Tip na výlet, kde se opijete vínem i architekturou. Na kobylské rozhledně všechno tohle lze

Unikátní rozhledna splývá s přírodou plnou vinic. Díky stoupajícímu ochozu je to navíc jedna z mála vyhlídek, kam se podívají i vozíčkáři.

Eliška NováEliška Nová

Rozhledna Kobylí vrch

Foto: Placehunter

Rozhledna Kobylí vrch

0Zobrazit komentáře

Pro vinařskou obec Kobylí se stala novým symbolem. Dokazuje to i skutečnost, že ji několikrát spatříte na webových stránkách této moravské vsi. Vždyť co může být krásnějšího než pořádný výhled na lány vinic! Právě takový poskytuje rozhledna Kobylí vrch.

Jižní Morava ale nedostala před pár lety jen rozhlednu. Je to především architektonická nádhera. Stojí za ní brněnské studio Keeo4design, které se inspirovalo kruhem.

„Samotné místo a jeho nadmořská výška 334 metrů nad mořem náš přivedla k nápadu kruhu. Kruh totiž představuje životní cyklus přírody a symbolicky odkazuje na neustálý růst obce,“ popsali architekti. Výsledkem je tak stavba, která má nikoli 360 stupňů, ale právě 334 stupňů. Jde tedy o nedotvořený kruh.

Rozhledna vznikla logicky na nejvyšším bodě v širokém okolí – je na kopci osázeném vinicemi, který má pozvolný sklon a rovinatý vrchol. „V nejvyšším bodě rozhledny, ve výšce sedm a půl metru, se návštěvníci ocitnou přímo nad vinicemi a naskytne se jim neopakovatelný výhled na moravskou krajinu,“ dodává studio.

Rozhledna Kobylí vrch

Foto: Placehunter

Rozhledna je ve výšce 334 metrů nad mořem

Kruhová stavba netvoří v krajině dominantu, ale stává se její součástí. Zapadá i díky naturálnímu vzhledu. Rampa je obložená dřevěnými latěmi a má i dřevěnou podlahu. Stojí na ocelových nohách v bílém odstínu.

Člověk nahoru stoupá po ochozu, což znamená, že kobylská rozhledna je jako jedna z mála přístupná také pro vozíčkáře. Projektu se někdy také přezdívá Stezka mezi vinohrady. V blízkosti je mimochodem také parkoviště, od kterého je rozhledna asi půl kilometru.

„U rozhledny se dá strávit patnáct minut, ale i hodina. Pokud fotíte, budete si možná muset chvíli počkat, abyste měli rozhlednu sami pro sebe,“ radí výletová aplikace Placehunter.

Pokud by se chtěl někdo dívat možná ještě déle – a potřeboval by se v lokalitě ubytovat – nabízí se Boutique Hotel Škrobák. Nachází se v Čejkovicích a stejně jako v případě rozhledny i tady je hlavním motivem víno. Škrobák je totiž hotel, který sídlí v nejvyšším patře čejkovického vinařství.

„Designový až minimalistický interiér okouzlí všechny příznivce moderního stylu. Až se v jednom z prostorných pokojů ráno probudíte, začněte den malebným výhledem na nekonečné vinice,“ radí ubytovací server Amazing Places. Možné je také projet se na kole místními vinařskými cyklostezkami a pak si dát kafe ve Wine Bistru, které je součástí hotelu.

A i tady lze plně navnímat nejen lány vinic, ale také architekturu. Škrobák je totiž dílem architektky Ivany Drombkové.

Boutique Hotel Škrobák

Foto: Amazing Places

Boutique Hotel Škrobák

Diskuze (0)

Novinka

Anonym