoho zástupce mají i Litva a Albánie.

CzechCrunch Jobs