Taylor Swift ovládla i mezinárodní vztahy: kvůli jejím koncertům a miliardám z nich se hádají sousedé

Šestici koncertů na Singapuru, které se odehrály mezi 2. a 9. březnem, vidělo na 300 tisíc lidí. Vláda Taylor Swift zaplatila, aby nehrála jinde kolem.

Luboš KrečLuboš Kreč

Americká zpěvačka Taylor Swift dobývá hudební průmysl

0Zobrazit komentáře

O singapurském premiérovi Li Sien Lungovi se toho ví spousta: že absolvoval elitní univerzitu v Cambidge, že miluje programování, že pochází z prominentního klanu, že patří k nejlépe placeným světovým politikům… O Taylor Swift toho ale v jeho životopise moc nenajdete, přesto se jej na ni ptali novináři při jeho návštěvě Asijského summitu v Austrálii. Proč? Proto zpěvaččiny koncerty na bohatém ostrově vzbudily obří vlnu zájmu. Dokonce ještě větší než obvykle.

Singapur je v mnoha ohledech výjimečná země – rozlohou má sice jen jako 1,5 Prahy, přesto v ní žije přes šest milionů lidí. Jejich životní úroveň patří k nejvyšším na světě, v přepočtu HDP na hlavu patří Singapuru globálně páté místo, v žebříčcích nejdražších měst se pak pravidelně utkává o zlato s Curychem, Ženevou či New Yorkem. A poté, co Hongkong přišel o svou byznysovou přitažlivost, když si jej plně podmanila Čína, se právě Singapur stal finančním epicentrem Jihovýchodní Asie.

A právě tento statut si singapurský premiér nyní zkusil pojistit s pomocí Taylor Swift. Ta aktuální objíždí svět se svým mimořádně úspěšným turné Eras Tour, které aspiruje na nejvýdělečnější hudební show všech dob. Hodně se také sledovalo, jak se jí podaří dostat po koncertě v Japonsku do USA, kde hrál její partner ve fotbalovém Super Bowlu. Všechny koncerty, které má čtyřiatřicetiletá zpěvačka za sebou i před sebou, jsou beznadějně vyprodané.

Včetně šestice vystoupení, která proběhla mezi 2. a 9. březnem právě v Singapuru. Vidělo je na 300 tisíc lidí, v naprosté většině cizinců a turistů. Nikde široko daleko totiž Swift nezahrála – protože se na tom dohodla se singapurskou vládou, která jí za exkluzivitu zaplatila. A právě na to se premiéra Liho novináři ptali, neboť řada sousedů a okolních států se kvůli dealu s Taylor Swift na Singapur zlobí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Prostě jsme se dohodli. A ukázalo se, že to bylo velmi úspěšné. Nepřijde mi na tom nic nepřátelského,“ pokrčil rameny předseda vlády, který ostrovní zemi řídí nepřetržitě posledních 20 let. Sice odmítl prozradit, kolik Taylor Swift ze singapurské pokladny dostala, nicméně thajský premiér, který patří mezi ty, co se hněvají, prohlásil, že to byly až tři miliony dolarů za každý koncert, tedy celkem 415 milionů korun.

Rozčílené ale není jen Thajsko nebo Filipíny, tedy země, které jinak pojí se Singapurem velmi dobré vztahy, ale i Hongkong, který cítí, že začíná Singapur čím dál víc přebírá jeho místo Londýnu východu. „Musíme být neústupní, i my musíme umět přitáhnout takové příležitosti,“ prohlásil správce Hongkongu John Lee pro list South China Morning Post. Taylor Swift není jediná, kdo ostrov vypustil a dal přednost Singapuru, stejně to udělali Coldplay nebo Ed Sheeran.

Nejblíž Singapuru byla Taylor Swift v Japonsku a v Austrálii, kde hrála v únoru, na konci května se pak přesune do Evropy. Na starém kontinentu její šňůra začne v Portugalsku, nejblíž Česku bude v Polsku a v Rakousku. Právě tam budou moct poznat přínos toho, když k nim do země přijede nejsledovanější a nejúspěšnější umělkyně dneška. To je ostatně i důvod, proč si ji Singapur pojistil pro sebe a proč jeho sousedé tolik žárlí – koncerty Taylor Swift jsou totiž velkou vzpruhou pro národní ekonomiky.

Americká popová zpěvačka Taylor Swift

Podle amerického deníku The Washington Post šestice vystoupení v Singapuru přinesou tamnímu hospodářství až 375 milionů dolarů, to je 8,5 miliardy korun. Analytici kvůli tomu, jak upozornila agentura Bloomberg, zvýšili odhad kvartálního růstu HDP země na 2,9 procenta z původních 2,7 procenta.

Při svých výpočtech vycházejí z toho, že lidé, kteří jedou na takový koncert, pak ještě utratí několikanásobnou částku za ubytování v hotelech, za jídlo v restauracích, za nákupy či za dopravu. Například cena letenek do Singapuru se pro dny, kdy se konaly koncerty Taylor Swift, zvýšila téměř dvakrát, ceny ubytování pak pětkrát.

„Na základě našich víme, že turista, který jede na koncert nebo velký event, následně utratí zhruba pětinásobek toho, co jej stála vstupenka,“ citoval server CNN Sarah Wanovou z cestovního portálu Klook. Pro singapurskou otevřenou a na službách založenou ekonomiku jsou proto příležitosti, jako je zastávka Taylor Swift, hodně důležité. Turismus se totiž na singapurském HDP podílí až deseti procenty.

swift_1

Přečtěte si takéUmělá inteligence ukazují temnou stranu budoucnostFalešní prezidenti i smyšlená Taylor Swift. Umělá inteligence ukazuje temnou stranu budoucnosti

Takže i když filipínský politik Joey Salceda nazval exkluzivní kontrakt Singapuru s týmem Taylor Swift za krok, který se „řídí zákony džungle a nikoli zákony solidarity a souladu se sousedními státy“, singapurský premiér může zůstat v klidu, protože ví, že udělal velmi dobrý obchod, na kterém by si jinak smlsnul kterýkoli z jeho sousedů: „Kdybychom s ní nic nedomluvili, opravdu by přijela do Jihovýchodní Asie? Možná ano, možná ne!“

A jen tak mimochodem – když singapurský premiér Li Sien Lung odpovídal reportérům na dotazy ohledně Taylor Swift, po jeho boku stál australský premiér Anthony Albanese, který je vyhlášeným fanouškem zpěvačky, takzvaným swiftie. Ostatně když v únoru hrála umělkyně v Sydney, internet pak zaplavila videa, jak ve VIP hledišti předváděl taneční kreace.

Rozumuje o NATO, vede právní bitvy a posílá rakety do vesmíru. Elon Musk se utrhl ze řetězu

Majitel Tesly nebo sítě X aktuálně stíhá spoustu věcí. Občas se ale zdá, že množství jde na úkor kvality. Jako v případě jeho výroku o NATO.

Jiří BlatnýJiří Blatný

musknatoauta

Foto: CzechCrunch / Midjourney

Ilustrace Elona Muska ve vojenské uniformě vytvořená umělou inteligencí

0Zobrazit komentáře

Další týden, další právní komplikace Elona Muska. Koncem toho minulého šel miliardář do útoku proti OpenAI, teď mu na stole přistála žaloba od bývalých čelných manažerů sociální sítě X. Chtějí po něm tučné odstupné za to, jak je po koupi X, tehdy ještě Twitteru, vyhodil. Klid navíc není ani na ostatních frontách: vesmírný projekt SpaceX vypouští ke hvězdám jednu raketu za druhou. K tomu všemu dvaapadesátník stíhá rozdávat rozumy i o geopolitice. Jak jednou prohlásil, v mysli mu to pořád bouří. Občas je to na něj ale, zdá se, přece jen trochu moc, soudě třeba podle jeho výroků o Severoatlantické alianci.

Žaloba sem, žaloba tam

Minulý týden se vyostřil spor dávných přátel. Musk zažaloval startup OpenAI, který vyvíjí populární textový generátor ChatGPT, a jeho šéfa Sama Altmana za to, že se nedrží svého původního poslání a jde jim údajně jen o zisk. Musk s Altmanem a dalšími společníky firmu v roce 2015 zakládali jako neziskovou organizaci, která má vývojem umělé inteligence přispívat k prospěchu lidstva. Tento týden mu OpenAI odpovědělo, že naopak on chtěl projekt ovládnout a připojit ho k výrobci elektroautomobilů Tesla, kterého vlastní.

musksmutny

Foto: CzechCrunch / Midjourney

S žalobami, ve kterých figuruje Elon Musk, se v poslední době roztrhl pytel (vytvořeno umělou inteligencí)

Další právní spor s Muskem začali čtyři bývalí manažeři Twitteru, kteří po něm chtějí odškodné. Bývalý výkonný ředitel sítě a tři jeho kolegové tvrdí, že Musk je po převzetí společnosti předloni v říjnu falešně obvinil z pochybení a donutil je odejít. Pak jim měl odepřít odstupné, které jim bylo slíbeno dlouho před převzetím podniku. To činí více než 128 milionů dolarů, tedy zhruba tři miliardy korun, napsal list The Guardian. Musk Twitter po koupi přejmenoval na X, z firmy propustil většinu zaměstnanců a uvolnil pravidla pro regulaci obsahu na síti.

Nemalé peníze po miliardáři chtějí i právníci v kauze zrušené rekordní odměny pro Muska. Prosadili, aby šéf automobilky Tesla nedostal od firmy už dávno dohodnutou odměnu téměř 56 miliard dolarů (1,3 bilionu korun). Teď za své služby žádají skoro šest miliard dolarů (140 miliard korun). Chtějí přitom, aby jim jejich vlastní odměna byla přiznána v akciích Tesly.

Znovu ke hvězdám

Dvaapadesátiletý miliardář se nedrží zpátky ani v poslední dobou houstnoucím provozu na trase Země-vesmír. Jeho firma SpaceX tento týden na Mezinárodní vesmírnou stanici úspěšně dopravila americko-ruskou posádku. Na obzoru je ale větší událost. Chystá se totiž třetí vzlet obří rakety Starship, která by mohla odstartovat už příští čtvrtek. Zařízení o výšce 122 metrů má tentokrát ambiciózní cíl: řízený návrat do atmosféry.

elonmuskjakoastronaut

Foto: CzechCrunch / Midjourney

Muskův SpaceX je součástí rostoucího provozu mezi Zemí a vemírem (vytvořeno umělou inteligencí)

Starship dosud zažila dvě testovací mise. Cílem obou bylo vyslat raketu z Texasu, oblétnout s její horní částí téměř celou Zemi a přistát v Tichém oceánu poblíž Havaje. Ani jeden pokus ale nebyl úspěšný. Při prvním letu v dubnu 2023 firma SpaceX po komplikacích raketu záměrně odpálila asi čtyři minuty po startu. Při druhém v listopadu si Starship sice vedla lépe, horní část rakety ale asi osm minut po startu explodovala při vypouštění kapalného kyslíku.

Peníze na prezidentskou kampaň nedá

Ve Spojených státech amerických mají před prezidentskými volbami, které se konají letos na začátku listopadu a politici shánějí finance, kde to jen jde. Musk je sice v žebříčku nejbohatších lidí podle agentury Bloomberg aktuálně na třetím místě, s odhadovaným jměním 191 miliard dolarů je ale stále logicky v hledáčku politiků ohledně případných příspěvků. Podle listu The New York Times se Musk na Floridě setkal s Donaldem Trumpem, soudě dle průběhu prezidentských primárek jasným republikánským kandidátem.

Ten podle amerického deníku ve financování zaostává za demokratickým soupeřem, současným prezidentem Joem Bidenem. Bývalý prezident Trump navíc americkým soudům dluží na pokutách 438 milionů dolarů (10,1 miliardy korun). Po schůzce s Trumpem ale Musk na síti X prohlásil, že se nechystá finančně podpořit žádného z kandidátů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Server CNBC připomíná, že miliardář politikům peníze tradičně moc nedává. V roce 2018 demokratickým i republikánským kandidátům do Kongresu poskytl pouhých 34 tisíc dolarů (asi 787 tisíc korun).

K čemu je vlastně NATO?

Do toho všeho Musk zvládá rozdávat názory o Severoatlantické alianci. Do diskuze o světové politice přitom přispívá vcelku pravidelně. Jak před dvěma lety podotkl deník The New York Times, „agentem geopolitického chaosu“ je už nějakou dobu.

Označení si tehdy vysloužil třeba narážkou, že by Čínu, hlavního amerického rivala, bylo možné uklidnit, kdyby získala částečnou kontrolu nad Tchaj-wanem, ostrovem, na který si Čína klade nárok a o němž americký prezident Biden opakovaně prohlásil, že v případě invaze by mu USA vojensky pomohly. Ostrov s vlastní demokraticky volenou vládou je světovým centrem výroby mikročipů, malých, ale stěžejních komponentů většiny moderní elektroniky. Tchajwanský průliv mezi pevninskou Čínou a ostrovem je navíc klíčový pro námořní obchodní dopravu.

Aktuálně Musk na začátku měsíce na síti X reagoval na příspěvek o NATO slovy: „Vždycky jsem se divil, proč NATO pořád existuje, i když jeho úhlavní nepřítel a důvod existence, Varšavská smlouva, byl rozpuštěn.“ Odpovídal tak investorovi Davidu Sacksovi, který je původem z litevsko-židovské rodiny a podle něhož má NATO po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 novou misi: expandovat.

muskatanky

Foto: CzechCrunch / Midjourney

Musk se názory na geopolitiku netají dlouhodobě

studyfi

Přečtěte si takéNebaví vás učení? Kámoši z fitka vytvořili appku, jež vám pomůžeNebaví vás se zdlouhavě učit? Přátelé z fitka vytvořili aplikaci, která má pomoct. A umí i podcasty

Reakce na Muskův výrok na sebe nenechaly dlouho čekat. Uživatelé sítě X upozornili třeba na to, že Varšavská smlouva vznikla šest let po NATO. Miliardáře poučil i premiér Lotyšska, pobaltské země, která s Ruskem sdílí zhruba dvousetkilometrovou státní hranici a nedávno prodloužila zákaz vstupu ruských občanů. „Milý Elone Musku, důvod, proč NATO vzniklo, existuje a bude existovat. Je to Rusko a další nepřátelé svobodného světa,“ napsal lotyšský předseda vlády Edgars Rinkevičs.

Musk na začátku ruské agrese vůči Ukrajině sice poskytl Ukrajincům satelity Starlink na podporu jejich komunikace na bojišti, ale zároveň vyzval k uzavření mírové dohody, která by případně přenechala část ukrajinského území Rusku. A postavil se také proti pomoci Ukrajině, upozornil server Newsweek.