Technologický obr SoftBank chystá největší IPO v japonské historii. Chce vybrat 21 miliard dolarů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

softbank-masayoshi-son

Šéf SoftBanku Masayoshi Son

0Zobrazit komentáře

Na akciových trzích se schyluje k velké události. Japonský technologický gigant SoftBank oznámil, že se v prosinci chystá vstoupit se svou telekomunikační divizí na Tokijskou burzu, a to ve velkém stylu. Zakladatel SoftBanku Masajoši Son chce během IPO vybrat 2,4 bilionu japonských jenů, což je 21,1 miliardy dolarů. Pokud se to povede, bude se jednat o největší japonskou první veřejnou nabídku akcií v historii. Celosvětově naposledy více peněz vybral čínský Alibaba v roce 2014.

Japonská technologická firma, která ovládá obří telekomunikační byznys a také stále významněji investuje do firem a startupů po celém světě, hodlá při IPO nabídnout 1,6 miliardy akcií při ceně 1 500 jenů za kus. Celkově tak plánuje vybrat téměř 490 miliard korun. Obchodovat se začne 19. prosince a při této ceně by celková hodnota IPO překonala výsledek jiné japonské telco společnosti NTT z roku 1987.

Právě akcie své telekomunikační divize chce Masajoši Son na burze nabídnout, protože chce SoftBank definitivně přetvořit na globální investiční firmu, která dnes drží významné podíly v úspěšných startupech jako Uber, Slack či WeWork. Vstup na burzu by velkou firmu rozdělil na dvě, přičemž investoři by si mohli snadno vybrat mezi telco a investičním byznysem, v němž nechybí například významný podíl v čínském obrovi Alibaba.

alibaba-office-hq1

Sídlo čínského giganta Alibaba, v němž drží SoftBank téměř 30% podíl

Jak informuje server Bloomberg, SoftBank chce dle svého prospektu potenciální akcionáře přilákat na výplatní poměr dividend ve výši 85 procent čistého příjmu. To by vzhledem k čistým příjmům firmy z loňského fiskálního roku představovalo téměř 5% výnos z uvedené hodnoty IPO.

Přeorientování se na technologické investice nejsou u SoftBanku žádným překvapením. Jednašedesátiletý Masajoši Son, jehož majetek je odhadován na 23 miliard dolarů, historicky úspěšně investoval například právě do Alibaby nebo Yahoo a jeho Vision Fund se 100 miliardami dolarů je největší technologický investiční fond v historii. Son má navíc plán, že podobně velký fond bude vytvářet každé dva až tři roky.

moderator-cina-mm1

Přečtěte si takéV Číně vytvořili digitálního moderátora, který díky umělé inteligenci vypadá a moderuje jako člověkV Číně vytvořili digitálního moderátora, který díky umělé inteligenci vypadá a moderuje jako člověk

Nedávno ostatně SoftBank vložil další miliardy dolarů do čínského startupu ByteDance, který se díky tomu stal nejhodnotnějším startupem na světě. Na prvním místě vystřídal již zmíněný americký Uber, v němž SoftBank rovněž drží významný podíl. V souvislosti s japonským gigantem se však v poslední době hodně mluvilo také o jeho propojení se Saúdskou Arábií, která díky svým takřka neomezeným finančním prostředkům podporuje zmíněný Vision Fund desítkami miliard dolarů.

softbank-robot-pepper

SoftBank se svou divizí SoftBank Robotics vyvíjí také chytré roboty

Když se v říjnu objevila informace, že blízkovýchodní království stojí za zmizením a následnou vraždou saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, který se měl zprotivit tamnímu režimu, začalo se spekulovat o tom, co bude s pumpováním královských peněz do světa dál. Saúdská Arábie využívá zejména prostředky svého státního investičního fondu, ale SoftBank, podobně jako mnohé jiné velké firmy, se napojení na lukrativního partnera vzdát nechce.

Jak se hraní PUBG pro 26letého streamera proměnilo ve výdělečný byznys s 1 milionem diváků

pubg-crop2
0Zobrazit komentáře

Streaming her na populárních platformách jako Twitch nebo YouTube se v posledních letech stal pro spoustu mladých hráčů regulérním byznysem. Ne nadarmo je jedním z nejsledovanějších youtuberů na světě právě herní youtuber s přezdívkou PewDiePie, který má na svém kanálu bezmála 70 milionů odběratelů a který se stal vzorem pro zcela novou generaci hráčů.

Mezi nimi se v tomto roce objevil i donedávna neznámý Michael „Thinnd“ McMahon, který si vybral jednu z nejpopulárnějších online her PUBG (PlayerUnknown’s Battlegrounds) a začal ji streamovat na Facebooku. Se streamingem začal teprve na počátku letošního roku, ale během zhruba 10 měsíců dokázal nabrat kolem 50 tisíc pravidelných odběratelů, stejně jako bezmála 20 tisíc dolarů ve finančních příspěvcích od fanoušků. Jeho kanál na Facebooku navíc zasahuje každý týden až 1 milion diváků.

mcmahon

Michael McMahon uprostřed streamu PUBG

Právě těchto 20 tisíc dolarů drží McMahona při životě, stejně jako pomáhá rozvíjet jeho kariéru. McMahon věnuje svému streamingu zhruba 8 až 16 hodin denně a postupně podepsal smlouvu s několika sponzory, kteří mu budou nadále pomáhat s pokrytím jeho běžných nákladů, stejně jako s pořízením lepšího vybavení a nezávislostí na dalších zdrojích příjmu. Dosud byl totiž nucen stále občasně pracovat jako konzultant pro technologické startupy, aby dokázal pokrýt náklad života v americkém Seattlu.

csiba-1

Přečtěte si takéPeter Csiba: Z malé obce na Slovensku přes Google až do startupového unicornu RobinhoodPeter Csiba: Z malé obce na Slovensku přes Google až do startupového unicornu Robinhood

Michael McMahon se chce navíc ve svých 26 letech stát inspirací pro mladší hráče a učit je, jak vybudovat co nejvyšší základnu fanoušků, jaké trendy v herní komunitě aktuálně fungují i jak zkombinovat hraní například se školou nebo druhou prací. Na první pohled může znít myšlenka hraní her na plný úvazek jako bláznivá, ale dnes je jiná doba a ti, kdo dřív byli za výstřední jedince, zavřené dlouhé hodiny u PC, dnes vystřídali jim podobní, ale o poznání slavnější a úspěšnější hráči.

McMahon pro server SCMP říká, že začínal s hrami na herní konzoli Xbox, později si půjčil peníze na klasický počítač a postupně začal se streamingem. Vše se prý učil od začátku, nikdo mu nepomáhal, měl pouze jistou inspiraci od dalších hráčů, ale ti většinou neprozrazují jaké náklady a úsilí jsou s tím spojeny.

pubg

grok-2

Přečtěte si takéNoví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězuNabízí režim pro dospělé a plánují únos papeže. Noví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězu

Šestadvacetiletý Michael je aktuálně mezi 500 nejlepšími hráči PUBG a snaží se postupně tlačit nahoru. V motivaci mu pomáhají jeho odběratelé, kteří čas od času přispějí několika dolary, aby ho podpořili. McMahon se zavázal, že bude osobně reagovat na všechny fanoušky, kteří mu pošlou minimálně 50 dolarů, a že jich postupně přibývá. S rostoucí základnou odběratelů nicméně roste i zodpovědnost. Většina z nich jsou totiž další náctiletí hráči, kteří jsou velmi citliví na to, jaký obsah se jim předkládá.

Už mnoho streamerů doplatilo na to, že se vyjadřovalo nevhodně nebo že ukazovali něco, co rozhodně nepatří před oči takto mladým jedincům. McMahon si ale věří s jejich motivací natolik, že se ničeho podobného nebojí, sláva mu prý rozhodně do hlavy nestoupne. Na jeho streamy se ostatně můžete podívat sami prostřednictvím profilu na Facebooku.