Tip na víkendový výlet. Neobvyklý skalní útvar Čapská palice vyzývá k poznávání krás Kokořínska

Kokořínsko může nabídnout spoustu nevšedního a skalní útvar ve tvaru kyje či zaťaté pěsti určitě patří mezi úkazy, které stojí za návštěvu.

vylet-31

Foto: Placehunter

Čapská palice čnící do prostoru

0Zobrazit komentáře

Abyste prozkoumali všechny krásy Kokořínska, určitě si v práci vezměte víc než týden dovolené. Tato chráněná krajinná oblast oplývá množstvím středověkých hradů, nádhernými rybníky a jezery i tajemnými skalními zákoutími, která kdysi dávno obývali strašliví loupežnicí. To vše můžete mít jako na dlani, pokud se vydrápete ke skalnímu masivu Čapská palice. A na to vám postačí i jednodenní výlet.

Čapská palice se nachází jen kousek od obce Dubá a je charakteristickým poznávacím znamením pro všechny, kteří chtějí vstoupit do spletitého labyrintu pískovcových masivů oblasti se jménem Dubské skály.

Čapská palice leží na samém jižním cípu místa, jímž v dávných dobách procházeli jen ti nejotrlejší. Na kupce či nešťastné domkaře, kteří zbloudili či si nerozumně krátili skrze skály cestu domů, čekali na každém rohu loupežníci, kterým museli odevzdat vše, aby si zachránili holý život.

Tyto časy jsou už dávno pryč, přesto právě řádění loupežníků vyzbrojených dubovými palicemi jako by připomínal skalní útvar tvořený železitým pískovcem ve tvaru kyje. Cesta k němu je dnes zcela bezpečná a jediné, na co si musejí návštěvníci dávat pozor, jsou strmé svahy skalního ostrohu kopce Čap, jehož vrcholek kamenná palice zdobí.

„Čapská palice je více než tři metry vysoká a je od ní nádherný výhled na vrchy v okolí Dubé nebo třeba na Milešovku v Českém středohoří. Útvar vznikl zvětráváním díky rozdílné tvrdosti hornin. Nedaleko přírodního útvaru se také nachází zbytky skalního hradu Čap ze 14. století, ze kterého se bohužel moc nedochovalo. Vidět můžete už jen sklep a cisternu na vodu kruhového půdorysu,“ popisuje původ skály a další zajímavé místo v okolí aplikace Placehunter přibližující mnohdy i zcela skryté krásy naší země.

Právě jedinečný výhled, který nabízel dobrý přehled nad děním v širokém okolí, byl důvodem, proč zde ve 14. století nechal Jindřich Berka z Dubé vybudovat onen nevelký hrad. Ten byl obýván až do 15. století, ale o 100 let později jeho přítomnost připomínala už jen práce místních kameníků na pískovcových stěnách.

Podobný osud potkal nesčetné množství dalších hrádků, jejichž zbytky jsou roztroušeny po celém Kokořínsku. Přesto se zde trochu hmatatelného středověku přeci jen dochovalo. Zažít ho můžete například na nedalekých hradech Kokořín, Houska či Bezděz.

Koho lákají spíše vodní radovánky, může zavítat do nádherných městských lázní ve Mšenu, okusit vodu českého moře, jak je přezdíváno nedalekému Máchovu jezeru, nebo si zajet prohlédnout rybniční soustavu nacházející se u městysu Holany. Nad ním ční kopec Vlhošť nabízející neméně krásné výhledy jako Čapská palice, a to i na nedalekou zříceninu hradu Ronov, pod kterým leží obec Kravaře s rychtou z roku 1797.

Přespěte tam, kde lišky dávají dobrou noc

Všechny tyto lokality rozhodně nestihnete navštívit za jediný den, a proto je dobré najít místo, kde složíte hlavu a načerpáte energii na další dobrodružství. Může jím být například FoxHut, malý mobilní domek v lukách nedaleko obce Sebuzín na břehu Labe.

„Tahle „liščí bouda“ v sobě spojuje krásný design, absolutní soukromí a relax v přírodě. Mobilní domek je obklopen nádhernou krajinou Českého středohoří a je absolutně šetrný k přírodě kolem sebe. FoxHut „V pastvinách“ je schopný žít sám se sebou bez nutnosti napojení na sítě,“ přibližuje toto místo server Amazing Places, který přináší tipy na ta nejkrásnější místa k ubytování nejen v České republice.

Cestou sem se můžete zastavit také v Litoměřicích v restauraci Biskupský pivovar U sv. Štěpána.

vylet-32

Foto: Amazing Places

Zaječí doupě se nachází v nádherné přírodě

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym