Tesla končí s nízkorozpočtovým režimem a nabírá další 2 miliardy dolarů. Sám Elon Musk přihodí 10 milionů

Elon Musk

0Zobrazit komentáře

Automobilka Tesla je jednou ze společností, která skrze inovace přináší zákazníkům produkty budoucnosti. I přesto finanční výsledky společnosti Elona Muska připomínají jízdu na horské dráze, kdy je jeden kvartál v překvapivém zisku a další se propadá do hluboké ztráty. Stejně tomu bylo i v posledním čtvrtletí, během kterého Tesla přišla o 702 milionu dolarů.

Ztrátu za minulý kvartál komentoval Elon Musk slovy, že je zdravé být občas na spartánské dietě, a dodal, že zvyšování kapitálů by nemělo nahrazovat efektivní fungování chodu společnosti. Muskova neochota navyšování kapitálu automobilky je známá. Předchozí odmítání trvalo více než rok, kdy se do značné míry spoléhal na výsledky prodeje Modelu 3, který měl přinést společnosti zisk ve všech kvartálech tohoto roku, což se však nestalo.

tesla-model-s-4

Foto: Tesla

Tesla Model S

Tesla se tedy rozhodla od nízkorozpočtového způsobu života ustoupit, a to především z toho důvodu, že ji v příštím období čeká realizace celé řady nákladných plánů. Mezi nimi je například zahájení výroby automobilů v Číně, přepracování systému prodeje a servisu vozů ve Spojených státech a vývoj nových modelů, kterými budou SUV Tesla Model Y a tahač Semi Truck. Analytici však vydali jasná varování, že bez přílivu nového kapitálu by společnost nemusela být schopna tyto své expanzní i výrobní plány realizovat.

Akcie a dluhopisy za 2 miliardy dolarů

Kalifornská automobilka proto navýší svůj kapitál skrze emitaci 2,72 milionu kusů akcií o celkové hodnotě 650 milionů dolarů a konvertibilních dluhopisů v hodnotě 1,35 miliardy dolarů. Pokud bude poptávka dostatečně vysoká, může Tesla tímto krokem získat kapitál až ve výši 2 miliard dolarů. Automobilka tak činí poprvé od roku 2016, kdy na akciovém trhu získala 2,3 miliardy dolarů.

Předtím společnost nabízela akcie a konvertibilní cenné papíry od roku 2010 každý rok, během kterých si přišla zhruba na 8 miliard dolarů. Nejčastějším způsobem, jak Tesla získávala finance pro své aktivity, byly bankovní úvěry, prodej akcií, konvertibilních dluhopisů a prodej cenných papírů krytých solárními aktivy společnosti.

tesla-service2

Přečtěte si takéTesla v Praze otevřela svůj první český servis. Majitelé elektromobilů Tesla už nemusí za hraniceTesla v Praze otevřela svůj první český servis. Majitelé elektromobilů Tesla už nemusí za hranice

Nabídka akcií na akciovém trhu se v minulosti často podepsala na snížení hodnoty akcií společnosti. V tomto případě si však akcie Tesly polepšily o 4,3 % na 244,1 dolaru, což dokazuje, že investoři stále věří ve schopnost Tesly naplnit své plány a nebojí se do ní vložit své peníze. Jedním z těchto investorů je i sám Elon Musk, který má v plánu nákup dalších akcií Tesly v hodnotě 10 milionů dolarů.

teslaemusk

Elon Musk

Analytici však odhadují, že aktuální kapitálová injekce nejspíše nebude dostatečně schopna pokrýt veškeré náklady, které společnost čekají. Tesla je známá pro své časté nedodržování slíbených termínů, a pokud by se takováto opoždění neustále opakovala, konkurence získá více prostoru na trhu. Hospodaření Tesly je navíc velice nekonzistentní a za posledních 10 let dokázala dosáhnout zisku pouze ve čtyřech kvartálech. Vše je tedy otázkou úspěšnosti vozů Tesly na světovém trhu a její schopnosti dostát svým slibům a zahájit produkci nových modelů ve slíbeném termínu.

Aktualizováno 3. 5. 16.00: Pouhý den poté, co Tesla v čele s Elonem Muska oznámila svůj záměr na vydání nových kusů akcií a konvertibilních dluhopisů a otestovala si trhy, rozhodla se kalifornská automobilka svůj plán ještě navýšit. Nově chce nabrat až 2,7 miliardy dolarů s tím, že Elon Musk se nakonec nezapojí jen 10 miliony dolarů, ale rovnou 25 miliony, za které nakoupí nové akci Tesly.

Foto: Flickr/Daniel Oberhaus

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Airbnb umožní hostitelům darovat část výdělku na pomoc lidem bez domova. Bydlení chce zajistit pro 100 tisíc lidí

Nela VítováNela Vítová

airbnb2

Sídlo Airbnb v San Franciscu

0Zobrazit komentáře

Alternativní poskytovatel ubytování Airbnb nově spustil funkci, která hostitelům umožňuje odevzdat část svého výdělku a pomoci tak lidem bez domova. Funkce s názvem Donations je ode dneška dostupná pronajímatelům domácností ve Spojených státech a v nejbližší době by se měla rozšířit i do dalších zemí světa. Kalifornská firma se i díky této novince zase o krok přiblížila svému cíli, v rámci něhož chce do roku 2022 poskytnout bydlení 100 tisícům lidem v nouzi.

Díky Donations mohou pronajímatelé domů či bytů darovat část svého výdělku z ubytování filantropickým organizacím, které pomáhají lidem bez domova. Podle Airbnb jde 100 procent těchto peněz pouze důvěryhodným neziskovým organizacím, jako jsou například All Hands and Hearts, kterou mimo jiné spoluzaložila Češka Petra Němcová, Make-A-Wish Foundation, International Rescue Committee nebo Mercy Corps. Ty pravidelně poskytují domov lidem, kteří o ten svůj z nějakého důvodu přišli a nyní jsou v těžké životní situaci.

airbnb-donations

Poskytovatelé bydlení mohou sami rozhodnout, jaké procento z částky chtějí pravidelně na tyto tyto účely posílat. Každý hostitel, který se do programu zapojí, bude dostávat e-mailem novinky, ale také výroční zprávy shrnující jeho celkový přínos za poslední rok. Funkci je možné v nastavení služby pozastavit či zcela zrušit, nebo změnit částku pravidelného příspěvku.

Pomoc lidem v nouzi

Funkce Donations je součástí programu Open Homes, který Airbnb poprvé spustilo v roce 2012. Pronajímatelům umožňuje své ubytování zdarma zpřístupnit lidem, kteří vážně onemocněli, jejich domov byl zničen přírodní katastrofou nebo se dostali do jiné těžké životní situace. Podle informací Airbnb projekt dosud pomohl již 25 tisícům lidí najít dočasné bydlení. Právě proto se také společnost rozhodla v letošním roce investovat dalších 20 milionů dolarů na růst platformy a ještě více tak pomoci svým neziskovým partnerům.

petra-nemcova

Petra Němcová, spoluzakladatelka All Hands and Hearts

Airbnb odhaduje, že pokud by každý hostitel v Americe věnoval pouze 1 % svého výdělku, podařilo by se do konce roku 2019 najít bydlení pro dva miliony lidí bez domova. „Když jde o nějakou závažnou situaci, spousta pronajímatelů je ochotna pomoci. Své domovy však nemají vždy možnost zpřístupnit zdarma. Novou funkci jsme spustili, abychom jim dali jednoduchou a přímou možnost pomoci,“ říká spoluzakladatel a CPO Airbnb Joe Gebbia. „Doufáme, že díky zapojení naší společnosti, programu Open Homes a našim štědrým hostitelům dokážeme pomoci lidem v těch nejtěžších situacích.“

Airbnb dlouhodobě podporuje také neziskovou organizaci All Hands and Hearts nabízející řešení pro lidi, kteří byli vystaveni nějaké ničivé katastrofě. Spoluzakladatelka této neziskové organizace, Češka Petra Němcová, říká: „Jsme vděční za podporu Airbnb a doufáme, že díky jejich nové funkci budeme schopni pomoci více jedincům, rodinám i komunitám opravit jejich domy, školy i životy.“

Foto: Flickr/World Travel & Tourism Council