Tip na víkendový výlet. Vyleštěná Špička nad Tanvaldem nabízí rozhledy do kraje Járy Cimrmana

Architektonicky vzácná rozhledna stojí na místě, kde byla dříve bobová dráha. Na tuto minulost odkazuje i její nadpozemsky rtuťovitý tvar.

rozhledna-spicka1

Foto: BoysPlayNice

Rozhledna Špička tyčící se nad Tanvaldem

0Zobrazit komentáře

Někdo jí říká bob, někdo UFO, ve skutečnosti se však vyhlídka na Malém Špičáku čnící nad městem Tanvald nazývá Špička. Netradiční rozhlednu, která působí až nadpozemským dojmem, sem umístilo liberecké architektonické studio Mjölk architekti jako fluidní kapku, která boří koncepce klasických rozhleden.

Nad skaliska vrcholu zvaného Malý Špičák instalovali minulý rok vyhlídku prapodivných tvarů. Na rozdíl od klasických rozhleden, které ční do výše, se Šipka rozlévá do svého okolí a plní jej svým rtuťovitým charakterem. Proč má rozhledna tak netradiční tvar a zpracování s leštěnou platformou vznášející se na třech pilířích nad skalisky?

Právě odsud v minulosti startovali jednotlivci i týmy soupeřící v tom, kdo z nich jako první dosáhne po střemhlavé jízdě cílové rovinky místní bobové dráhy. Právě na tuto minulost se rozhodli architekti odkázat celou koncepcí rozhledny, kterou pojali jako odkaz na borce v upnutých kombinézách a jejich blyštivé boby.

rozhledna-spicka6

Foto: BoysPlayNice

Špička zářící do daleka

Spodní část rozhledny je zhotovena z leštěného kovu, který odráží okolní přírodu a zároveň se stává zrcadlem do duše každého návštěvníka. Pokud se totiž kdokoliv chce dostat na vrchní platformu vyhlídky, musí vyšplhat po žebříku a prolézt kruhovým otvorem v podlaze rozhledny. Při výstupu hledí vzhůru sám na svůj vlastní odraz, který se s každým pohybem mění a mísí s odlesky okolní přírody a žulového masivu.

V takový moment se může jednomu dostat na mysl otázka, zda má zapotřebí drápat se na podobné konstrukce. Odpověď však přichází záhy. Při dobrém počasí se z vyhlídky otevírá nádherný výhled na okolní horské masivy i do údolí soutoku řek Desná a Kamenice. To vše se navíc nachází pouhých 30 minut a 1,5 kilometru od parkoviště pod Malým Špičákem.

Kdo je vyhlídek dostatečně nasycen, může se vydat zpět dolů do Tanvaldu, který potěší svou barokní architekturou a také odkazem na největšího z Čechů Járu Cimrmana. Ten tu má dokonce i svou vlastní sochu a s jeho jménem je spojeno i několik dalších místních atrakcí, například cimrmanovská cyklostezka či jeho vlastní muzeum.

Důvodem, proč je Tanvald s Cimrmanem spojován, je fakt, že o tomto městě se mistr Cimrman ve svém odkazu přímo zmiňuje. Snad by měl být v okolí i známý Liptákov, kde se během svého života zdržoval a kde stopa po jeho géniu končí.

Kdyby zde stála Šipka za jeho života, zajisté by ji rád navštěvoval a nechával plynout své jedinečné myšlenky. Samotná Šipka je v podstatě takovým Cimrmanem mezi rozhlednami. Jiná, a přesto svým géniem nádherná.