Tip na víkendový výlet. Slony, kteří nikam nepospíchají, nehledejte v zoo, ale u obce Jítrava

Na skalní útvar, který svým zbarvením i tvarem připomíná stádo slonů, můžete vylézt a obdivovat z něj okolní přírodu.

sloni-kameny1

Foto: Placehunter

Ptačí pohled na nezvyklý soubor skal na severu Čech

0Zobrazit komentáře

Tohle sloní stádo tu stojí již 150 milionů let, částečně se ukrývá v lese a návštěvníci se k němu mohou bez obav přiblížit. V zoo ho ale nehledejte. Jedinečný skalní útvar Sloní kameny najdete u obce Jítrava. Přibližně čtvrt hodinky od Liberce a hodinu a půl od Prahy.

Skalní útvar se nachází nedaleko hlavního tahu z Liberce směrem na Děčín, přesto je před zrakem projíždějících řidičů dobře ukrytý. Může za to umístění na kraji nedalekého lesa na samotném úpatí Ještědského hřbetu. U skal se dá pohodlně zaparkovat a následně se k nim dostat po svých během několikaminutové procházky.

Důvod, proč skalní útvar čnící do výše až 20 metrů dostal své jméno, je zřejmý již z dálky. Pískovec, který jej tvoří, má popelavou barvu připomínající barvu sloní kůže. Toto zbarvení má na svědomí vyšší obsah kaolinu, tedy jemně šedého jílu.

Celému „slonímu“ efektu nahrává také tvar skalisek připomínající kulatá sloní záda. Skalní masiv byl po staletí bičován větrem a deštěm, které kameny zaoblily a uhladily jejich povrch. Na některých místech vznikly také hluboké pukliny.

sloni-kameny2

Foto: Placehunter

Skály již z dálky připomínají sloní hřbety

„Spodní část útvaru tvoří méně odolné pískovce, proto se tu vytvořily jeskyně či pukliny. I přesto, že se jedná o chráněnou přírodní památku, je kupodivu povoleno na pískovce lézt,“ přibližuje skalní masiv cestovatelská aplikace Placehunter.

Kameny jsou od roku 1955 vedeny jako přírodní památka a jsou jednou ze zastávek naučné stezky Lužické a Žitavské hory. Na ní se dozvíte spoustu zajímavostí včetně legendy o odchodu trpasličího národa. Prozrazovat vám ji však nebudeme. Místo toho doporučíme návštěvu nedalekého Kryštofova údolí.

V něm budete moci obdivovat dřevěný barokní kostel sv. Kryštofa i jeden z nejhezčích železničních viaduktů u nás. Také zde najdete unikátní márnici s dobovou výmalbou plnou umrlců či orloj vybudovaný z bývalé trafostanice.

Venkovský dvorec

Z Kryštofova údolí je to jen kousek na majestátní Ještěd, naproti kterému leží s celým svým půvabem Jizerské hory. Objevování všech krás tohoto kraje může jednoho unavit, proto není od věci najít si zde i příjemné ubytování.

sloni-kameny6

Foto: Amazing Places

Jítravský Dvorec

Co by kamenem dohodil od skalního útvaru připomínajícího hřbety slonů se nachází Jítravský Dvorec. Hotel nabízející nadstandardní ubytování se špetkou venkovské pohody, kde můžete v poklidu relaxovat uprostřed krajiny lemované pastvinami s výhledem na panorama Lužických hor.

„Na recepci vás mile uvítají a ukážou vám pokoj. Pokud jste přijeli relaxovat, na pokoji se můžete převléknout do županu, nazout pantofle a uvařit si čaj, čímž si navodíte domácí atmosféru. Personál vždy ochotně poradí s aktivitami v okolí. Na večeři si můžete zajít do místní restaurace, pro niž je kvalita jídla klíčová,“ přidává několik tipů Amazing Places, tedy portál nabízející tipy na nejkrásnější ubytování v Česku i zahraničí.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym