Tesla slaví 10 let superrychlého nabíjení v Evropě. Ze Superchargerů je dnes možné nabíjet zdarma

V rámci oslav je dnes možné nabíjet Tesly zdarma i u Superchargerů v České republice. První u nás vyrostl již před semi lety.

suoercharger1

Foto: Tesla

Jeden ze Superchargerů Tesly

S vlastnictvím elektromobilu se neodmyslitelně pojí i nutnost naučit se strategii efektivního nabíjení. Evropští majitelé vozů americké automobilky Tesla k tomu mohou využívat i stanic Supercharger, které začaly být v Evropě budovány před deseti lety. A právě v rámci desetiletého jubilea je právě dnes možné na Superchargerech nabíjet zcela zdarma, což platí pro majitele vozů Tesla a na některých místech i pro majitele elektromobilů jiných značek.

Dnes na den přesně se před deseti lety v Norsku otevřelo hned šest stanic Supercharger pro rychlé nabíjení elektromobilů značky Tesla. Jednalo se o první stanice v Evropě, přičemž Norsko bylo zvoleno coby nejsilnější evropský trh automobilky.

V následujících deseti letech se síť stanic postupně rozrostla do téměř všech zemí Evropy, především těch západních, ale také na Blízký východ a do Afriky. V roce 2016 se prvního Superchargeru dočkali i majitelé Tesel v Česku. První Supercharger vyrostl u Humpolce a další stanice začaly navazovat.

Dnes je po celé republice celkem sedm Superchargerů, které dohromady nabízejí k dispozici 52 nabíjecích stojanů. Každý ze Superchargerů nabízí šest či osm stojanů s maximálním nabíjecím výkonem 150 a 250 kW. K nalezení jsou v Kamenném Újezdu, Brně, Humpolci, Praze, Lovosicích, Olomouci, Plzni a Vestci u Prahy. Právě v Praze by měl během příštího roku otevřít druhý Supercharger, další přibude i v Ostravě.

A právě dnes by na těchto místech mohlo být živěji než obvykle. V rámci desetiletého jubilea totiž Tesla umožňuje nabíjet u stojanů Superchargerů elektromobily zcela zdarma. Nabídka je platná do dnešních 23 hodin a 59 minut s tím, že zdarma svůj vůz budou moci nabít i ti, kteří nabíjení zahájí v poslední minutě této nabídky. Veškeré podmínky akce jsou dostupné na tomto odkazu.

Nabíjení zdarma navíc neplatí jen pro majitele vozů Tesla, ale 70 % stanic v Evropě a na středním Východě je od listopadu 2021 otevřeno v rámci pilotního programu i majitelům elektromobilů jiných značek. Bohužel v České republice nebyl tento program prozatím spuštěn.