Tip na výlet: Schody vedoucí na Ořešník vás zavedou na nejkrásnější vyhlídku Jizerských hor

Vysoko nad severočeskými Hejnicemi se tyčí kříž, který tu před více než dvě stě lety postavili františkáni. Níže pak najdete i jejich klášter.

dsc_3966-min

Foto: Placehunter

Vrchol Ořešník

0Zobrazit komentáře

Hejnice, nacházející se ve Frýdlantském výběžku na severu Čech, jsou známé především pro svůj chrám Navštívení Panny Marie, který ukrývá cennou gotickou plastiku Černé Madony z roku 1380. Další dominantou Hejnic je ovšem skalní vyhlídka Ořešník, tyčící se ve výšce 800 metrů nad mořem. Na jejím vrcholku je kříž, který sem původně umístili františkáni z kláštera dole ve městě.

Skal s křížem na vrcholu je u nás celá řada, nicméně Ořešník je unikátním tím, že do něj byly vytesány schody, díky kterým se dá pohodlně dostat až na samotnou špici. „Tento mohutný žulový blok dostal své jméno podle porostů lísky, které pokrývaly jeho okolí asi před 800 lety,“ vysvětluje cestovatelská aplikace Placehunter.

Právě tehdy je tu objevili první obyvatelé údolí, které se pod Ořešníkem rozprostírá. Později zde byly založeny Hejnice, které se staly poutním místem a také sídlem františkánů. Ti svůj klášter vystavěli u unikátní baziliky Navštívení Panny Marie, barokního chrámu, jehož počátky sahají až do 13. století. Stavba připomíná legendu o zjevení dvou andělů místnímu chudému řemeslníkovi. Kříž na samotném vrcholu Ořešníku františkáni vztyčili roku 1813. Je s ním však spojena i smutná událost, kdy se zde dva řádoví bratři při obnově kříže zřítili ze skal dolů.

Z ničeho takového ale dnes není nutné mít strach. Na konci 19. století dostala vyhlídka ocelové zábradlí, které bylo na přelomu milénia zrekonstruováno. Lze se tak bezpečně pokochat jednou z nejznámějších vyhlídek Jizerských hor, která nabízí pohled na Frýdlant, Hejnice, Raspenavu, Smrk či Poledník.

Noc v horách

Tomu, kdo by chtěl kraj poznat víc, doporučujeme návštěvu jak samotných Hejnic, tak Frýdlantu a jeho krásně zdobeného zámku. Či ochutnávku v místním pivovaru Albrecht. Hlavu pak můžete složit například v Jizerské vyhlídce, ubytování, které se nachází na okraji dalšího zajímavého místa, Lázní Libverda.

„Pronajmout si můžete jak jeden pokoj na víkendový odpočinek, tak i celou chalupu na týdenní lyžovačku. Objekt se nachází pouhých třicet minut od polských hranic. Chalupa disponuje moderně zařízenými pokoji, dvěma koupelnami, plně vybavenou kuchyní a společenskou místností s jídelním stolem, gaučem a krbem,“ popisuje místo platforma Amazing Places, která nabízí poutavá ubytování v Česku i zahraničí.

jizerske-ubytovani4

Foto: Amazing Places

Roubenka postavená v tradičním stylu

Komfort slibují také Apartamenty Ski&Sun, které se nacházejí na polské straně Jizerských hor a v jejichž případě se jedná o skutečně horský pobyt. Leží totiž jen kousek pod vrcholem Stóg Izerski a nahoru se dá dostat lanovkou.

„Na první pohled nenápadná horní stanice lanovky ukrývá malé horské eldorádo: osm stylových apartmánů spolu se všemi bonusy, které zaručí dokonalý horský pobyt – od restaurace přes privátní wellness až po vinárnu,“ popisuje místo Amazing Places.

jizerske-ubytovani2

Foto: Amazing Places

Pohled na ubytování

Diskuze (0)

Novinka

Anonym