Tip na výlet: Dřív sem nesměla ani noha, dnes je lom Seč otevřen všem milovníkům netradiční přírody

Obdivovat zde můžete přírodu, která působí až mimoplanetárně. Stejně jako živočichové, kteří zde po miliony let dřímají v kameni.

lom-sec3

Foto: Placehunter

Lom Seč nabízí hru barev i plno života

0Zobrazit komentáře

Ještě před dvěma lety byl vstup do lomu Seč přísně zakázán a jeho malebnost tak byla skryta očím veřejnosti. To se však v minulém roce změnilo. Lom se stal přírodní památkou a dnes láká milovníky nevšedních geologických úkazů i zajímavých živočichů ukrytých v přítomných jezírkách či proměněných v kámen.

Lom Seč se nachází nedaleko Blanska, severovýchodním směrem od Brna. V minulém století zde byly z lůna přírody získávány kaolín a keramické písky, které se dále zpracovávaly ve sklářském a slévárenském průmyslu. Jejich dolování však bylo v roce 1993 zastaveno a prostor osiřel. Návštěvníkům byl však zapovězen i nadále, protože zde setrvával statut dobývacího prostoru, přístupové cesty tak byly střeženy závorami.

Ty se však v minulém roce nadzvedly a prostor byl vyhlášen přírodní památkou. Návštěvníkům se tak otevřela možnost navštívit přibližně tři sta metrů široký a sedmdesát metrů hluboký lom, který může díky své hře barev působit, jako by ani neležel na této planetě.

„Tato přírodní zajímavost u obce Rudice, spadá do chráněné krajinné oblasti Moravský kras a nabízí možnost vidět jedinečný geologický úkaz v podobě sytě červených či oranžových skal a údolí s jezírky, které obklopují okolní lesy,“ popisuje místo cestovatelská aplikace Placehunter, která přináší tipy na zajímavé výlety v Česku i zahraničí.

lom-sec7

Foto: Placehunter

Celá oblast je přibližně 300 metrů široká a 70 metrů hluboká

Zvláštní zabarvení skal je výsledkem těžební činnosti, která odhalila sedimenty a jednotlivé geologické vrstvy. Svou trochou do mlýna přispívají také další látky obsažené v místních horninách, jako jsou oxidy železa. Hra barev je ovšem jen část z bohatství, které toto místo nabízí.

Milovníky geologie budou jistě zajímat křemenné geody, tedy dutiny v hornině, které jsou po vnitřní obvody vyplněny minerálními krystaly směřujícími dovnitř. A narazit je tu možné také na fosilie zkamenělých živočichů, kteří tu nehnutě odpočívají po miliony let.

Kdo dává přednost živé přírodě, měl by prozkoumat okolí některého z jezírek, ve kterých našli svůj domov především obojživelníci jako čolci a žáby. Aby návštěvníci mohli všechny tyto přírodní úkazy obdivovat s náležitou šetrností vůči zdejšímu ekosystému – a s patřičnou edukací –, je v plánu vybudovat v okolí lomu naučnou stezku. Do té doby si však lze vše prozkoumávat takříkajíc nadivoko.

Z lomu do Kůlny

Pokud se rozhodnete v okolí bývalého pískového lomu přenocovat, můžete tak učinit v Kůlně. Pod tímto názvem si lze představit lecjaké ubytování, v tomto případě se ovšem připravte na místo plné bezbřehého klidu, přírody a pohodlí, kde vám nebude nic scházet.

Penzion ležící v obci Senetářov je perfektním útočištěm k pořádání dobrodružných výprav do Moravského krasu a blízkého okolí. Je umístěn v srdci přírody a při odpočinku vás zde proto nebude rušit nic, snad jen plaché pohledy srnek, které občas našlapují okolo.

„Penzion Kůlna je více než jen běžné ubytování u lesa. Je to místo, kde o vás bude skutečně postaráno. Na každém detailu si tu dali záležet, od návrhu stavby a výběru vybavení až po menu pečlivě sestaveném zkušeným šéfkuchařem. Cílem je zprostředkovat jedinečné služby a výjimečný zážitek, který respektuje vaše individuální požadavky,“ popisuje místo Amazing Places, portál s nabídkou těch nejzajímavějších ubytování v Česku i zahraničí.

Na místě se může ubytovat až sedmnáct osob najednou v osmi pokojích, které jsou koncipovány pro dva hosty, ale třeba i celou rodinu. Macocha i Punkevní jeskyně jsou v docházkové vzdálenosti, stejně jako nedaleký rybník, kde si můžete jak zaplavat, tak vyzkoušet wakeboarding. A pokud by bylo adrenalinu málo, na kole se můžete vydat na nedaleký singletrail, kde je o zábavu jednoznačně postaráno.

lom-sec2

Foto: Amazing Places

Penzion Kůlna rozhodně není vratké stavení z několika prken