Teams od Microsoftu vznikají i v Praze. Používají je stovky milionů lidí, říká šéf vývojového centra

Američan Thomas Rizzo s nadsázkou říká, že Teams se během osmi let v pražském vývojovém centru Microsoftu staly tak trochu i jeho dítětem.

Jiří BlatnýJiří Blatný

thomas rizzo

Foto: Microsoft

Thomas Rizzo, šéf tuzemského vývojového centra společnosti Microsoft

0Zobrazit komentáře

Když se na začátku roku 2020 začaly kvůli koronaviru zavírat kanceláře, úřady a školy, pro spoustu lidí to znamenalo i seznamování se službami typu Zoom, Google Meet nebo Microsoft Teams. Těmto programům v období pandemie výrazně přibylo uživatelů a tím se zvýšil i tlak na vývojáře, aby rychlému nárůstu vyhověli. To platilo i pro tým, který se v Microsoftu stará o platformu Teams. Ten přitom nesídlí jenom za Atlantikem v USA, jeho velká část pracuje i v Praze. Zdejší vývojové centrum už osm let vede Američan Thomas Rizzo. „Je to jedno z našich nejlepších tajemství, že v Praze pracuje pro Microsoft více než tisícovka vývojářů,“ říká pro CzechCrunch.

Jestli jste někdy v platformě Microsoft Teams klikli na tlačítko Pomoc a napsali vývojářům nějakou zpětnou vazbu, je velká šance, že se podnětem zabývali v pražské Michli, na Brumlovce, kde je budova české pobočky Microsoftu. „Mnoho lidí se nás ptá, zda to, že jsme v Česku, znamená, že pracujeme jenom pro lokální trh. Ale my opravdu pracujeme pro celý svět,“ vysvětluje Rizzo, se kterým CzechCrunch mluvil na konferenci Microsoft Build pro Česko a Slovensko. O programy jako Teams nebo Skype se týmy z Prahy starají pro stovky milionů lidí po celém světě.

Rizzovi lidé pracují mimo jiné na technologickém pozadí služeb. To sice běžný uživatel nevidí, programy na něm ale stojí a padají. Kvůli globálnímu rozměru práce vývojového centra podle Rizza každá chyba ovlivní spousty lidí. „Jak se říká ve Spider-Manovi, s velkou mocí přichází i velká odpovědnost,“ směje se. Někdy je tak potřeba, aby si i on vyhrnul rukávy. Jak s trochou nadsázky vysvětluje, o večerech centrum vede, přes den je sám vývojářem.

V roce 2020 se s kolegy docela zapotili. Tou dobou byly Teams služba stará jen asi tři roky, na trh ji Microsoft uvedl v roce 2017. Jenže přišla pandemie covidu, která znamenala přesun stovek milionů lidí do online prostředí. „V té době jsme měli dlouhodobý plán vývoje, který jsme ale v ten moment mohli akorát vyhodit z okna a museli jsme urychlit implementaci funkcí, abychom uspokojili potřeby uživatelů,“ vzpomíná Rizzo. Teamsy jen za rok 2020 získaly okolo sta milionů nových aktivních uživatelů, růst zaznamenala i konkurence jako Google Meet a Zoom.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle Rizza se změnilo třeba to, že lidé začali při hovorech více používat kamery. Což pro jeho tým byla technologická výzva. „Když máte v hovoru puštěný jen zvuk, na systém to neklade takové nároky. Pokud ale najednou začne kamery zapínat deset lidí a víc, je to něco jiného. Navíc každý může být na jiném konci světa a všichni chtějí obraz ve vysokém rozlišení,“ popisuje výzvu Rizzo.

Vývojové centrum v Praze je hodně mezinárodní prostředí, pro Microsoft v něm pracují lidé z více než 55 zemí. „Máme samozřejmě i velké množství Čechů a Slováků,“ říká Rizzo. Česko je podle něj k zahraničním pracovníkům z technologického sektoru vstřícné. „Paradoxně je pro nás problém to, že toho talentu pro naše vývojové centrum potřebujeme docela hodně. A tím pádem je těžké nabírat jen Čechy s ohledem na situaci na trhu práce v oblasti IT,“ vysvětluje.

Na tom, že se centru daří lákat špičkové odborníky, se podepisuje mimo jiné i malebnost hlavního města, říká Rizzo při pohledu z okna rohové konferenční místnosti v osmém patře budovy americké technologické společnosti. Za jasného počasí, které při našem rozhovoru panuje, je z ní výhled na celou Prahu.

rizzo

Foto: Microsoft

Thomas Rizzo v Česku vede vývojové centrum Microsoftu

Vývojáři z Prahy pracují na různých funkcích teamsů. „Pokaždé, když se připojujete na hovor, rozdělujete se do skupinových místností, takzvaných breakout rooms, nebo si hrajete s virtuálním prostředím schůzek, můžete si vzpomenout na nás, protože za tím stojí právě naše centrum tady v Praze,“ usmívá se Rizzo. „Jsem samozřejmě zaujatý, Teamsy jsou i moje dítě stejně jako všechny produkty a funkce, které tu vyvíjíme,“ dodává.

Když do hlavního českého města přitom před osmi lety z USA přicházel, bylo to ještě do staré budovy na pražském Smíchově, kde se jeho tým tehdy staral jen o Skype. Dnes pražské vývojové centrum kromě toho pracuje i na dalších produktech Microsoftu, například Dynamics 365, .NET Framework, Azure DevOps pro vývojáře nebo na cloudových službách pro různá odvětví včetně neziskového sektoru.

Letošní konference Microsoft Build pro Česko a Slovensko se samozřejmě věnovala i umělé inteligenci. Microsoft totiž na její globální variantě, která se na konci května konala v Seattlu, představil třeba nového osobního asistenta Copilot pro operační systém Windows 11 nebo možnost spuštění pluginů v chatovacím botovi Bing Chat.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Americká vláda schválila prodej F-35 Česku. I s výcvikem a přestavbou Čáslavi vyjdou nejvýše na 123 miliard

Letouny F-35 Lightning II od konstruktéra Lockheed Martin tvoří jen asi třetinu ceny, zbytek pokryje další náklady desetileté smlouvy.

Michal MančařMichal Mančař

Americký letoun Lockheed Martin F-35 Lightning II

0Zobrazit komentáře

Americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej letounů F-35 české armádě. České ministerstvo obrany se Spojenými státy jednalo o pořízení 24 těchto stíhaček páté generace, odhadovaná cena by neměla překročit 5,62 miliardy dolarů, tedy asi 122,6 miliardy korun. Tato částka pokryje celý desetiletý kontrakt a obsahuje i rezervu. Konkrétní návrh dohody vznikne do 1. října, následně česká strana rozhodne o jejím schválení.

„Navrhovaný prodej zlepší obranné schopnosti České republiky a podpoří operace NATO tím, že bude alianci chránit před moderními hrozbami a podpoří stálou přítomnost v regionu,“ píše se v prohlášení americké agentury pro obrannou spolupráci. Česko podle Pentagonu nebude mít se začleněním letounů F-35 do svých ozbrojených sil žádné potíže. Jednání probíhají o nákupu 24 letadel, návrh americké vlády nyní zamíří do Kongresu.

Částka 5,62 miliardy dolarů za americké stroje je maximální možnou pro případný desetiletý kontrakt. Suma je pro schválenou smlouvu nepřekročitelná, proto v ní standardně bývá zahrnuta i dostatečná rezerva. „Částka uvedená v tomto dokumentu tedy nepředstavuje cenu případného kontraktu mezi Českem a Spojenými státy, jehož návrh očekáváme v létě. Jakmile nabídka v létě dorazí, bude do 1. října předložena vládě České republiky, která následně rozhodne o realizaci nebo nerealizaci této akvizice,“ poznamenal mluvčí vlády Václav Smolka

„Smyslem rezervy je, aby vláda Spojených států nemusela znovu žádat o schválení Kongres, pokud by Česko v budoucnu případně požadovalo další vybavení či služby. Mohlo by jít například o doplnění munice,“ vysvětlilo české ministerstvo obrany. „Od začátku jsme s tím počítali a na průběhu jednání o pořízení víceúčelových nadzvukových letounů F-35 to nic nemění, jedeme podle plánu,“ reagovala vrchní ředitelka ekonomické sekce ministerstva obrany Blanka Cupáková na cenu uvedenou v americkém dokumentu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle ministerstva obrany zahrnuje částka i náklady desetiletého životního cyklu stíhaček. Cupáková, která zároveň od začátku vede vyjednávací tým, v dubnu řekla deníku Právo, že pořízení amerických strojů bude stát nejméně sto miliard korun. Samotná nová letadla vyjdou na 40 miliard korun a zbytek ceny půjde podle jejího tehdejšího vyjádření do výcviku pilotů a personálu, výzbroje a přestavby čáslavského letiště.

Konečná cena bude záviset na obsahu dodávek zboží a služeb, rovněž se bude odvíjet od aktuální ekonomické situace, která se bude promítat do cen výrobků a služeb v dalších deseti letech. „V případě vzniku neočekávaných situací, na jejichž krytí je určena rezerva, bude průběžně kontrakt měněn transparentně dodatky, a to maximálně do výše schválené Kongresem,“ dodalo ministerstvo obrany.

Zahájit jednání s americkou vládou o případném nákupu doporučila armádní analýza, podle které požadavky kladené na české letectvo po roce 2040 mohou splnit pouze stroje páté generace, jež by vystřídaly nyní využívané švédské gripeny. Jejich jediným dostupným zástupcem je v současné době právě F-35 amerického výrobce Lockheed Martin, který by společně se společnostmi Boeing a Raytheon byl hlavními signatáři potenciálního kontraktu.

S přispěním ČTK