Tip na víkendový výlet. Připomeňte si křehkost svobody v rodném domě Jana Palacha

Jeho rekonstrukcí zde vzniklo muzeum, které poutavým způsobem vypráví příběh Palachův i doby, ve které žil a proti které svým činem protestoval.

dum-jana-palacha4

Foto: Placehunter

Muzeum a památník Jana Palacha

0Zobrazit komentáře

Klín, který rozdělil společnost a hluboce zasáhl osudy celé rodiny, tak interpretuje čin Jana Palacha podoba muzea, které vzniklo přestavbou jeho rodného domu v obci Všetaty. Připomíná nejen Palachovo upálení, ale také dobu, ve které žil, a okolnosti, které jej k tomuto činu vedly. Obrovský rezavý klín je jakoby proražen celým jeho domem.

Přeměnu Palachova domku narýsovali architekti ateliéru MCA v rámci soutěže vypsané v roce 2015. Jejich hlavním cílem bylo interpretovat Palachův čin a jeho vliv na celou společnost i samotnou Palachovu rodinu. Zároveň se snažili včlenit celý památník s co největší citlivostí do původní zástavby tak, aby nikterak nenarušoval ráz obce, ale zároveň byl hrdým připomenutím událostí z 16. ledna roku 1969.

Právě v tento den Jan Palach přišel na horní část Václavského náměstí, kde se na protest proti okupaci zapálil. Po převezení do nemocnice tři dny bojoval s rozsáhlými popáleninami, ovšem tento boj 19. ledna prohrál.

Palach ve Všetatech prožil své dětství a mládí. Po studiu gymnázia v Mělníce složil zkoušky na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kam ovšem nebyl přijat pro svůj živnostenský původ. Jeho otec totiž vedl v cukrárnu, která mu byla režimem zavřena.

dum-jana-palacha7

Foto: Placehunter

Posmrtná maska Jana Palacha

Palach proto odešel studovat zemědělskou ekonomii, kterou se učil na Vysoké škole ekonomické. V roce 1968 pokus o přijetí na Filozofickou fakultu zopakoval a byl úspěšný. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa se účastnil řady protestních akcí proti okupaci. Viděl však, že nemají žádný výraznější efekt.

Rozhodl se proto k radikálnímu činu, kterým chtěl společnosti otevřít oči, což se do jisté míry podařilo. Jeho pohřeb se stal velkým protestem proti okupaci, kterého se účastnilo několik desítek tisíc lidí, a jeho jméno je dnes symbolem boje za svobodu, jejíž křehkost se nám bohužel připomíná i dnes.

To a mnohem více se dozvíte v expozici muzea, jež vypráví Palachův životní příběh a příběh doby, ve které žil a která přišla po jeho smrti. Využívá k tomu autentické exponáty, jako je jeho osobní aktovka, vlajka, kterou bylo při pohřbu přikryto Palachovo tělo, či posmrtná maska od Olbrama Zoubka. Nechybí ani interaktivní obrazovky se zvukovým a obrazovým materiálem z té doby.

„Kromě předmětů patřících Palachovi můžete v interiéru muzea zhlédnout také film od režisérky Olgy Sommerové a potom zamířit do rezavého památníku. Celá stavba patří pod křídla Národního muzea v Praze a byla otevřena v roce 2019,“ přidává svůj tip cestovatelská aplikace Placehunter.

Spaní na kmíně

Pokud budete v blízkosti Všetat hledat příjemné ubytování, vydejte se do zhruba jedenáct kilometrů vzdáleného Obříství, kde vás rádi přivítají v penzionu Na Kmíně.

„Těžko byste hledali místo s větším půvabem. Rozsáhlý statek koupil pradědeček majitelky Denisy téměř před 100 lety s nápadem pěstovat zde kmín. Od toho odvozený název penzionu, který je ztělesněním unikátní romantiky,“ popisuje Amazing Places, portál nabízející tipy na nejkrásnější ubytování v Česku i zahraničí.

Na místě si můžete dopřát dobré jídlo z místního bistra a vychutnat si absolutní klid, kterým lokalita oplývá. V těsné blízkosti se nachází také zoopark Zelčín a určitě neuděláte chybu, pokud se vydáte na návštěvu nedalekého Mělníka.

dum-jana-palacha1

Foto: Amazing Places

Pohled na jednu z částí penzionu Na Kmíně