Teams od Microsoftu vznikají i v Praze. Používají je stovky milionů lidí, říká šéf vývojového centra
Američan Thomas Rizzo s nadsázkou říká, že Teams se během osmi let v pražském vývojovém centru Microsoftu staly tak trochu i jeho dítětem.
Když se na začátku roku 2020 začaly kvůli koronaviru zavírat kanceláře, úřady a školy, pro spoustu lidí to znamenalo i seznamování se službami typu Zoom, Google Meet nebo Microsoft Teams. Těmto programům v období pandemie výrazně přibylo uživatelů a tím se zvýšil i tlak na vývojáře, aby rychlému nárůstu vyhověli. To platilo i pro tým, který se v Microsoftu stará o platformu Teams. Ten přitom nesídlí jenom za Atlantikem v USA, jeho velká část pracuje i v Praze. Zdejší vývojové centrum už osm let vede Američan Thomas Rizzo. „Je to jedno z našich nejlepších tajemství, že v Praze pracuje pro Microsoft více než tisícovka vývojářů,“ říká pro CzechCrunch.
Jestli jste někdy v platformě Microsoft Teams klikli na tlačítko Pomoc a napsali vývojářům nějakou zpětnou vazbu, je velká šance, že se podnětem zabývali v pražské Michli, na Brumlovce, kde je budova české pobočky Microsoftu. „Mnoho lidí se nás ptá, zda to, že jsme v Česku, znamená, že pracujeme jenom pro lokální trh. Ale my opravdu pracujeme pro celý svět,“ vysvětluje Rizzo, se kterým CzechCrunch mluvil na konferenci Microsoft Build pro Česko a Slovensko. O programy jako Teams nebo Skype se týmy z Prahy starají pro stovky milionů lidí po celém světě.
Rizzovi lidé pracují mimo jiné na technologickém pozadí služeb. To sice běžný uživatel nevidí, programy na něm ale stojí a padají. Kvůli globálnímu rozměru práce vývojového centra podle Rizza každá chyba ovlivní spousty lidí. „Jak se říká ve Spider-Manovi, s velkou mocí přichází i velká odpovědnost,“ směje se. Někdy je tak potřeba, aby si i on vyhrnul rukávy. Jak s trochou nadsázky vysvětluje, o večerech centrum vede, přes den je sám vývojářem.
V roce 2020 se s kolegy docela zapotili. Tou dobou byly Teams služba stará jen asi tři roky, na trh ji Microsoft uvedl v roce 2017. Jenže přišla pandemie covidu, která znamenala přesun stovek milionů lidí do online prostředí. „V té době jsme měli dlouhodobý plán vývoje, který jsme ale v ten moment mohli akorát vyhodit z okna a museli jsme urychlit implementaci funkcí, abychom uspokojili potřeby uživatelů,“ vzpomíná Rizzo. Teamsy jen za rok 2020 získaly okolo sta milionů nových aktivních uživatelů, růst zaznamenala i konkurence jako Google Meet a Zoom.