Tesla překonala se svým Modelem X světový rekord při tažení letadla o hmotnosti 130 tun

qantas

Americká automobilka Tesla překonala další rekord. Ve videu, které zveřejnila australská letecká společnost Qantas Airways se Model X Tesly v nejvyšší konfiguraci P100D pokusil táhnout dopravní letadlo Boeing 787-9 Dreamliner o hmotnosti přibližně 130 tun. A podařilo se mu to bez větších potíží na letišní dráze na vzdálenost 300 metrů.

Tím Tesla a její Model X překonala Guinessův světový rekord nejtěžšího vlečeného nákladu přepraveného sériově vyráběným elektromobilem. Dle oficiální specifikace je schopen Model X táhnout náklad o hmotnosti 2,5 tuny, což je značný rozdíl. Qantas celou akci podnikl především proto, že se chystá rozšířit svoji flotilu elektrických vozidel pro přepravu nákladu a letadel.

call

Přečtěte si takéAmeričan dostal za obtěžující reklamní telefonáty rekordní pokutu ve výši 120 milionů dolarů

Letecká společnost Qantas Airways byla v minulosti často kritizována za znečišťování ovzduší nadměrným využitím fosilních paliv ve svých strojích, a proto se snaží o zásadní změnu. Její relativně nový model letadla 787-9 Dreamliner je zároveň jediným, který je využíván na nejdelší trasy společnosti, například 17 hodinový let mezi australským Perth a Londýnem.

qantastesla2

Spolupráce mezi Teslou a Qantas Airways ale není zdaleka první. V minulosti tyto firmy publikovaly marketingové video, ve kterém Tesla Model S P90D soupeří v závodu na letištní dráze s Boeingem 737-800. Než letadlo vzletělo, dostalo se na rychlost 257 kilometrů za hodinu, oproti tomu Tesla těsně prohrála při rychlosti 249 kilometrů za hodinu.

Na video s tažením letadla se můžete podívat níže:

Foto: Qantas Airways