Evropu čeká nárůst turismu. Letí sem Taylor Swift se svým turné, díky ceně lístků přitahuje i Američany

Američtí swifties už balí kufry. Pro mnoho z nich je výhodnější zaletět si do Evropy na koncert největší hvězdy současného popu.

Filip HouskaFilip Houska

taylor-swift-2

Foto: Depositphotos / CzechCrunch

Taylor Swift

0Zobrazit komentáře

Na jedné z jejích amerických zastávek skandovaly desetitisíce fanoušků tak moc, že vědci v epicentru koncertu naměřili slabé zemětřesení. Jestli ani to nepotvrzuje ohromnou sílu vystoupení Taylor Swift, tak se stačí podívat na statistiky, kdy každý její koncert v USA utržil v průměru 300 milionů korun. Evropa se tak má na co těšit, protože právě sem teď kolotoč okolo hvězdné zpěvačky naplno vstupuje. A zejména Velká Británie může očekávat žně.

Měla asi jen dva měsíce dlouhou pauzu mezi jednotlivými částmi turné The Eras Tour, stejně si ale příliš neodpočinula. Poté, co přiletěla zpět z Austrálie, se připravovala na vydání nové, očekávané desky, která nepřekvapivě trhala rekordy. Možná ji i pobavilo, co jedna z jejích písniček udělala s malou hospůdkou v Anglii. Do toho musel její tým řešit změny před další obrovskou koncertní štací, která na Taylor Swift čeká. Teď je ale vše připraveno.

Královna současného popu jede do Evropy – a prvním místem, kde její soukromý tryskáč přistál, byla minulý týden Paříž. Od pátku do neděle na ni čekají tři koncerty ve švédském Stockholmu, který podobně jako jiná velká města už dopředu řeší, co nával fanoušků a fanynek způsobí. Na vystoupení zavítají desítky tisíc lidí, kteří si nejdou jen užít Taylor Swift, ale také musí někde bydlet, nějak se přepravovat, něco jíst a do toho nakupovat.

Právě na těchto elementech je postavený nový ekonomický fenomén přezdívaný swiftonomics, kdy ekonomové vypočítávají, jaký vliv bude mít přítomnost Taylor Swift na ekonomiky zemí či měst, kde vystupuje. Protože po zkušenostech z USA, kde pomohla zvýšit HDP amerických států až o desítky milionů dolarů, se předpokládá, že na tom evropské země budou podobně. A třeba zmíněný Stockholm vyhlíží přísun téměř půl miliardy švédských korun, což je v přepočtu zhruba jedna miliarda korun českých.

Dopad na jednotlivé evropské ekonomiky navíc může být o to větší díky tomu, že na starý kontinent letí i fanoušci přímo z Ameriky, pro které je koncert včetně ubytování a dopravy často levnější než doma – a jsou tak připraveni více utrácet. Na poslední vystoupení Taylor Swift v Paříži vykoupili Američané až dvacet procent lístků, přičemž Stockholm očekává okolo deseti tisíc příznivců ze Spojených států, uvádí agentura AP.

„Buď můžete utratit 1 500 dolarů za koncert v Miami, nebo si za 1 500 dolarů koupit lístek na evropský koncert se zpáteční letenkou a třemi nocemi v hotelu. Takto nad tím američtí fanoušci mohli uvažovat,“ uvedla Melania Fish, mluvčí cestovatelské agentury Expedia. Ceny vstupenek na koncerty Taylor Swift v Evropě jsou mnohdy o polovinu nižší, byť záleží na tom, jestli je někdo nepřeprodává – a do jakých míst haly jsou určeny.

Pro zaoceánské swifties, jak se fanouškům čtyřiatřicetileté zpěvačky přezdívá, budou zřejmě nejlepší destinací britské ostrovy, a to nejen díky angličtině. Patří k těm nejlukrativnějším místům pro koncerty. I proto tam Taylor Swift bude mít v létě patnáct vystoupení. V Londýně, Liverpoolu, ale také v irském Dublinu, skotském Edinburghu a velšském Cardiffu.

taylor-swift-2

Přečtěte si takéTaylor Swift vydala nové album The Tortured Poets DepartmentJak mít nejlepší marketing? Řekne vám to Taylor Swift. Na nové album nalákala tak jako nikdy jiný

K tabulkám a číslům se tak posadili analytici a ekonomové ze známé banky Barclays, kteří vypočítali, že by se britská ekonomika mohla jen díky přítomnosti Taylor Swift zvednout o 755 milionů liber, což je téměř 22 miliard korun. Předpokládají, že koncerty navštíví až 1,2 milionu lidí a průměrný fanoušek utratí 121 liber za ubytování, 111 liber za cestování a 59 liber v restauracích.

Včetně ceny za vstupenku pak má návštěvník britských či irských vystoupení utratit v průměru 848 liber (zhruba 25 tisíc korun), což je podle průzkumu Barclays více než dvanáctinásobek průměrných nákladů na „typickou večerní párty“ na ostrovech. Podle analytiků je okolo příletu Taylor Swift podobná aura jako v dobách největší slávy The Beatles nebo Elvise Presleyho.

„V oblíbených turistických destinacích v Evropě, kde bude hrát, je pravděpodobné, že přítomnost Taylor Swift přiláká další turisty, kteří by tam jinak nezavítali, což dále podpoří místní ekonomiku. To může převládat zejména ve městech s pohodlnou dopravní dostupností, což je důležité pro příliv zahraničních cestovatelů, včetně Američanů, kteří neměli šanci stihnout koncert doma,“ uvádí pro změnu společnost Mastercard ve vlastní analýze.

Americká popová zpěvačka Taylor Swift

The Eras Tour jako taková je už teď rekordní, když ve Spojených státech dávno překonala hranici jedné miliardy dolarů v tržbách. A je velmi pravděpodobné, že i celosvětově si koncertní šňůra Taylor Swift vyslouží rekord. Pomohou tomu v Evropě nejen Švédové a Britové, ale také země jako Portugalsko, Španělsko, Francie, Itálie, Nizozemsko, Švýcarsko, Německo, Polsko a Rakousko, kde od června do srpna bude vystupovat.

Ve výčtu chybí Česko, které si může spravit chuť letním koncertem rappera Travise Scotta v pražské O2 areně, to ale zdaleka neuspokojí tuzemské swifties. Nabízí se vyrazit třeba do německého Mnichova, kde bude Taylor Swift vystupovat 27. a 28. července. Z něj pak přeletí do polské Varšavy, kde má koncerty 1. až 3. srpna. A objeví se také v rakouském hlavním městě Vídni, a to mezi 8. až 10. srpnem. Příležitosti tedy jsou, teď jen sehnat vstupenky…