Tip na výlet: Přijďte si zazpívat koledy ke kapličce sv. Vendelína. A zahrát k tomu na její zvon

Malá kaplička uprostřed polí zaujme nejen svou moderní architekturou, ale také příběhem, který stojí za jejím vznikem.

kostel-sv-vendelina-original-1-min

Foto: Placehunter

Kaplička sv. Vendelín

0Zobrazit komentáře

Vánoce jsou svátky, které trochu sakrálních tradic dovedou propašovat také do života naprostých ateistů. Podobně je na tom i kaple sv. Vendelína, která se nachází mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou. Nečekejte ale žádné oblé baroko – tato kaplička nabízí trochu duchovna v ryze moderním kabátu.

V základech malé kapličky, ležící na kopečku u třešňové aleje, je ukryt příběh rodiny, která toto místo spravuje od nepaměti. Soukromou kapličku zde nechal v roce 2017 postavit investor podle návrhu architektonického ateliéru Pelčák.

Důvodem jejího vzniku byla památka na dědečka majitele, který se o toto místo staral. Byl to právě on, kdo vysadil ovocné stromy, které k ní lemují cestu. Dědeček se jmenoval Vendelín, a proto byla i celá kaplička zasvěcena sv. Vendelínovi, patronu pastýřů a poutníků a ochránci polí, jež se okolo kapličky rozléhají. Samotná kaple je však vůči okolní přírodní scenérii v ostrém kontrastu.

„Kaple se vyznačuje přesnou geometrií na obdélníkovém půdorysu a zářivě světlou barvou betonu. Rosetové okno východní fasády je zaskleno čirými a modrými kusy skla, které jsou odpadem ze sklářských pánví při tavení skla. Dohromady skleněná výplň váží dvě tuny,“ popisuje kapličku cestovatelská aplikace Placehunter, která přináší tipy na zajímavá místa v Česku i zahraničí.

kaple-sv-vendelina8

Foto: Placehunter

Objekt stojí na konci třešňové aleje

V čelní stěně kaple je ukryté lano, které vede až nahoru ke zvonu ukrytém v malé zvoničce. Ať už ke kapličce dorazíte ve Štědrý den o půlnoci nebo v jiný čas během svátků, můžete ji rozeznít zvukem zvonu a třeba si v jeho doprovodu zazpívat pár koled. Jsme sice národem ateistů, ale některé tradice, ať už jsou křesťanské či pohanské, bychom v naší společnost měli udržovat při životě.

Nahlédnout můžete i do vnitřních prostor kapličky, kde najdete nástěnnou výmalbu a také dřevěnou vyřezávanou sochu. Samotná realizace stavby zabrala dva roky, další dva trvala její příprava. Za tuto snahu však autoři dostali objekt, který bude připomínat rod místních sedláků po dlouhé roky.

Kde přespat?

Pokud budete chtít v okolí složit hlavu – a opět by se mělo jednat o místo, které spojuje přírodu a moderní architekturu –, pak je ideální volbou olomoucký Herbarium boutiq hotel. Všechno tu doslova žije svým vlastním životem a vykvétá do krásy.

„Šest originálních pokojů bylo vytvořeno s péčí, vkusem a důrazem na vysokou kvalitu. Každý je inspirovaný jednou z lučních rostlin. Chcete snít v pokoji Šeřík s romantickými nebesy, v Pivoňce v růžových tónech či divoké Kapradině? Záleží, jaký styl s vámi souzní nejvíce,“ popisuje místo Amazing Places, portál s nejkrásnějšími místy k ubytování.

Propojení tradice s modernou najdete také v srdci Kroměříže, kde se v domu ze 17. století usadil penzion, který zaujme nápaditým designem i svou energetickou nenáročností. Penzion U Kubesa je určený jen pro dospělé, takže děti budete muset tentokráte nechat doma a vychutnat si i krásy Kroměříže v naprostém klidu.

„Ať se při procházce vydáte z penzionu doleva nebo doprava, všechny ty malé uličky vás stejně nakonec dovedou ke středobodu města, Arcibiskupskému zámku s proslulou obrazárnou a Podzámeckou zahradou. Takto se zdá, že město budete mít za půl dne prozkoumané, nenechte se ale zmást – ve výsledku vám na krásy Kroměříže nebude stačit ani celý víkend,“ přidávají na závěr malou radu Amazing Places.

Herbarium boutiq hotel

kaple-sv-vendelina2

Foto: Amazing Places

Herbarium boutique hotel

Penzion U Kubesa

kaple-sv-vendelina5

Foto: Amazing Places

Interiér pracuje s industriálními prvky

Diskuze (0)

Novinka

Anonym